Általános cikkek afganisztán susmita banerdzsí

Könyvében a tálibokat bírálta, kivégezték

.konyvesblog. | 2013. szeptember 08. |

sushmita-banerjee.jpgAfganisztánban fundamentalista fegyveresek gyilkolták meg az indiai írónőt, Susmita Banerdzsít, aki bestsellerré vált könyvben írta meg drámai és kalandos menekülését a tálibok elől az 1990-es években.

A 49 éves írónő holttestét csütörtök reggel találták meg egy vallási iskola mellett a kelet-afganisztáni Paktika tartomány székhelyének, Seránnak a közelében. A rendőrség szerint tálib fegyveresek ölték meg előző este, a testén több mint 20 lövedék nyomát találták meg.  A BBC beszámolója szerint az írónő otthonába behatoló tálibok megkötözték a férjet és a többi családtagot, majd az nőt kirángatták az udvarra és "kivégezték". Holttestét a vallási iskola közelében "dobták a szemétbe".

Banerdzsí 1989-ben költözött Afganisztánba, miután férjhez ment egy afgán üzletemberhez. Férjével a tálibok 1993-as hatalomátvétele után emigrációba kényszerült, nemrég tért vissza, hogy kórházat létesítsen. Az írónő civilben egészségügyi munkásként dolgozott választott hazájában, és munkásságának részeként filmre is vette az afgán nők életét. 

Az afganisztáni életéről és a tálibok elöli, 1995-ös meneküléséről szóló, Kabuliwala's Bengali Wife című könyv nagy siker lett Indiában és országosan ismertté tette a szerzőt. A műből Escape From Taliban címmel bollywoodi film is készült. Az afgán rendőrség szerint az írónőt könyve miatt gyilkolták meg. A memoárban Banerdzsí egyebek közt arról írt, hogy Afganisztánban elviselhetetlenné vált az élet a tálibok hatalomra kerülése után. Férje szerint az írónő "számos ellenséget szerzett a tálibok körében mindazzal, amit a múltban írt, mondott vagy filmezett".

(MTI)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.