Tarr Béla filmjét ajánlja a Becstelen brigantyk sztárja

„Óriási inspiráció” – mondja Christoph Waltz Tarr Béla filmjéről.

ta | 2026. március 24. |

Február végén Christoph Waltz kétszeres Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjas osztrák színész volt a Criterion Closet Picks nevű videósorozat vendége, aki többek között a nemrég elhunyt Tarr Béla filmjét ajánlotta a közönség figyelmébe.

A YouTube-sorozat lényege, hogy híres rendezők, színészek, filmes alkotók bemennek a Criterion Collection New York-i „szekrényébe”, azaz egy DVD-kkel és Blu-ray kiadványokkal teli szobába, ahol filmeket választanak és mindegyikről mondanak néhány gondolatot.

Számos elismert, világhírű alkotó fordult már meg a sorozatban. Nemrég Christoph Waltz volt a vendég, a Becstelen brigantyk, a Django elszabadul és a tavaly bemutatott Frankenstein színésze, aki egyebek mellett a Werckmeister harmóniák című filmet választotta a kínálatból.

krasznahorkai lászló
Az ellenállás melankóliája
Magvető, 2026, 346 oldal

„Van egy film a nagyszerű Tarr Bélától – aki sajnos nemrég elhunyt –, a Werckmeister harmóniák. Egy nagyon excentrikus figuráról szól, aki újságot hord ki egy magyar városban, és van egy őrült, felkelő tömeg, amelyik lehetetlenné teszi a fejlődést. Óriási inspiráció, ahogyan ez a főszereplő nagyon békés, bölcs módon ellenáll,

nem beszélve természetesen arról, hogy Tarr Béla a filmművészet egyik legnagyobb rendezője volt”

– hangzik el a videóban (kb. 01:22-től).

A Werckmeister harmóniák Tarr Béla és Hranitzky Ágnes 2000-ben bemutatott filmje, a forgatókönyv alapját Krasznahorkai László (kettejük barátságáról, közös útjáról itt írtunk bővebben) Az ellenállás melankóliája című regénye adta. A történet szerint egy szürke, csendes, hanyatló alföldi kisvárosba váratlanul egy vándorcirkusz érkezik, és két attrakció különösen felhívja magára a figyelmet: egy herceg és egy bálna. Előbbi biztatására azonban rövid időn belül elszabadul a pokol, amit már semmi sem állíthat meg.

Nyitókép forrása: YouTube/Criterion Closet Picks

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Oscar-díj 2026: tarolt az Egyik csata a másik után, megemlékeztek Tarr Béláról

A filmet Pynchon műve inspirálta.

...

Tarr Bélától még New Yorkban is elbúcsúznak

Hét filmjét levetítik.

...

Kisbolygó viseli Krasznahorkai és Tarr Béla nevét

Krasznahorkai és Tarr Béla legendás párosa immár a világűrben is együtt van.

KÖNYVHÉT
...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

SZÓRAKOZÁS
...

Kijött az Odüsszeia utolsó nagy előzetese

Indul a visszaszámlálás: napokon belül érkezik Christopher Nolan Odüsszeiája!

...

BookTok-álomprojekt: Colleen Hoover producerként csatlakozik az új Ali Hazelwood-adaptációhoz

Két BookTok-sztár egy projektben: Ali Hazelwood és Colleen Hoover.

...

Victor Hugo klasszikusa, A nyomorultak új feldolgozást kap

Victor Hugo sokszor, sokféleképp feldolgozott klasszikusát ezúttal Mea Culpa rendezője viszi vászonra.

Futurotheca
...

A megszégyenítés és megalázás nem normális, mégis úgy teszünk, mintha az lenne – Olvass bele Komáromi Sándor könyvébe!

A kultúránk bántalmazásra és megalázásra épül: ez nemcsak fizikai vagy verbális erőszakot jelent, hanem családi dinamikákat.

...

Hámori Barbara: Vagy szenvedéllyel csinálom, vagy bele sem kezdek

Hámori Barbara interjúnkban azt is elárulta, hogy készül az első regénye.

...

Tudtad, hogy van Magyarországon egy könyvklub, ahol koktélt is adnak a kötet mellé?

A könyvklubban helye van a szakmai eszmecserének és a kötetlen networkingnek is.

A hét könyve
Kritika
Miért fáj ennyire nőnek lenni? – A Nacu nyara című bestseller regényről
Tompa Andrea: Az emberek nem jók, nem rosszak, legfeljebb megúszósak

Tompa Andrea: Az emberek nem jók, nem rosszak, legfeljebb megúszósak

Rendhagyó interjú Tompa Andreával az író szülővárosából, Kolozsvárról.