Katolikus szent ősödről könyvet írni elég menő, főleg, ha az élete ma is inspiráló (X)

Katolikus szent ősödről könyvet írni elég menő, főleg, ha az élete ma is inspiráló (X)

Ki más is írhatna leleplező regényt egy 17. századi misztikus apáca bizarr életéről, mint a szent Y generációs, baloldali, feminista, megkereszteletlen, ám katolikus párjától épp gyermeket váró ük-ük-ük-ükunokája? Egy kortárs könyv, amiért még egy püspök is leplezetlenül lelkesedik. 

Könyves Magazin |

„Hát ez baromi jó!!! Ó, elnézést, kedves olvasójelölt, azt hiszem, nem illik ilyen kifejezést leírni egy könyvajánlóban, pláne nem egy püspök billentyűzetén. De megmagyarázom. Szóval, ööö… Nem. Mégsem magyarázom meg. Ha elolvasod ennek az igen érdekes kísérletnek az eredményét – amit épp a kezedben tartasz –, talán benned is valami hasonló fog megfogalmazódni, de korosztálytól függően ez lehet »Ajha!«, »Cool!«, »Pazar!«, »Döbbenet!« vagy »Nagyon adom« stb. Úgy tűnik, hatott rám az olvasottak modern stílusa, de belőlem egész egyszerűen ez tört fel, mikor elolvastam a könyv első néhány fejezetét, majd alig vártam, hogy folytathassam, mert nagyon nehezemre esett letenni” – vallja be Fábry Kornél esztergom–budapesti segédpüspök Clémentine Beauvais Alacoque Szent Margit és én című, egy katolikus apáca életéről szóló naplóregényéhez írott ajánlásában. 

Egy érdekes élet: akár vallásos vagy, akár nem

S hogy mitől lehet tényleg őszintén lelkesedni a könyvért akkor is, ha valaki nem püspök? Például azért, mert bájosan/vagányan csajos stílusban (a megfelelőt kérjük aláhúzni), de tényleg őszintén feltesz minden olyan kérdést és leír minden olyan kétséget, ami még egy nagyon vallásos mai olvasóban is megfogalmazódik egy olyan nő története kapcsán, aki Jézus lángolva dobogó szívéről vizionált, megette a rendtársa hányását, keresve kereste a szenvedés lehetőségét, és jezsuita gyóntatójára bízta, hogy világhírűvé tegye a sztoriját. S miközben az elbeszélő kellemesen kócos naplóbejegyzéseit olvassuk a könyv – és kisfia – fogantatásáról és kihordásának hónapjairól, megismerkedünk az Alacoque-famíliával, Burgundia kisvárosaival és Clémentine Beauvais írói világával, valamint kölcsönösen rájövünk, hogy a katolikusok meg a nem hívők is lehetnek jó fejek, még az is kiderül, miért érdekes Marguerite-Marie alakja egy mai olvasó számára. Akár vallásos, akár nem.

Mindig a maga feje után ment egy korban, ami ezt nem tolerálta

A szent szív misztikus tüzének egyik lehetséges megfejtését maga az írónő fedte fel könyv magyar fordításának megjelenése alkalmából adott interjújában.

Saját olvasata szerint Alacoque Szent Margit „bizonyos értelemben görbe tükre annak, amivé a legtöbb mai nő a maga kíváncsiságával, ambícióival vagy szenvedélyével vált volna, ha olyan korlátozott körülmények közé születik, mint ő. Nagyon intelligens volt, szabad szellemű, szenvedélyes és rendkívüli látnok, de kezdettől nagy nyomás nehezedett rá. Az ilyen személyiségnek ma már nem okozna gondot kifejezni magát. Ám ő egy aprócska faluban született, egy olyan társadalomban, amely semmiféle szabad gondolkodást nem fogadott el a nők részéről. A családjának nagyon pontos elképzelése volt arról, mi lesz belőle: lehetőleg egy unokatestvér felesége. Korán elvesztette szeretett apját, aki talán támasza lehetett volna. 

Ahogyan mindezzel megbirkózott, és amivé vált, számomra elég modern figurává teszi őt,

ahogy a miszticizmusa, és az is, hogy mindig hajthatatlanul és ellentmondást nem tűrve a maga feje után ment, és megrémült attól, hogy elveszítheti ezt a szabadságot. Egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy én is ilyen vagyok, de nagyon át tudom érezni, és azt hiszem, még sok nő lehet ezzel így. Ez a szenvedély és intenzitás ma már megengedett nekünk, de korábban nők nemzedékei számára nem volt az.”  Hát, így se sokan közelítettek korábban egy milliók által világszerte tisztelt misztikus szenthez… Igaz, legalább a könyv címe is őszinte: Clémentine Beauvais új könyve tényleg annyira szól egy szenvedélyes fiatal írónőről, mint magáról Alacoque Szent Margitról.

Ha adnál a könyvnek te is egy esélyt, az Ünnepi Könyvhéten 15% kedvezménnyel vásárolhatod meg a Jezsuita Kiadótól a 66. számú pavilonban, a Gerbaud-terasz sarkánál!

Támogatott tartalom, a cikk szerzője: Jezsuita Kiadó

Nyitókép: Cha Gonzalez

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Listák&könyvek
...
Szórakozás

Az 5 legizgalmasabb cameo a Deadpool & Rozsomákban

...
Szórakozás

7 érdekesség a Netflix Dekameronjáról: itt a középkori Love Island

...
Nagy

5 kihagyhatatlan könyv az újkori olimpiák legizgalmasabb történeteiről