Általános cikkek 2008 jak prae

A nagy árokbetemető regény

Valuska László | 2008. november 11. |

D
Farkas Tibor: Pártmobil, JAK-Prae.hu, Budapest, 2008, 2490 HUF

 

A JAK 154. könyve egy tévedés volt. Megadták a lehetőséget Farkas Tibornak, hogy megjelenjen első kötete, pedig várhattak volna még a 212. könyvig. A szerzőnek valami magyaros, budapesti Bateman járhatott a fejében, amikor megalkotta Zolit, a szánalmas, bunkó főhőst, aki valamiért (miért?) olyan lusta és unott, hogy beáll a Pártba pénzt szerezni. Lépked a ranglétrán felfele a kívülről jött ember, célja a pártmobil, ami a szerző szerint van olyan erős motívum, hogy elvigyen címként egy könyvet. A szerző könnyen hitette el magával, hogy itt most a nagy árokbetemető ironikus prózájával, a harmincas, kiábrándult lúzer értelmiségi tekintetével ő minednt elmondott.

Ez a könyv több szempontból is rossz, elsősorban azért, mert egy forgatókönyvre emlékeztet: elnagyolt helyszínek, szorosabb cselekmény, béna dialógusok, kidolgozatlan karakterek, amihez kitalálták, hogy megpróbálnak izgalmasan maiak lenni, a romkocsmák hangján megszólalni. A bölcsészkarról nekem is ez a lúzerség, a béna gadamerező+heideggerező filoszok, a versenyt ivó világmegváltók jutnak az eszembe, még sem írom meg regényben, mert ez kevés. Görbe tükörnek reális, realitásnak meg kínosan gyenge és kitalált.

Ha a fiatalok politikai beágyazódásáról ír könyvet Farkas, az jó ötlet. De ennek a politikához semmi köze, látszatmegoldásokkal operáló képzetek arról, hogy milyen lehet a politika, illetve milyen rossz a politikai oldalak szembenállása, és hogy a csúnya politikus bácsik+nénik hogyan használnak ki mindenkit egy-egy szavaztért.

Az elbeszélés lehetett volna jó, ha megtalál egy hangot Farkas, mert egyszerre kegyetlennek, minimalistának, érzéketlennek, érzőnek, filozófusnak, cinikusnak és ironikusnak lenni nem lehet, de legalábbis nem könnyű. Farkasnak ez egyáltalán nem ment.

Zoli lehetett volna jó főszereplő, ha nem egy állatnak van kitalálva (vagy akkor ne legyen álintellektuális érzőlény is), miközben valahogy azt is láttatjuk, hogy a társadalom miatt olyan, amilyen. Ha pedig Zoli egy állat, akkor ne csináljunk úgy, mintha csak poénból, társadalomkritikából vagy kalandból lépne be a pártba.

A párbeszédeket sem a könyvtárból kölcsönözte, írják a hátsó borítón, pedig akkor legalább kaptunk volna valamit, mert néha tényleg elkap egy-egy mondatot, de a szöveg jelentős részébenerőltetett, néha filozofikus, és leginkább modoros. A magyar irodalomnak még mindig az a legnagyobb baja, hogy próbálja kitalálni, hogyan beszél az ún. utca embere. És még nagyobb baja, hogy azt is kitalálja, hogy néz ki, mit gondol, mit érez az utca embere.

Az igen jókat író L. Varga Péter azt hiszem, elragadtatta magát kritikájában, Coupland, Ellis és Pelevin jutott az eszébe a Pártmobilt olvasva, és az a vicc, hogy nem hülyeség, mert ezek után nekem is beugrik, hogy mennyire nincs egy magyar kortárs író, aki megírja a budapesti világunkat (és milyen mázlista Amerika vagy Oroszország). Pontosabban csak Nagy Gergő volt az Angsttal, de senki nem tud mit kezdeni ezzel a kétmilliós pulzáló szövettel.

A Pártmobilt nem volt jó olvasni, és most visszagondolva nincs egy mondat, egy jelenet, egy érzés, amit vissza tudok idézni, csak ez a széthulló antipatikus Zoli.

Kapcsolódó anyagok:
A Mancs kritikája
A litera kritikája

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!