Diplomáciai botrány egy cseh kiadó körül

.konyvesblog. | 2016. szeptember 02. |

screen-shot-2013-11-13-at-2_35_29-pm.png2014-ben Tea Stilton keveredett diplomáciai botrányba


Nemzetközi botrányba keveredett egy kis cseh kiadó, mert egy általuk kiadott atlasz Jeruzsálemet nevezte meg Izrael fővárosként. Csehország palesztin nagykövete a külügyminisztériumhoz fordult panasszal, miután helyi palesztinok megmutatták neki az atlaszt, amiben Jeruzsálem többször is szerepel Izrael állam fővárosaként, szövegben és térképen is.  A nagykövet kérésére a cseh oktatási minisztérium határozottan változtatást követelt.

A térképek és útikönyvek kiadásával foglalkozó Shocart kiadó azt az utasítást kapta a minisztériumtól, hogy cseréljék ki Jeruzsálemet Tel Avivra, különben az atlaszuk lekerül az iskolai tananyagként hitelesített könyvek listájáról. A cseh külögyminisztérium szóvivője arról beszélt a Prague Daily Monitornak, hogy Csehország nem tekinti Izrael állam részének Kelet-Jeruzsálemet, és csakúgy, mint az Európai Unió többi tagja, Jeruzsálemet tekinti mind Izrael állam, mind a jövőbeni Palesztina állam majdani fővárosának.

A palesztin nagykövet szerint az atlasz olyasmit állít, ami nemcsak a palesztinoknak, de a nemzetközi jog szerint is elfogadhatatlan, sőt az EU, így Csehország hivatalos álláspontja szerint is. Az izraeli külügyminisztérium felvette a kapcsolatot Prágával, hogy megpróbálják megváltoztatni a cserére vonatkozó döntést. Szerintük nem elég, hogy a palesztinok megmérgezik a palesztin fiatalok agyát, most már a cseh fiatalok között is hazugságokat akarnak terjeszteni.

A Shortcart az atlasz frissítésén dolgozik, amiben Tel Aviv szerepel majd fővárosként, a cseh oktatási minisztérium közleménye szerint 2017-ben fejezik be a munkát. A kiadó vezetője úgy nyilatkozott a Jeruzsálem-ügyről, hogy egy hiba volt, amit nem vettek észre. A Facebookjukra érkező panaszok alá annyit kommenteltek, nem náluk kellene siránkozni, mert ők csak egy kis kiadó, akik kénytelenek engedelmeskedni a feletteseiknek, hanem inkább az EU és az ENSZ képviselőinél.

Nem ez az első eset, hogy egy gyerekeknek szánt könyv keveredik Izrael körüli vitába: 2014-ben a HarperCollins egyik leányvállalata, a Collins Bartholomew egyszerűen kihagyta Izraelt azokról a térképekről, amelyeket a Közel-Kelet angolnyelvű iskoláiba szántak, mert szerintük úgy felelt meg a helyi preferenciáknak. A térképet bezúzták. 2013-ban a Scholastic került össztűz alá, mert kihagyta Izraelt a Thea Stilton and the Blue Scarab Hunt (Tea Stilton és a kék szkarabeusz-vadászat) című gyerekkönyvükben szereplő térképről. A hibát a későbbi kiadásokban korrigálták.

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.