Általános cikkek 2008 palatinus erian

Provokatív, kiakasztó, magával ragad

kerekgyarto yvonne | 2009. február 23. |

B
Alicia Erian: Abroszfej, Palatinus - Extrém sorozat, 2008, Fordította: Szabó Helga, 422 oldal, 2800 Ft
 

Fogalmam sem volt mit jelent az a szó, hogy abroszfej. Nem is gondolkoztam rajta, elolvastam és rögtön el is felejtettem. Valószínűleg elkönyveltem mint egy ismeretlen nevű írónő figyelemfelkeltőnek szánt szókapcsolatát, ami marketingfogásnak bevált, hiszen valamiért kézbevettem és beleolvastam a könyvbe.

In medias res vágunk bele a tizenhárom éves, félvér Jasira történetébe, akit anyukája addig soha nem látott apjához küld a tanév kezdetén, persze egy új államba, egy új helyre és egyben egy új szabályoktól korlátolt világba.

Jasira apukája ugyanis arab, és bár Texasban él, ráadásul a NASA- nál dolgozik, az arab kultúrából magával hozott törvények szerint próbálja nevelni lányát, akinek egyelőre még az alapvető, Amerikában megszokott viselkedési normákkal is problémái vannak. Jasira épp ebben a korban fedezi fel erősen fejlődő testét, amit nem ért miért kell szégyellnie, főleg szülei előtt.



Peter Macdissi és Summer Bishil a regényből készült filmben (Érzékeny pont)

A könyv erénye a családon belüli elfojtott és bármikor kitörni képes agresszió érzékletes leírása, amitől összerándul a gyomor és lélegzetvisszafojtva várjuk Jasira megpróbáltatásainak megoldódását. Biztos vannak az olvasók között olyan szerencsések, akiknek a válás, az új környezetbe költözés vagy a kiszámíthatatlan szülői szigor nem jelent gyermekkori emléket, nos, Jasira hétköznapi veszélyekkel kikövezett útja nekik is tartogat feszültséget. A könyv nem a megszokott demagóg felhanggal kezeli ezeket a már unásig ismételgetett problémákat, hanem a gyermek szemszögéből látatja őket, így már egyáltalán nem olyan fekete-fehér a világ, mint amilyennek a könyvben is szereplő felnőttek az egyszerűség kedvéért próbálják beállítani. Ha tehát az ember elfogadja a regény játékszabályait, és nem készül ki a főszereplő gyermeki értetlenségén, a 34 fokos mellekkel mászkáló nimfomán Jasirán és a szomszéd, negyven felé közeledő, izmos tartalékos katona kalandjain, akkor meglepően mély és szívszorító történettel lehet gazdagabb, amihez talán jobban illik a regény később megváltoztatott munkacíme: Welcome to the moral Universe.

Az Abroszfej a 90-es évek elején játszódik, külön érdekes a texasi kertvárosban élő arab kisebbség sorsa, hiszen a történet idején épp kitör az iraki háború. Jasirának - bár ő maga etnikai hovatartozása szerint, legalábbis papíron fehérnek számít - nap mint nap szembesülnie kell a rasszizmussal, nemcsak az iskolában, ahol ő a „homokinigger”, hanem családja felől is, akik megtiltják, hogy egy „fekete fiúval barátkozzon”. A gyermeki nézőpont, az etnikai sokszínűség és az eltérő rasszok ellenére is összetartó lakóközösség szemléletes bemutatását illetően az Abroszfej akaratlanul is Emil Ajar emlékezetes regényét, az Előttem az életet juttatja az eszünkbe. Az Abroszfejből, Érzékeny pont címmel film is készült, ám az író, Alicia Erian már a könyv megjelenése előtt is dolgozott forgatókönyvíróként. A történetet olvasva a magával ragadó, pergő cselekményvezetésén és az emlékezetbe vésődő, drámai képeken kétségkívül érződik az így szerzett gyakorlat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél