Beleolvasó libri d:book dick swaab

A betegségeink az agyunkba vannak kódolva

.konyvesblog. | 2014. február 27. |

 


Dick Swaab: Az agyunk mi vagyunk, fordította: Wekerle Szabolcs

Libri, 2014, 494 oldal, 3990 HUF

AzAgyunkMiVagyunk_Librikiado.jpg
A  fejlett  világban  hosszú  évtizedekigáltalánosan  elterjedt  nézet  volt,  hogy  a neveltetés határozza meg,  milyen ember válik valakiből. A szülők, illetve a társadalom hibája, ha  valahogy  rosszra  fordul  a  sorsa.  Ugyanez  a gondolatmenet vezet ahhoz a tévhithez, hogy a betegségek jó része az egészségtelen életmód
következménye, tehát okozója  maga a beteg. Dick Swaab hatalmas, összefoglaló munkájában tényeket és bizonyítékokat sorakoztat fel, hogy cáfolja ezt a gondolatot, és nem kevesebbet állít, minthogy minden – beleértve a tudatunkat érintő betegségeket is – már születésünk előtt jelen van az agyunkban.  Dick  Swaab  1966  óta  foglalkozik agykutatással, ráadásul azon ritka szakemberek közé tartozik, akik világosan és közérthetően tudnak elmagyarázni komplex problémákat. Az agyunk  mi  vagyunk igencsak időszerű könyv, hiszen  elöregedő  társadalmunkban  egyre nagyobb  számban  jelennek  meg  az  olyan  időskori  betegségek,  mint  például  az Alzheimer-  vagy  a  Parkinson-kór,  amelyek  kezeléséhez  egyre többet  szeretnénk megtudni az agy működéséről.

Swaab a kezdetektől, a magzati léttől az időskoron, a demencián át a halálig, sőt azon túl ismerteti az agy működését. Megtudhatjuk, hogyan alakulnak ki a nemi különbségek az embrió agyában, mi jár a kamaszok vagy épp a bűnözők eszében, hogyan fejlődik az erkölcsös viselkedés, mit lehet tudni a memória működéséről, hogyan befolyásolja agyunk a párválasztásunkat. Dick  Swaab  az  1990-es években botrányt okozott, amikor arról írt, hogy a homoszexuális  és  a  heteroszexuális  emberek  agya  különbözik.  Nézetét  ma  már nemcsak elfogadják, de számos kutatási eredménnyel támasztják alá. Ám azóta sem tartja távol magát a provokatív kijelentésektől, az éles vitáktól. Például határozottan állítja, hogy az okos emberek nagyobb valószínűséggel ateisták, és a vallásos hit onnan származik, hogy a kisgyermekeket „betanítják” rá. Az  agyunk  mi  vagyunk  sok más vitára  indító,  sőt  provokáló  kijelentést  tartalmaz,  amely  nem  hagyja  nyugodni
olvasóját.  
 
„Dick Swaab bátran szembesíti olvasóit merész nézeteivel, szinte párbeszédet folytatva közönségével.  Érinti  az  eutanázia  kérdését  éppúgy,  mint  az  igazságszolgáltatás problémáit,  a  homoszexualitás  vagy  épp  a  pedofília  kialakulását.  Az  alkohol,  a dohányzás, a kábítószerek és a politika kapcsolata szintén terítékre kerül. Nagy műveltséggel és sok humorral ír az agy és a vallás közötti kapcsolatról, kifejtve például, hogy nem  létezik szabad akarat. Swaab nagy tisztelettel fogalmazza meg állításait, amelyeket mindig tudományosan bizonyított részletekkel támaszt alá. Kedves Olvasó, bizton állítom, hogy jó társaságban vagyunk akkor is, ha nem értünk vele mindig egyet.” (részlet Dr. Őry Ferenc gyermekorvos a magyarországi kiadáshoz írott
előszavából)

Olvass bele a könyvbe!

Az Agyunk 190-192 Beleolvas by konyvesblog

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.