Általános cikkek 2008 foci eb íróválogatott

Sajó László: Két pogány közt (A jó meghal a törökök kirepülnek) - Íróválogatott 2008

Könyves Magazin | 2008. június 26. |

(…) hiába közeledik az este a rangadók előtt már
nem érzel bizsergő pánikot csorbult arénák cirkuszi varázsa helyett
a töppedő csönd finoman rád vihog az unatkozó gyerek akár csatornát
is válthat a kényelmetlen székben végleg háttal ülsz egy elsüllyedt világnak(…)

Megyek a Népstadionba, 1977. április 30-án, Magyarország–Szovjetunió 2–1, „Nem-kella- Zsigu-li!”, „Kere-ki csatársorba gyere-ki!”, kijött, fejelt, GÓÓÓL!



Megyek a Puskás Ferenc Stadionba (nekem továbbra is: Nép-), a szoborparkba, Eb-elődöntőt nézni, hová jutottam?, kettős rangadók íze számban, hol sör, hol bor, hol volt még az unicum! 1976, Dózsa–Fradi 8–3, a visszavágón Fradi–Dózsa 3–0, Rothermelt az ötödik percben lecserélik, bejön Tóth Zoltán, aki évekre megoldotta volna a válogatott kapusgondját, ha nem tántorog ki Amerikába. 1979, Fradi–Újpest 7–1, „Kuti játékvezető csak egyszer hibázott, de akkor folyamatosan.” (Képes Sport) 6 Ft a diákjegy (később 7!), de a válogatott meccseire belógtunk.

Megyek a Népstadionba 1977. október 29-én, Magyarország–Bolívia 6–0, Zombori gólját csak mi látjuk, a kamera lemaradt. A visszavágót hajnalban, Sokol rádión hallgatom, kár volt félteni a csapatot a magaslati levegőtől (3–2, ide).

A szoborparkban melegítettek a fiúk, kijöttünk másfél órával a meccs előtt. Garaba emberközelből. Álltunk a szoborparkban, annyian, mint most a meccseken, magunk is szobrok, néztük őket, ma már szobrokat. És nem gondoltam, hogy itt egyszer sörözni fogok, óriáskivetítő előtt. Arra gondoltam, hogy’ jutunk be a szektorba, mert csak egy belépőnk volt (OTSH – Országos Testnevelési és Sporthivatal), nyolcunknak, ezt adogattuk ki-be. Megyek a (nekem) Népstadionba, német–törököt nézni, szégyen. A szoborparkban Rákóczi, Kossuth, Dobó, Kinizsi Pál (valamint Werbőczi és Dózsa) sötéten hátat fordítanak, Osztapenko zászlajával megálljt parancsol. Menjünk.

tovább>>>

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.