Lucía Puenzo: A német doktor (RÉSZLET)

.konyvesblog. | 2014. január 30. |

a német doktor.jpg

Az Európa Könyvkiadó gondozásában jelenik meg január végén Lucía Puenzo A német doktor című regénye. A kötetben Mengele dél-amerikai bujkálásának feszültséggel teli történetéből olvashatunk egy szeletet – amely akár a valóságban is megtörténhetett.

A második világháború után a főbűnösök egy része elmenekült – sokan évtizedekig éltek Dél-Amerikában és bujkáltak az izraeli titkosszolgálat, a Moszad elől. Ilyen a kötet egyik főszereplője, az orvos José is, akiben már a regény első oldalain egyértelműen felismerhetjük az auschwitzi haláltábor rettegett orvosát, dr. Josef Mengelét. Mengele háború utáni életéről ma már elég sok információnk van – és Puenzo mindezeket fel is használja, amikor regényében ábrázolja Josét és mindennapjait.

A történet az 1960-as években játszódik, amikor Mengele Argentínában élt. A hírhedt orvos a bőréből itt sem tudott kibújni: legnagyobb problémája nem a Moszad előli rejtőzködés, hanem az, hogy nem tud tovább harcolni az árja faj tisztaságáért. Megszállottan érdeklődik az emberek génállománya és külseje között megfigyelhető összefüggés iránt. Hírhedt emberkísérleteit ugyan nem folytathatja, de a vártnál jobban kielégíti egy váratlanul kínálkozó lehetőség: találkozik egy családdal, amelyben a kreol apának fehér bőrű, szőke, világos szemű gyerekei vannak, s ez természetesen felkelti az érdeklődését.

Argentínában több mítosz is született az éveken keresztül Patagóniában bujkáló Mengeléről. Lucía Puenzo regénye ezekből is merít. A szerző A német doktor történetét José és a különös család lánya, Lilith szemszögéből meséli el, így bemutat egy egyedi viszonyt az orvos és a gyerek között. A regény különlegessége, hogy Puenzo úgy mutat rá benne az emberi gonoszságra, hogy nem a második világháború már ismert tragédiáit ismétli, hanem egy intimebb helyzetben teremti meg a fenyegetettség atmoszféráját. Szikár, pontos mondatai nem eresztenek, ahogyan a fojtogató légkör feszültsége sem hagyja szabadulni az olvasót.

Lucía Puenzo argentin író és filmrendező. 2000-ben mutatták be első filmjét, első regénye 2004-ben jelent meg. A német doktor az ötödik regénye, németre, franciára és oroszra is lefordították. XXY című filmje díjak sorát nyerte el 2007-ben. Puenzo szívesen ír regényt és készít filmet ugyanabból a témából, például a Halcsecsemő című filmet is saját regényéből rendezte. A német doktor eredetileg 2011-ben jelent meg, ez Puenzo első kötete, amely magyarul is napvilágot lát. A regény alapján készült, azonos című filmet a 2013-as cannes-i filmfesztivál versenyprogramjában vetítették először, Lilith édesanyjának szerepében Natalia Oreiróval, aki több díjat nyert el alakításáért. A filmet 2014 januárjában mutatják be Magyarországon, ennek az előzetesét megtekinthetitek itt.

Olvass bele a regénybe:

Puenzo a Nemet Doktor Reszlet by konyvesblog

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.