Jay-Z és Rowling története is azt bizonyítja, hogy a siker nem csak a kiváltságosoké

Ruff Orsolya | 2019. október 29. |

kertesz_edina.jpg Kertész Edina (fotó: Kovács Ádám)

Ha egy sikertörténettel találkozunk, akkor alig-alig merül fel, hogy a csúcsig mennyi kudarcos élethelyzeten és hibás döntésen vezetett az út. Holott Matthew Syed könyve, a Szuper vagy! épp azt tanítja a gyerekeknek, hogy igenis lehet hibázni, fontos viszont, hogy megtanuljunk fejlődni, nyitottak maradjunk, igaz, ehhez elengedhetetlen az is, hogy ismerjük magunkat, és megtanuljuk azt is, miben vagyunk a legjobbak. Syed önbizalomturbózó kötete a Szívünk rajta októberi kiemelt könyve lett, amely Magyarósi Éva képzőművész és animációs rendező szerint is segít abban, hogy azzá váljunk, akik lenni szeretnénk: „Nem hiteget, elárulja, hogy ez az út sokszor nehéz is lehet”. A kötet fordítóját, Kertész Edinát a megváltoztatható gondolkodásmódról, a felnőttek szerepéről és az inspiráló élettörténetekről faggattuk.

A Szívünk rajtában a Szuper vagy! lett a hónap könyve, de mit gondolsz, miért van szükség olyan könyvekre, amelyek kimondottan a gyerekek önbizalmát turbózzák fel?

A könyv egy amerikai pszichológus, Carrol Dweck elméletét alkalmazza gyerekek számára. Az elmélet lényege az, hogy az úgynevezett rögzült gondolkodásmód - amikor azt gondoljuk, a sikert csak a kiváltságosok érhetik el, és vagy tehetségesek vagyunk valamiben, vagy nem - megváltoztatható a fejlődő gondolkodásmódra. Ez utóbbi a kudarcot a sikerhez vezető akadályként kezeli, és fontos gondolata, hogy sok-sok gyakorlással mindenki jó lehet valamiben. A könyvet a kiadó a kiskamasz korosztálynak ajánlja, ami egy érzékeny időszak a gyerekek életében - nagyjából ekkor dől el, hogyan tekintenek önmagukra és a világban betöltött helyükre. Ha tehát a tizenéveseknek meg tudjuk tanítani, hogyan bízzanak magukban és hogyan dolgozzanak a céljaikon, ezzel a jövőjüket alapozzuk meg.

Matthew Syed: Szuper vagy! – Turbózd fel az önbizalmad, és elérhetsz (szinte) bármit!

Fordította: Kertész Edina, Manó Könyvek, 2019, 160 oldal, 2990 HUF

 

A gyerekek az idő nagy részét az iskolában töltik, ahol gyakran érezhetik úgy, hogy nem feltétlenül arra kíváncsiak, amit tudnak, és sokszor mutatnak feléjük egy olyan tükröt, ami a hiányosságaikat, a gyengeségeiket nagyítja fel. Hogyan lehetne mindezen változtatni? Mit tehetnek azért a felnőttek, hogy a gyerekek tényleg kihozhassák magukból a maximumot?

Az iskolában a gyerekek azonnali visszajelzést kapnak, ha valami nem sikerül jól, például egy rossz osztályzat formájában. A könyv és a hozzá tartozó gyakorlatgyűjtemény viszont komplex folyamatot jár be az önismeret fejlesztésén át. Azt mutatja meg, hogyan kerekedhetnek felül a kudarcaikon, miből meríthetnek önbizalmat a folytatáshoz és küzdhetnek tovább. A gyakorlókönyvből egészen konkrétan, lépésről lépésre tanulhatják meg ezt a folyamatot; például egy teszt kitöltésével felmérhetik, mennyire magabiztosak, összeírhatják a céljaikat és napi bontásban leírhatják, mit tettek aznap, hogy elérjék azt. Arra is megtanít, mit kezdhetnek a negatív gondolataikkal - amelyek a kudarcélmények velejárói -, hogyan kezeljék a kudarctól való félelmüket, hogyan javíthatják ki a hibáikat apró lépésekben, hogyan kezelhetik a stresszt és így tovább. Ha úgy tetszik, a könyv afféle mentális szerszámosládát kínál, segíti az önismeret kialakulását, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy boldoguljunk az életben, és amire az iskolában a kötelező tananyag elsajátítása mellett nem jut idő. Természetesen az a legjobb, ha mindebben egy szülő vagy akár egy osztályfőnök segít - osztályfőnöki órák kiváló témája és fontos beszélgetések apropója is lehet.

Habár a gyerekkorunkban hallott és olvasott mesék is rengeteg buktatóval vannak teli, mégis már egészen fiatal korunktól arra vagyunk szocializálva, arra tanítanak bennünket mások, hogy a sikeremberek soha nem vallanak kudarcot, és a csúcsra nyílegyenesen vezet fel az út. Ezzel szemben Syed azt mondja, hogy igenis szabad hibázni, ami egy eléggé felszabadító érzés. Mi az, ami a kötet üzenetei, tanításai, tanácsai közül benned a leginkább megmaradt, amiről azt gondolod, bárcsak gyerekkorodban valaki elmondta volna ezt neked?

Számomra az a könyv legfontosabb üzenete, hogy a gondolkodás, a szemléletmód megváltoztatható. Egyelőre nem tudjuk pontosan, hogy a mai tíz-tizennégy éves gyerekek milyen szakmákban dolgoznak majd és milyen készségekre lesz szükségük. Néhány alapvető készségre azonban biztosan szükség lesz: rugalmas gondolkodásmódra, alkalmazkodóképességre, "ütésállóságra", tehát a kudarcok kezelésének képességére, önismeretre, arra, hogy tudatában legyenek az erősségeiknek. Az én gyerekkoromban igazából fel sem merült ez a téma, az iskolában a megúszásra játszottunk, a tanárok és a diákok is, arra, hogy valahogy elérjük a szükséges minimumot. Soha nem hallottam azt, hogy valamiben tehetséges vagyok, nekem kellett rájönnöm felnőtt koromban, hogy mi az. Talán azzal segíthetünk a legtöbbet a gyerekeknek, ha tudatosítjuk bennük ez erősségeiket és segítünk abban, hogy fejlődjenek, célokat tűzzenek ki.

A kötet több olyan hírességet megnevez, akik életük egy adott pontján igenis hibáztak vagy kudarcot vallottak. Akad ezek között olyan, akinek a története különösen közel áll hozzád?

Nagyon sok inspiráló történettel találkoztam a könyvben. Jay-Z, a neves rapper annak idején a furgonjából árulta a lemezeit, mára pedig a világ egyik legismertebb lemezcégének vezetője, producer és előadó. Roald Dahl egy bentlakásos iskolába járt, amit gyűlölt, ám az ott megismert karaktereket végül gyerekkönyvekben örökítette meg, gondoljunk csak Matilda gonosz igazgatónőjére. De a kedvencem természetesen J. K. Rowling története, akinek számos kiadó utasította el a kéziratát a Harry Potter világraszóló sikere előtt.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!