A WikiLeaks jogi lépéseket fontolgat korábbi alkalmazottjuk, Daniel Domscheit-Berg ellen, akinek pár napon belül megjelenő könyve állítólag lerántja majd a leplet a szervezetről és annak vezetőjéről, Julian Assange-ról - számol be a hírről a Guardian. A már most is botránykönyvként emlegetett kötet február 11-én, a nemzetközi megjelenéssel egy időben jön ki magyarul is, a Nyitott Könyvműhely gondozásában. A megjelenésről korábban itt írtunk, a kötetről még részletesebben itt lehet olvasni.
Julian Assange és Daniel Domscheit-Berg
A könyv napvilágot látott részletei Julian Assange-ot hatalom- és pénzéhes, nőcsábásznak állítják be. A WikiLeaks közleménye szerint hamarosan - egyelőre meg nem nevezett - jogi lépéseket fognak tenni az ügyben. Kristinn Hrafnsson, a WikiLeaks szóvivője a Forbesnak elmondta, hogy Domscheit-Berg korábban szaboltálni próbálta a szervezetet és múlt év szeptembere óta nincs a WikiLeaks szolgálatában. Domscheit-Berg természetesen visszautasítja a szabotázs vádját és nevetségesnek nevezte a WikiLeaks fenyegetőzését. Elmondása szerint eddig egyetlen levelet kapott Assange jogi képviselőjétől, amelyet “a legrosszabb németséggel fogalmaztak meg, amit valaha olvasott”, és amiben egyetlen törvényre se tudtak hivatkozni, amit esetleg megszegett volna.
Domscheit-Berg egyébként a szervezettől való távozása után megalapította az OpenLeaks.org nevű oldalt, ahol szándékai szerint folytatják a titkos dokumentumok nyilvánosságra hozását. Megjelenés előtt álló könyvében azt mondja: “Nem a bosszú vezérelt minket. Nem az volt a célunk, hogy megszerezzük az anyagokat és azokat mindenképp az OpenLeaksen publikáljuk. Egyszerűen el akartuk venni ezeket az igen >veszélyes játékokat< Assange-tól, hogy ne bántson velük további személyeket.” - Ez az idézet részlet a WikiLeaks szóvivője szerint kimeríti a szabotázs fogalmát. És ami miatt kénytelenek voltak átvizsgálni az egész rendszert, igencsak elvonva emiatt a figyelmet és azokról a fontosabb dolgokról, amelyekkel inkább kéne foglalkoznia a szervezetnek. Ezek pedig nem mások, mint az anyagok folyamatos nyilvánosságra hozása és az önvédelem.
Domscheit-Berg szerint igenis szükség van az átvilágításra, hiszen a szervezet vezetője iránt ingott meg a bizalom, ő nem tudja felelősséggel és biztonsággal kezelni a forrásokat. Ezen kívül még a szervezet pénzével való gazdálkodását is kifogásolta, megemlíti könyvében, hogy Assange nem volt hajlandó kifieztni az ameriaki hadsereg iraki működését kutató hírszerzőket; elzárkózott a kommunikáció elől a saját munkatársaival is, továbbá szaftos részleteket árul el Assange női nemnél aratott sikereiről is.
A WikliLeaks nem kívánta kommentálni ezeket a kijelentéseket, ehelyett Domscheit-Berg WikliLeaksnél betöltött szerepét próbálták visszamenőleg kisebbíteni. Elmondásuk szerint Domscheit-Berg valótlanul állította magáról a sajtónak, hogy programozó, informatikai kutató, mérnök, szerkesztő, alapító, igazgató és szóvivő. “Nem volt sem alapító, sem társalapító, mégcsak céges emailcíme sem volt 2008-ig (2006-ban indultunk). Nem tud programozni, és soha egyetlen programot se írt a szervezetnek. “ - Áll a WikiLeaks közleményében.
Ezekt a kiejeltéseket viszont Domscheit-Berg nem akarta kommentálni.