Beleolvasó lharmattan juan mayorga

Juan Mayorga: Szerelmeslevelek Sztálinhoz - részlet

Könyves Magazin | 2010. augusztus 25. |

Juan Mayorga: Szerelmeslevelek Sztálinhoz, Fordította: Scholz László, Lharmattan kiadó, 2010


Juan Mayorga spanyol drámaíró 1965-ben született Madridban. Filozófia és matematika szakos diploma után a történelem és az esztétika területén folytatja kutatásait, számos tanulmányt ír Walter Benjaminről, Ernst Jüngerről, Georges Sorelről, Donoso Cortés-ről, Carl Schmittről és Franz Kafkáról. Majd drámaírói műhelyekben vesz részt Madridban és Londonban. 1992-ben a Marco Antonio de la Parca által vezetett írói műhely néhány tagja – José Ramón Fernández, Luis Miguel González Cruz, Raúl Hernández, Juan Mayorga – megalapítják az El Astillero nevű színházi könyvsorozatot. E vállalkozásban részt vesz Guillermo Heras rendező is. Mayorga 1989-től fordul a drámaírás felé, amikor Hét jóember (Siete hombre buenos) című első drámájáért irodalmi díjat kap. Azóta számos elismerésben részesült, 1992-ben Calderón díjat kapott a Még több hamu (Más ceniza) című drámája, 1998-
ban az itt közölt Szerelmeslevelek Sztálinhoz (Cartas de amor a Stalin) című darabja elnyerte a Borne Díjat, 2007-ben Nemzeti Díjjal, 2009 Valle-Inclán díjjal tüntették ki.
Mára világszerte játsszák darabjait: decemberben a párizsi Comédie Françaiseben felolvasó színházi formában mutatták be Copito de Nieve című művét, és talán mindeddig legjelentősebb, Himmelweg című darabját Jorge Lavelli rendezte Párizsban, jelenleg pedig New Yorkban játsszák. A magyar közönség Mayorgától 2008-ban a Kolozsvári Állami Színházban Az örök béké-t láthatta spanyol nyelven a Teatro de La Abadía társulatának előadásában.

 

 

 


Részlet:

Bulgakov ír. Aztán észreveszi, hogy nézi a felesége. Az asszony megsimogatja a férfi kezét, ahogy ír.
Bulgakova Tudod, mennyire vártam már ezt a pillanatot? Hónapok óta nem írsz. A Kutyaszív
óta egyetlen szót sem. Mi lesz ez? Vígjáték?
Bulgakov nemet int.
Regény? A fehér gárda folytatása?
Bulgakov nemet int.
Vers?
Bulgakov Levél.
Bulgakova (Csalódottan) Levél?
Bulgakov Felolvassam?
Bulgakova Tudod, hogy mennyire szeretem, hogy én olvashatom el először az írásaidat. A levél persze más. Arra gondoltam, ahogy futott a tollad a papíron, hogy… De az a fontos, hogy újból leültél ide. Az a fontos, hogy visszatértél oda, ahol Zojka lakását írtad. Vissza bizony, olvasd csak fel nekem a levelet.
Bulgakov (Olvassa) „Kedves elvtársam! A Menekülés most szeptemberre tervezett előadását már a próbák alatt betiltották. A Bíbor szigetet levették a műsorról. A Turbin család napjait háromszáz előadás után betiltották. Zojka lakását kétszáz előadás után betiltották. Így már mind a négy színdarabom be van tiltva. Tiltás alatt van a novelláim kiadása, és az esszéim sem jelenhetnek meg. Tilos nyilvánosság előtt felolvasni a Csicsikov kalandjaiból.
A fehér gárdát nem hozhatta le a Rosszija. Én nem akarok olyan országban élni, ahol nem adhatom elő a darabjaimat, és nem adhatom ki az írásaimat. Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy adja vissza írói szabadságomat (Szünet), vagy pedig a feleségemmel együtt utasítson ki a Szovjetunióból.”
Csend.
Bulgakova Itthagyjuk Oroszországot, Mihail?
Hosszú csend. Bulgakov nem felel.
Te tényleg azt hiszed, hogy tudnánk másutt élni? Nem tudnánk. Ez itt a mi egünk, a mi nyelvünk, a mi népünk…
Hosszú csend. Bulgakov nem felel.
Tudom, persze, hogy tudom, itt láthatóan mindenki megváltozott, ez már nem az az ország, amibe beleszülettünk, de hát itt, ebben a házban… Történhet bármi odakint, mi ketten itt boldogok lehetünk, ha összetartunk.
Hosszú csend. Bulgakov nem felel.
Az a fontos, hogy összetartsunk. Mert ha mi ketten összetartunk, bárhol lehetünk, Mihail, bárhol, ahol csak akarod.
Az asszony szerelmesen megérinti a férfit. Az megcsókolja a nő kezét.
Bulgakov „Aláírás: Mihail Bulgakov.”
Szünet.
Bulgakova Kinek szól?
Bulgakov Sztálinnak.
Szünet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.