Tóth Boglárka: Hallgass meg... [Képalá]

Képalá |

Van a környékünkön egy folyó, melynek partját elvétve padok, s fák szegélyezik, de az egyik terebélyes fűzfa ágai által elrejtett kis zugban mindig egy idős bácsit lehet látni. Egyszer félve megkérdeztem, elmeséli-e az Ő történetét. Felnézett, s boldogan bólintott.

- Tudja kedves, az élet nem mindig volt ilyen rohanó. Volt, amikor az emberek figyeltek, féltek, hallgattak, s remélték a jobb jövőt. Anyám is egy volt közülük, amikor megjött a katonai behívóm. Nem tudta viszont lát-e. Aztán a frontvonalban az emberek máshogy „éltek”. Ők tudták, hogy az otthon hagyott szerettüket, szinte biztos, hogy nem látják újra. Ők valóban egy jobb jövőt akartak az otthonmaradóknak. Megannyi bajtársam esett el mellettem, s nem értettem, én miért nem áldozhatom az életemet a hazáért. Ezen számtalan otthoni gyötrelmekkel teli éjszakám se segített. Azonban egy tavaszi napon minden megváltozott–mosolyodott el.-Megismerkedtem a nagybetűs NŐvel, s a korábbi emlékek kezdtek fakulni. De addig a pillanatig mindig visszatértek, míg először a fiamat, majd a lányomat nem tartottam a kezemben. Olyan törékenyek, és olyan aprók. Az életem onnantól nekik szólt hármuknak. Nem fájt már a korábbi szenvedés, s az elvesztett barátok sikolyai megszűntek, szinte emlékké szelídültek. Mára pedig egyedül nézem, ahogy a víz a partot mossa, és várom azt a pillanatot, amikor megoszthatom a rég látott ismerősökkel a gyermeki ártatlanságot, s azt a fajta reményt a szemükben, ami felér egy megváltással.

Kapcsolódó cikkek
...
KÉPALÁ - Apa

Berec Judit: Frida Kahlo [Képalá]

...
KÉPALÁ - Apa

Nagy-Rakita Melinda: Az élet vize [Képalá]

...
KÉPALÁ - Apa

Papp Ákos: Vízen járás [Képalá]

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!