Kőrösi Zoltán nem hentes

barraban | 2014. október 20. |

Fotó: Facebook/libri

Kint bánatos őszi életkép, eső és tönkrement esernyők, bent a hentesüzletben kellemes meleg, a falnak támaszkodó eladók és az újságírók közösen figyelnek Kőrösi Zoltánra. Az író új regényét, a Szívlekvárt mutatta be rendhagyó környezetben: a falak gyönyörű csempéi percekre rabul ejtettek minden szemet, a pulton pedig mustáros kolbász, almapaprika és csemegeuborka kínálta magát.

A Mester utcai hentesüzlet a regényben is szerepel, tudjuk meg Kőrösitől a helyszínválasztás okát. Miután többször nyomatékosan leszögezte, hogy minden híresztelés ellenére ő nem hentes, elmesélte, hogy a bolt 111 évvel ezelőtt, 1903. október 4-én, nyílt meg, és Brauch Ferenc német származású hentes kolbászgyárának a helyszíne volt. Brauch életútja épp olyan, mint a regénybeli sorsok - tekervényes, abszurditásokkal, valószerűtlenségekkel telített, tipikus közép-európai történet. Brauch henteslegényként dolgozott, aztán fogta magát és nekivágottt a nagyvilágnak, hogy szerencsét próbáljon. Bejárta Német- , Francia- és Olaszországot, és megtanulta a kolbász- és szalámikészítés összes csínját-bínját - több mint ötven fajta kolbász elkészítésének fortélyát ismerte. Takarékoskodott, összespórolta a vagyont, és dinasztiaalapító lett. A második üzletét a Vásárcsarnokban rendezte be, a harmadik pedig vele szemben állt, a másik oldalon, ahol ma egy McDonalds található.

Kőrösi Zoltán: Szívlekvár

Libri, 2014, 432 oldal, 3990 HUF

 

A regény legalább ötgenerációs, és két főszál, két családtörténet áll a középpontban, állapította meg Sárközy Bence, a Libri kiadóvezetője. A magyar családnak a családneve is Magyar, a másik szálon az orosz sorsfonadék százötven évre terjed ki, és megtörténik benne minden, ami a nagy orosz létezésben megtörténhet ennyi idő alatt. Sárközy arról is beszélt, milyen ritka jelenség, hogy ez a hentesüzlet fennmaradt itt, a Mester utca közepén. Kevés dolog állandó, vagy ha mégsem enyészik el, a róla szóló történetek teljesen mások lesznek, ahogy különböző emberek mesélik őket újra és újra. A Szívlekvár fontos szerkesztési elve, hogy a korábbi történetek érvényüket vesztik, vagy más nézőpontból elmesélt történetek írják felül a korábbiakat, ahogy például az egymást váltó rezsimek írták át a 20. századot olyan sokszor. Szinte minden oldalon kapunk egy új életutat, ami meglehetősen elcseszett, de ugyanakkor ironikus is, és ezt a közép-európai létet, mint tudjuk, csak iróniával lehet túlélni.

"Milyen hihetetlenül nagy a kimondott szavak hatalma mirajtunk" – idézet Kőrösi Füst Milánt. A mesék hatalma az egyik fontos rétege a regénynek, feltéve persze, ha egyáltalán eljutunk az elmondásig. Itt ugyanis arról szól generációk sorsa, hogy a történeteket elhallgatták, helyettük áltörténeteket tartottak fönn, és a valódiak nem juthattak el a szereplőkhöz. Kőrösi bevallotta, hogy az orosz szál valós életúton alapul, ma is él az a 85 éves hölgy, akivel hosszú-hosszú időn át találkozgatott, és aki megosztotta vele lenyűgöző életét. Az ő történetei hoztak magukkal egy csomó új szálat, amikből végül felépült a Szívlekvár.

Sárközy felelevenítette, hogy a regényt elindító fejezet egy olyan kisfiúról szól, aki mindenkinél kisebb az osztályban. Nagypapája családtörténeteket oszt meg vele, a történetek hatására pedig a gyerek hirtelen elkezd nőni, és eléri a 2 méter 40 centis magasságot. Orosz segítséggel persze vissza tud az ember fejlődni, ezt is megtanuljuk a regényből. Ez a szál a nagyságtól való félelem története a magyar életutak mellett.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!