Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

Rakovszky Zsuzsa az életműdíjat nyerte el, Pál Sándor Attila a fiatal pályatársnak járó elismerésben részesült.

bzs | 2024. november 21. |

Rakovszky Zsuzsa költő, író, műfordító eddigi szakmai pályájának elismeréseképpen kapja a negyedik alkalommal odaítélt, Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat. Az életműdíjas költő mellett a hagyományokhoz híven egy fiatal pályatársat is elismertek. Idén a kisdíjat Pál Sándor Attila kapja. Az ünnepélyes átadót Bertók László születésnapjának előestéjén, december 5-én rendezik meg a pécsi Kodály Központban.

A kuratórium tagjai Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője; Bertók Attila, a költő fia, Parti Nagy Lajos költő, valamint Takáts József kritikus, eszmetörténész voltak.

Konzekvens költészet

Rakovszky Zsuzsa költészete párját ritkítóan konzekvens módon ragaszkodik saját eredeti alapkérdéseihez, problémáihoz. Versei költői indulásától máig az idő, az elmúlás, a véges, esendő és kisszerű emberi egzisztencia körülírásával, meg- és újrafogalmazásával kísérleteznek. A korábban „gondolati költészetnek” nevezett hagyományvonulat eredeti képviselőjeként művészete rokonítható a díj névadójának lírájával.

Pál Sándor Attila költészete és irodalomszemlélete szintén közeli rokona Bertók Lászlóénak. Hagyománykezelése és műfaji kísérletezőkedve izgalmasan, előremutatóan és eredetien öntörvényű, de nemegyszer a verstémái, a város és vidék viszonyrendszerét vizsgáló szövegei is párhuzamba állíthatók a díj névadójának lírájával - írják a két díjazottról az elismerések bejelentéséről szóló hírben.

A Bertók László Költészeti Díj célja amellett, hogy őrizze a névadó emlékezetét, hogy segítse az ideológiáktól, korlátozásoktól mentes szabad művészetet, illetve a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismertségét. A díjat 2021-ben alapította Bertók Attila, a költő fia és örököse a Jelenkor folyóirattal közösen. Az alapítók szándéka szerint a díj és a díjátadó eseménye is nyit a társművészetek felé.

A december 5-i átadón lesz Balogh Máté Sinfonia Nr. 3. „Priusz”. Hommage à László Bertók című művének magyarországi ősbemutatója. A díjátadón közreműködik Mácsai Pál színművész, az est házigazdája Nyáry Krisztián lesz. Az ünnepélyes átadóest 2024. december 5-én 18 órakor kezdődik a pécsi Kodály Központban, az eseményre a belépés ingyenes.

Forrás: www.blkd.hu

Fotó: Szilágyi Lenke, Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A családon belüli egyedüllétet vizsgálja Rakovszky Zsuzsa új novelláskötete

A tizenegy elbeszélést tartalmazó Vattacukor történeteinek zöme a különböző életszemléletek összeütközéseivel és a családi viszonyokkal foglalkozik. Olvass bele!

...

Rakovszky Zsuzsa lett az Artisjus Irodalmi Nagydíjasa 2024-ban

Rakovszky Zsuzsa Vita élő időben című verseskötetét, valamint teljes életművét is elismerik a kitüntetéssel. Az Artisjus-díjat alapítása óta eddig 89 költő és író vehette át.

...

Rakovszky: Itt már többé nem laknak, csak árnyak, a valóság régen kiköltözött

Festményeket ír át költészetté szeptemberben megjelenő új verseskötetében Rakovszky Zsuzsa. Mutatunk egy verset a Vita élő időben című kötetből.

...

Rakovszky Zsuzsa 70 éves

Ma lett 70 éves Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas író, költő, műfordító. Születésnapja alkalmából Állapotváltozások címmel jelent meg kötete, mutatunk belőle egy részletet!

Hírek
...

Mi történik, ha kilövünk egy csapat színészt az űrbe?

...

Nádas Péter a legmagasabb német elismerésben részesült

...

Szürreális jelenetek zajlottak a Facebook lépései miatt a Hay irodalmi fesztiválon

...

Dragomán György klasszikusa Iránban, perzsa nyelven jelenik meg

...

Még a szakállas Martin Scorsesét is bevetették a Dante kezében Netflix-filmben

...

A Kilencek költőcsapat legendás antológiája online is elérhetővé vált

Olvass!
...

A könyvkiadás kulisszatitkai és egy csipetnyi szerelem – Olvass bele az Asztaltárs című regénybe!

Mindig is kíváncsi voltál a kiadói világ működésére? Akkor ezt a könyvet neked találták ki!

...

A világ első szerelmes regénye megelőzte a korát – Olvass bele a Gendzsi szerelmeibe!

A 11. századi regény megelőzte a korát: megkérdőjelezte a társadalmi normákat, és nem foglalkozott a begyökeresedett nemi szerepekkel.

...

A holokauszt Európa közös történelme – Olvass bele Sági György regényébe!

Hogyan változott Európa és a zsidók viszonya az elmúlt évtizedekben? Erre a kérdésre keres választ Sági György.

...

„A sorsszerűségről beszél” – Biró Zsombor Aurél kedvenc regényéről mesél az Alkotótárs podcastben

...

Életre szóló szerelem és igazságos világ csak a mesékben létezhet – Török Ábel a TBR podcastben

...

Harag Anita: Én mindig novellákat akartam írni // Alkotótárs podcast II.