A „barátság szociológiájáról” szóló könyvismertető cikket kaptak a magyarból középszinten érettségizők – ez alapján kell megoldaniuk tíz feladatot – írja az Eduline. A két és féloldalas szöveg többek között a barátság születéséről és fogalmáról szól, a könyvismertetőben több szociológiai fogalom is szerepel. Az érvelési feladatban a diákoknak olyan „újabb igényekhez, szokásokhoz, nemzetközi trendekhez” kapcsolódó ünnepekről kell értekezniük, mint a Valentin-nap vagy a halloween, 120-200 szavas szöveget kell alkotniuk. Akik nem ezt a feladatot választják, azoknak a hivatalos levél formai követelményeivel kell tisztában lenniük. A „gyakorlati szöveg alkotása” egészen aktuális kérdésekkel foglalkozik: a diákoknak a helyi önkormányzati képviselőnek kell levelet írniuk – meg kellett nevezniük olyan leromlott állapotú épületeket és hiányzó intézményeket, amelyet fejleszteni vagy építeni kellene.
A középszintű feladatsor második részében az Eduline értesülése szerint két feladat közül választhatnak a diákok, akiknek egy 400-800 szavas esszét kell írniuk 150 perc alatt. A műértelmező szövegalkotási feladatot választó érettségizőknek egy Balázs Béla-mesét kell elemezniük – alighanem sokakat meglepett a választás, mert a középszintű magyarérettségi egyik műelemző feladata általában egy novellához kapcsolódik (igaz, olyan is előfordult már, hogy balladát kaptak a diákok). Az összehasonlító műelemzést választó vizsgázóknak egy József Attila- és egy Szabó Lőrinc-verset kell elolvasniuk, majd összevetniük.
Tavaly a Könyvesblog egyik korábbi interjúját kapták feladatnak az érettségizők, melyben egy kiállítás kapcsán Petőfi Sándor imázsépítéséről beszéltek a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai.
Forrás: Eduline