Az ősz egyik legjobban várt könyve Margaret Atwood Testamentumok című regénye, amely már megjelenése előtt felkerült a Booker-díj rövidlistájára. A kötet embargós, ami azt jelenti, hogy a szeptember 10-i hivatalos megjelenésig senki sem értékesítheti – a Booker-bíráknak is titoktartási szerződést kellett aláírniuk, hogy még csak véletlenül se szivárogjon ki semmi idő előtt arról, hogyan alakult Fredé sorsa. Hogy mennyire szigorúan vette az amerikai Penguin Random House kiadó ezt az egészet, az kiderül a New York Times cikkéből is: eszerint volt olyan zsűritag, aki épp a walesi hegyekben időzött, és a futárnak kerek egy napjába telt, hogy kézbesíteni tudja neki a kötetet. Más éppen nem volt otthon, amikor megérkezett a könyv, de a futár nem volt hajlandó senki másnak átadni a családból, csak a kijelölt zsűritagnak.
Az amerikai kiadó tehát mindent megtesz annak érdekében, hogy szeptember 10-e után teljes legyen az élmény, és a lehető legnagyobbat durranjon a könyv. Az embargós előírásnak mindenki eleget is tesz – egyetlen kivétellel. Néhány szerencsés ausztrál olvasó ugyanis, akik előrendelték a könyvet az Amazonon, már meg is kapták, mégpedig egy héttel a kijelölt dátum előtt. Az amerikai független könyvesboltok emiatt – teljes joggal amúgy – felháborodtak, és azt sérelmezik, hogy ők hiába tartották be a szabályokat, ez az egész ügy mégis rájuk vet rossz fényt, hiszen az emberek mindebből azt a következtetést vonhatják le, hogy jobban jár, aki online rendeli meg a könyveit, és nem pedig a könyvesboltból. Szerintük ugyanis a vásárlók nem törődnek az embargóval, az is lehet, hogy nem is tudnak róla, bennük csak annyi tudatosul, hogy az Amazon kézbesíti a vágyott könyvet, ők pedig nem.
Az Amazon egyelőre nem reagált a megkeresésekre, és azt sem tudni, hogy lesznek-e jogi következményei az ügynek. Az mindenesetre biztos, hogy jelenleg akkora várakozás előzi meg a folytatást, amit legutóbb talán a Harry Potter-könyvek megjelenésekor lehetett látni. A londoni Waterstones könyvesboltban például szeptember 10-re virradóan „éjszakai fesztivált” tartanak, ahol Atwood éjfélkor felolvas majd a könyvéből és kérdésekre is válaszol.
Forrás: Publisher’s Weekly