Az Olof Palme meggyilkolása az egyike annak a hat dokusorozatnak, melyekről hétfőn adott hírt a brit Sky. A négyrészes thrillerszerű sorozat a hidegháborús Svédországban játszódik, és Európa egyik legsokkolóbb politikai merényletének hátterét igyekszik felvázolni. Olof Palme svéd miniszterelnököt a nyílt utcán lőtték le 1986-ban Stockholmban, és azonnal hajtóvadászat indult a tettes vagy tettesek után – eredménytelenül. Mindez a világ egyik legnagyobb nyomozásává nőtte ki magát az évek során: 90 ezer ember volt benne érintett, 10 ezer embert hallgattak ki, köztük volt egy, akit 43-szor. A gyilkosság sokáig lázban tartotta az embereket, a legkülönfélébb elméletek és összeesküvés-elméletek születtek, és még olyan írók fantáziáját is megmozgatta, mint A tetovált lánnyal világhírűvé lett Stieg Larsson.
Larsson viszont nemcsak egyszerű befogadóként követte az eseményeket, hanem saját kutatómunkába is kezdett, és a dokumentumfilm-készítők közleménye szerint a személyes aktái képezik a mostani nyomozás magját. Az író jegyzetei alapján amúgy született már egy könyv (Stieg Larsson titkos iratai - A Palme-gyilkosság kulcsa), amely 2019 áprilisában magyarul is megjelent az Animus Kiadó gondozásában. Larsson következtetéseit, teóriáit sok évvel a halála után Jan Stocklassa svéd újságíró foglalta kötetbe és egészítette ki a saját kutatásaival – a szerzővel a magyar megjelenéskor telefonon interjúztunk, egyebek között Larsson módszeréről és a korabeli rendőrségi munkáról is kifejtette a véleményét. 2020 nyarán amúgy a svéd hatóságok bejelentették, hogy megtalálták az elkövetőt, és a valódi gyilkos egy Stig Engström nevű férfi lehetett, aki 2000-ban öngyilkos lett.
A kötetből annak idején mutattunk egy részletet, mégpedig annak a levélnek egy részét, melyet Stieg Larsson a londoni Searchlight magazinnak írt, és amelyben az újságíró a merénylettel kapcsolatos tényeket és elméleteket összegezte. Ezt ITT lehet elolvasni.