A tavasz az az időszak az elsősök életében, amikor már önállóan is elkezdenek olvasni. Valaki már egész könyveket fal, más egyszerre csak egy-egy oldalt. Habár sok iskolában elvárják, hogy az első tanév végére mindenki elsajátítsa az értő olvasást, ez nem mindig sikerül. Nagyon fontos azonban, hogy a gyerekeknek jó élmény legyen és maradjon az olvasás, és ne menjen el már a legelején a kedvük. Szerencsére ma már rengeteg kiadvány, sőt, egész sorozatok vannak, amelyek abban segítenek, hogy a gyerekek a saját szintjüknek és tempójuknak megfelelően olvassanak. Ezek közül válogattunk ki párat.
Márciusban a Szívünk rajta program válogatásába egy olyan olvasókönyv került (Kalandra fel!), amely éppen az olvasás élményét akarja átadni a gyerekeknek. Az Olvasó Szuperhős-sorozat első kötete nem titkoltan kedvet akar csinálni, ezt pedig leginkább a fokozatosság elve mentén teszi. A kötet ugyanis versekkel indít, ezeket pedig rövidebb, majd egyre hosszabb mesék követik. A szerkesztők nem bízták a véletlenre a dolgot, hiszen a mézesmadzagot egy igazi klasszikussal húzzák el az olvasók orra előtt, a kötet ugyanis a közelmúltban elhunyt Csukás István verseivel kezdődik (Süsüke világot lát), de olvashatunk mesét az ö betű megpróbáltatásairól éppúgy (Ecsédi Orsolya: Miért van pötty az Ö betűn?), mint a királylányról, aki a szorzótábla tanulása helyett inkább a sárkány tömlöcét választotta volna (Horváth Judit: Egyszeregy). A könyv egy nyomozós mesével zárul (Kántor Kata: A félelem szaga), amely már közel nyolc oldalt tesz ki, és ez egyben az antológia leghosszabb története is. A nagy betűméret, a szellős tördelés és Szimonidesz Hajnalka illusztrációi mind nagyban segíthetnek abban, hogy a gyerekek kedvvel olvassanak, ráadásul a Kalandra fel! tipikusan az a kötet, amelyet nem kell egy szuszra végigolvasni, hiszen ha valaki már elég gyakorlott olvasónak érzi magát, akár találomra is felcsaphatja.
A kiadók az elmúlt években sorra adják ki azokat a sorozatokat, amelyek egymásra építve, fokozatosan vezetik be a gyerekeket az olvasás világába. A Móra Kiadó gondozásában jelent meg például Bosnyák Viktória és Dudás Győző Rém jó-sorozata, amelynek a szakmai hátterét Csájiné Knézics Anikó mesterpedagógus adta. Ennek a szériának a legelső kötete az olvasástanítás alapját jelentő beszédfejlesztéssel indul, majd könyvről könyvre emeli a tétet, és jut el végig oda, hogy egy kezdő olvasó is egyedül végig tudja olvasni a történeteket.
A Pozsonyi Pagony néhány éve indította útjára a Most én olvasok! sorozatát, amely ugyancsak szisztematikusan építi egymásra a különböző szinteket: a kortárs gyerekkönyv-szerzők kötetei egészen a közelmúltig négy szinten mozogtak, de nem olyan rég beépítettek egy ötödik, úgynevezett nulladik szintet is. Utóbbiban csupa nagybetűvel jelenik meg a szöveg, oldalanként pedig csak pár sort kell olvasniuk a gyerekeknek, azok is kimondottan olyanok, hogy könnyen ki lehessen silabizálni őket. A nulladik szintes könyveknek végeredményben egyfajta előkészítés a céljuk, azaz, hogy tovább lendítsék a gyerekeket az egyre bonyolultabb szintek felé (a negyedik szinten például már oldalanként 15-20 mondat található, és a cselekményszövés is bonyolultabb lesz). Az olvasók mostanra már rengeteg mese és szerző között válogathatnak, hiszen a sorozatban mások mellett megtalálhatók Berg Judit, Kertész Erzsi, Finy Petra, Szabó Borbála, Dávid Ádám, Wéber Anikó, Vadadi Adrienn és Igaz Dóra történetei is.
A Manó Könyvek a Disney Suli Olvasni jó! sorozatával segít a kisiskolásoknak. Itt három szint van, amelyeken feljebb lépegetve szintén az önálló olvasásig juthatnak el a gyerekek. A Toy Storytól kezdve a Jégvarázsig az olvasók négyféle történet közül választhatnak, az olvasás folyamatát és élményszerűségét pedig játékos feladatok és matricák is segítik. Szintén a Manónál jelent meg a Hős olvasó-sorozat, amelyben rövid mai meséket találnak a gyerekek olyan szerzők tollából, mint Tóth Krisztina, Nyulász Péter, Nógrádi Gergely, Tamás Zsuzsa, Edinger Katalin. Az Olvass velem!-sorozat könyvei ezzel szemben közös családi élménnyé is válhatnak, hiszen a főhős nagyobb betűvel írt, színes mondatait a gyerekek, a hosszabb részeket pedig a szülők, nagyobb testvérek olvashatják.
Szintén a kezdő olvasóknak kedvez Enid Blyton Öt kölyök-sorozata, amely a Kolibri Kiadó gondozásában jelent meg. A vicces történeteken és a rengeteg rajzon kívül sokat számít az is, hogy egy-egy oldalon csupán pár soros szöveg jelenik meg, és a kiemeléseknek, változó betűméreteknek köszönhetően a kezdő olvasóknak tényleg az az érzésük támadhat, hogy gyerekjáték az olvasás. Szintén a Kolibrinél jelent meg Bosnyák Viktória Mantyusok-sorozata, amely alapvetően a kezdő olvasókra van hangszerelve, de a betűtípust az olvasási nehézségekkel küzdők igényeinek megfelelően alakították ki, így diszlexiás gyerekek is bátran a kezükbe vehetik.
Ugyancsak azonnali sikerélményt nyújt a Cerkabella Betűzgető Könyvek-sorozata, amelynek meséit nagy nyomtatott betűkkel szedték, így azok is megpróbálkozhatnak az olvasással, akik még csak ezeket a betűket ismerik vagy gondjuk akad az olvasással. A sorozatban eddig mégy mese érhető el, mégpedig Kertész Erzsi, Mészöly Ágnes és Majoros Nóra tollából.