Nagyszabású kiállítás mutatja be Szinyei Merse Pál művészetét és kultuszát

Nagyszabású kiállítás mutatja be Szinyei Merse Pál művészetét és kultuszát

A 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának, Szinyei Merse Pálnak az életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria új kiállítása.

ro | 2021. november 12. |

Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete címmel ma nyílik nagyszabású kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A mintegy 120 művet felvonultató tárlatra több mint 20 külföldi festmény – köztük Monet, Sisley, Corot, Courbet, Gainsborough remekművei – érkezett neves köz- és magángyűjteményekből. A számos, ritkán látható művet felvonultató válogatás mellett Szinyei kultuszát is eddig példátlan részletességgel tekinti át a tárlat, olyan művészek alkotásain keresztül, mint Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Bernáth Aurél vagy a kortársaink közül Konkoly Gyula, Tót Endre és Szabó Ábel.

Érdekesség, hogy a kiállításon látható Szinyei Merse Pál Vitorlás a Starnbergi-tavon (1867) című festménye is, amely korábban a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből a második világháború viszontagságai során tűnt el, de a közelmúltban felbukkant, és egy magyar származású New York-i műgyűjtő ajándékaként visszakerülhetett a múzeum gyűjteményébe. Szinyei Fehér fa (1909) című, magántulajdonban lévő műve pedig több mint száz év után látható ismét kiállításon. A tárlat központi alkotása a magyar festészet egyik legismertebb műve, a Majális. A kép nemcsak a művész kultuszában játszott főszerepet, hanem önmagában is ikonikus jelentőséggel bír. A műnek az egyetemes művészetben betöltött helyét különleges, erre a kiállításra készített kisfilm járja körül.

Mikszáth Kálmán
Az én kortársaim I-II.
Révai Testvérek, 1908
-

Akik Szinyei Merse Pál életéről keresnének könyvet, azoknak elsősorban az antikváriumokban érdemes körülnézniük. 1975-ben jelent meg például a Móránál Gál György Sándor Majális című életrajza, és 1989-ben jelent meg az Akadémiai Kiadónál A ​Majális festője közelről című kötet, amelyben a művészettörténész dédunoka, Szinyei Merse Anna rendezte sajtó alá a festő leveleit, a család visszaemlékezéseit. Igazi irodalmi különlegesség még Mikszáth Kálmán Az én kortársaim I-II. című műve, amelyben az író Szinyei Merse Pálról is megemlékezett.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az elfeledett magyar festő, aki megjárta az első világháború poklát

...

Nyáry Krisztián szerint a festészet másképp része az általános műveltségünknek

...

Megint dráma van a Szépművészetiben- Textúra 2021

Tavaly ősszel a második hullám elsodorta a kortárs irodalom, a színház és a képzőművészet egyik legizgalmasabb összművészeti találkozóját, a 2020-as Textúrát. Bár vígaszdíjul megnézhettük a streamelt verziót online, de lássuk be, ennek a programnak épp a felfedezős, múzeumban bolyongós, kincskeresős hangulatát szeretjük igazán, úgyhogy most itt a lehetőség, hogy bepótoljuk. 

Kiemeltek
...

Így ír történelmi regényt a Z generáció – Kibeszéltük a Lázár című bestsellert!

Nemcsak a sztárvilágot hódította meg, hanem a fiatal olvasók is odavannak érte! Mi a titka?

...

„Dragomán György regénye nagyon tetszett” – interjú a Paradise Garden című sikerkönyv szerzőjével

Elena Fischer német írónőt kérdeztük első regényéről, a Paradise Gardenről. 

...

Itt a program – gyere el a Krasznahorkairól szóló kiadványunk bemutatójára!

Találkozhatsz a Krasznahorkai-bookazine szerzőivel, szerkesztőivel is.

Hírek
...

Még a szakállas Martin Scorsesét is bevetették a Dante kezében Netflix-filmben

...

A Kilencek költőcsapat legendás antológiája online is elérhetővé vált

...

Maggie O'Farrell vallomása: a Hamnet halálközeli élményekből született

...

Jelentkezőket keres az ELTE a Krasznahorkai előtt tisztelgő performanszuk megvalósításához

...

Kivégezték a 3-test-probléma Netflix-sorozathoz köthető üzletember gyilkosát

...

Majdnem hivatalos: a 4. évaddal véget ér a Sárkányok háza