Ha te is elgondolkodtál már azon, hogy mikor mit próbál közölni veled a macskád, akkor ez a könyv neked szól - de akkor is, ha még csak most határoztad el, hogy megosztod az életedet egy cicával. A macskaviselkedés titkai gyakorlott és kezdő macskatulajdonosok egyaránt rengeteg információt, szívmelengető vagy meglepő macskás történeteket és főleg praktikus tanácsokat kínál, amelyek segítenek, hogy megkönnyítsük a dolgunkat, elégedettebbé tegyük a cicánkat, és olyan kapcsolatot alakíthassunk ki vele, amely mindkettőnket boldoggá tesz.
Elmerülhetünk a különböző korú, nemű és fajtájú macskák viselkedésének rejtelmeiben, megtanulhatjuk, hogyan ismerjük fel a macskánk viselkedéséből, hogy mit akar közölni velünk, valamint rengeteg emberséges képzési módszert is tanulhatunk az egyszerű vezényszavaktól a problémás viselkedésminták kezeléséig, mint amilyen az agresszió, a szorongás, a félelem vagy a figyelemfelkeltés. A kommunikációtól a játékig, a bundaápolástól az etetésig és azon is túl rengeteg hasznos tudást szerezhetünk a kölykök, a felnőtt és az idős macskákkal kapcsolatban. Emellett fontos tanácsokat kapnak azok is, akik nem elégednek meg egy cicával, hanem behoznának egy vagy több új macskát is a családba.
Beth Pasek tapasztalt macskatulajdonos, hivatásos cicaszitter és a Nemzetközi Állatviselkedési Tanácsadók Szövetsége macskatagozatának tanácsadója. Több mint 25 éve foglalkozik a macskák viselkedésével; mindenféle korú, vérmérsékletű és egészségi állapotú macskával dolgozik, és egész életében azon fáradozott, hogy jobbá tegye a macskák életét.
Beth Pasek: A macskaviselkedés titkai (részlet)
Macskaviselkedés egyszeregy
A macskák kiváltottak már szeretetet és gyűlöletet egyaránt, és egykor istenekként imádták őket. Titokzatos törzsfejlődésük és évezredek óta tartó csodálatos kapcsolatunk eredményezte napjaink imádott macskáját.
Csak a közelmúltban derült ki, hogy a macska sokkal régebb óta él együtt az emberrel, mint a kutya.
Ez rejtélyes és lenyűgöző felfedezőútra invitál bennünket, hogy megértsük a macskák viselkedését a mai modern kultúrákban. Ebben a fejezetben a testbeszédet, a macskahangokat és a viselkedést járjuk körül az élet különböző szakaszaiban. Megvizsgáljuk a házimacska eredetét, hogy miként vette hasznát az ember a vele való kapcsolatnak, és mi módon alakult ki a mai házimacska. Megnézünk néhány nagyon is valós különbséget a macskák és a kutyák, a macskafajták, sőt a nemek között is.
A macskák viselkedésének alapjai
Ha meg akarjuk érteni a macskák viselkedését, meg kell vizsgálnunk, hogyan fejlődtek ki, hogyan gondolkodnak, és hogyan érzékelik a környezetüket. Tudjuk, hogy a kutyákat vadászat, őrzés és társas együttlét céljából háziasították. De hogyan alakult ki a kapcsolat macska és ember között?
Egyáltalán, sor került valaha a háziasításukra?
A macskák evolúciója
A macskák törzsfejlődése éppoly rejtélyes, mint maguk a macskák. A mai macska genetikai értelemben egy Felis silvestris lybica nevű afrikai kistestű macskával áll rokonságban, amely az élet fájának más ágán helyezkedik el, mint az oroszlánok, a tigrisek és más nagymacskák.
2004-ben Cipruson előkerült egy gazdájával együtt eltemetett macska; ez volt az első bizonyítékunk, hogy a kistestű macskákat már mintegy 9500 évvel ezelőtt háziasították.
Ahogy az emberek mezőgazdasági társadalmakban kezdtek élni, a sűrűn lakott területek vonzották a rágcsálókat, amelyek viszont vonzhatták a vadon élő kistestű macskákat. Nem kellett sokat várni, hogy macskákat vessenek be a kártevők ellen a gabonatárolók környékén és a hajókon, amelyeknek világszerte voltak macska utasaik.
A macskák háziasítása
Nagyjából úgy fest, hogy a macska választott minket társnak. A macskák évszázadokon át munkaállatként tevékenykedtek a kis gazdaságokban, városokban és hajókon. A középkorban a macskákat munkaállatnak tekintették, de barátságos természetüknek köszönhetően hamar meglágyították a gazdáik szívét. Az emberek így aztán a barátságosabb cicákat részesítették előnyben. A genetikai adatok tanúsága szerint a késő középkorban a macskákat már szelektálták tenyésztésre. Szőrszín és mintázat alapján csak a 18. század végén és a 19. században kezdték el tenyészteni őket.
A genetika fejlődésének köszönhetően gyakran látnak napvilágot új felfedezések. Az ember és macska 2004-ben megtalált közös sírja arra utal, hogy
a macska-ember kapcsolat közel 4000 évvel megelőzi az ókori egyiptomi kultúrát.
Egyértelműnek tűnik, hogy a kistestű vadmacska évezredeken át az ember útitársa volt a világban, és így végezte a kanapén doromboló, elkényeztetett macskaként, ahogyan ma ismerjük.
A macskák viselkedése életkor szerint
A macskák eltérően viselkednek életük más-más fontos szakaszában. Ezek a különbségek befolyásolják, hogyan érintkeznek a macskák a gazdáikkal és a háztartásban élő többi macskával.
Kiscicák
A kiscicák személyisége nagyrészt a születésük utáni első hét hétben alakul ki. Ebben az időszakban a tenyésztőknek, a menhelyeknek és a tulajdonosoknak gyengéden kell bánniuk a kiscicákkal, buzdítva őket a játékra alomtársaikkal, emberekkel és más állatokkal.
Sok menhely már nyolchetes korban kezdi a cicák örökbeadását. Ez a gyors örökbeadási stratégia a tavasszal és nyáron születő cicák számának fényében érthető, de sajnos a macskák érdekeit jó eséllyel nem szolgálja. Ha nagyjából ilyen korú cicát szeretnél örökbe fogadni, a legjobb egyből két cicát hazavinni, vagy keresni egy „cicaóvodát”. Ez a speciális foglalkozás cicáknak és gazdáknak segít szocializálni a cicákat körülbelül 13 hetes korukig.
Tanulmányok kimutatták, hogy a túl fiatalon örökbefogadott cicák később jó eséllyel félősebbek lesznek,
és bizonyos esetekben agresszív magatartásformákat alakíthatnak ki.
Remek korai rászoktatási gyakorlat, ha segítesz a cicának pozitív társítást kialakítani a szállítóboxával. A cicák szeretik, ha van egy meleg „fészkük”. Nyugodtan kezdd el etetni a kiscicát a hordozóban. És fogdosd gyakran a kiscica mancsait, és jutalmazd falatkákkal, ha elviseli az érintést – ez különösen jól jön majd, amikor karmot kell neki vágni, hogy kevesebb kárt tudjon okozni a kaparásával. Látogassa meg sokféle ember a cicát, játsszanak vele, és amennyiben lehetséges, segíts a cicának hozzászokni a kutyákhoz és más állatfajokhoz az otthonodban. Ez segít, hogy a cica magabiztos macskává váljon.
Serdülő macskák
A hosszabb szocializációs időszakkal rendelkező kutyákkal ellentétben a macskák 13 hetes koruk körül lépnek a serdülőkorba. Ha a kiscicát nem ivartalanítva szerezted, akkor ez az időszak a legjobb alkalom erre, hogy elejét vedd a kóborlásnak és más territoriális viselkedésnek.
Ebben a korban a cica számos személyiségjegye már egész életére rögzült. Kezdi feszegetni a határokat, és egyre önállóbbá válik, ezért gondoskodnod kell róla, hogy az otthonod kellően cicabiztos legyen – a csaknem felnőtt macskák önálló, kíváncsi természete miatt bármikor beüthet a ménkű.
Egész napra a gardróbban rekedni nem egy öröm, és ahogy egy cicaszitter mesélte nekem:
„Egyszer elektromos fűrésszel került sor egy nem túl vidám mentésre, amikor a macska a konyhaszekrény alá szorult.” A cica sértetlenül megúszta, de jó eséllyel egy életre traumatizálódott.
Felnőtt macskák
A macskák körülbelül két- és nyolcéves koruk között számítanak érett felnőttnek. Közben folyamatosan tanulnak és formálják a társas rendet maguk körül. Ez a rend képlékeny, és napról napra változhat, ami hatással lehet arra, hogy melyik macska melyik almot használja, vagy melyik ülhet a macskafa tetején. Kisebb összetűzések gyakran előfordulnak, de a vérre menő küzdelmeknek elejét kell venni a megfelelő méretű territórium és az erőforrások biztosításával.
A felnőtt macskák talán már nem olyan aktívak, mint a kiscicák, de attól még szükségeük van szellemi és fizikai ingerekre. A szocializáció nem áll le, csak lassul, és óvatosabbá válik. Ebben a korcsoportban a macskáknak előnyére válik, ha továbbra is ingergazdag környezetet biztosítunk nekik macskafák, játékok, foglalkoztatók és tréningek segítségével.
Idős macskák
Be kell vallanom, legjobban az idősebb, nyolc év feletti macskákat szeretem. De az idősebb macskák a maguk módján viselkednek, és sok gazda nincs tisztában az idősebb macskák szükségleteivel, valamint az öregedés hatásaival az általános egészségükre és mentális jóllétükre.
Az idősebb macskák talán segítségre szorulnak a bundájuk ápolásában, nem jutnak fel egyedül a kanapéra
vagy az ágyra, és a lépcsőzés sem megy már, se fel, se le. Sokszor főleg a kor által előidézett viselkedésbeli problémák miatt kapok hívásokat.
Egy idős macskát évente többször is el kell vinni az állatorvoshoz. Ezeken a látogatásokon számolj be az orvosnak minden változásról a macska viselkedésében, mint például:
- Már nem megy fel a macskafára
- Ritkábban használja az almot a pincében
- Már nem ugrál fel a kanapéra vagy az ágyra.
- Sokkal kevesebbet játszik, már nem olyan aktív
- Hirtelen ragaszkodóbb lett
- A normálisnál nagyobb csomókat hagy a vizelete az alomban.
- Egyre szomjasabbnak tűnik
- Egész éjjel nyávog
- Nem az alomba piszkít
Az ilyen viselkedésbeli változások mögött figyelmet igénylő egészségügyi problémák állhatnak. A viselkedésen csak az egészségügyi probléma rendezése után lehet dolgozni, legyen az egy kisebb bakteriális fertőzés vagy valami súlyosabb.
A macskák viselkedése nemek szerint
Szinte minden háziasított állatot ivartalanítanak. A kedvtelésből tartott állatok esetében, mint a macskák és a kutyák, célszerű ezen még az ivarérettség előtt túlesni. Jelentős különbségeket figyelhetünk meg hímek és nőstények, valamint ivartalanított és ivaros állatok között.
Hím és nőstény macskák
Az ivaros hím macskák bejárják a territóriumukat, verekszenek, agresszíven lépnek fel, és jelölnek (spriccelés). Hangosabbak lehetnek, több kárt tesznek, és olykor a személyes higiéniájukra sem figyelnek oda annyira. Ezek a problémák komoly fejtörést okozhatnak. Ha azt szeretnéd, hogy a kandúrod kandúrosan fessen, és rendelkezzen a másodlagos nemi jellegekkel, mint a vastag nyak és a markánsabb izmok, akkor azt javaslom, hogy a másodlagos jellegek megjelenése után ivartalanítsd, amilyen gyorsan csak lehet. Ezzel mérsékelni lehet a nemkívánatos szokásokat.
A nem ivartalanított nőstény macskák is jelölhetnek területet, akárcsak a kandúrok. Látni fogod, ahogy próbálnak függőleges felületekre vizelni, és ha ez nem sikerül, akkor felmásznak magasabb felületekre, és ott vizelnek. Emellett zajosabbak lesznek, és a tüzelés idején valószínűleg felkínálják neked a hátsójukat.
Még ha nem is engeded ki a macskádat, panaszos nyivákolásával nemkívánatos hím látogatókat vonzhat,
aminek következtében otthonod környéke a kandúrvizelet szagát árasztja, az udvaron macskaviadalokra kerül sor, és a macskák a nap minden órájában szólongatni fogják egymást.
Ivartalanítás
Egy macskaviselkedési tanácsadó rögtön azzal a kérdéssel fog nyitni, hogy ivartalan-e a macskád. Ha nem, akkor buzdítani fog, hogy végeztesd el rajta a műveletet. Az eljárás gyakran számos nemkívánatos viselkedést megszüntet, és továbbiak intenzitását is csökkentheti.
Az ivartalanítás csökkenti a betegségek kockázatát, és meghosszabbítja a macska életét. Az Amerikai Állatvédő Egyesület, az ASPCA szerint a nőstény macska ivartalanítása jelentősen csökkenti az emlőrák kockázatát. Az eljárás mellett szól a túlszaporulat megelőzése is. Aki valaha is dolgozott önkéntesként menhelyen tavasszal és nyáron, az tudja, hogy egy regimentnyi kiscica keres gazdát. Sok kiscica el sem jut a menhelyre, mert egyszerűen nem férnek el. Nincs észszerű ok az ivartalanítás elmulasztására, ha figyelembe vesszük, micsoda előnyökkel jár a macskák számára, és féken tartja a macskapopulációt is.