Az Édes Anna pszichológiájáról, a cselédsorsról, a társadalom és egyén kapcsolatáról Szécsi Noémivel [Kötelező podcast]

Az Édes Anna pszichológiájáról, a cselédsorsról, a társadalom és egyén kapcsolatáról Szécsi Noémivel [Kötelező podcast]

A kötelező olvasmányok közös könyveink, amiket aligha tudunk elkerülni életünk során. De mi történik ezekkel a könyvekkel, ha lekerül róluk a kötelező címke és felnőtt fejjel, önszántunkból térünk vissza hozzájuk? 

A sorozatban a kötelező olvasmányokról beszélgetünk írókkal, rendezőkkel, színészekkel, akiknek életében és munkásságában fontos szerepet játszott az adott mű, amivel a legtöbben az iskolapadban találkoztunk.

Ott Anna | 2021. március 20. |

Ha a középiskolai "Édes Anna-élményem" után kutatok, akkor egy kettős gyilkosság krimibe illő izgalmát és borzalmát találom. Tizenévesen ez ragadott meg a leginkább a történetből. Nem egészen voltam tisztában a történelmi korral, amiben a történet játszódik, nem ismertem eléggé Kosztolányit, hogy érteni véljem a regény jelentőségét az életműben és nem érintett meg az átlagosnál jobban Édes Anna sorsa sem. 

Felnőtt fejjel olvasva megrendített és túlzás nélkül az egyik legkedvencebb kötelezőmmé vált az Édes Anna. A cselédsors, az emberi és szexuális kiszolgáltatottság, a remény, amivel ezek a 14-16 éves lányok a fővárosba érkeznek, az ember teljes mértékben eszközként való kezelése és kizsigerelése, és a rengeteg elnyomás, ami a legvégén egy kettős gyilkosságba torkollik mindannyiunk fontos olvasmánya (kell, hogy legyen). A kötetről most Szécsi Noémivel beszélgettünk.

Hallgasd meg: PodbeanApple PodcastSpotifyGoogle Podcast

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Orwellről, a diktatúra nyelvezetéről és társadalmi hatásairól Péterfy Gergellyel [Kötelező podcast]

A kötelező olvasmányok közös könyveink, amiket aligha tudunk elkerülni életünk során. De mi történik ezekkel a könyvekkel, ha lekerül róluk a kötelező címke és felnőtt fejjel, önszántunkból térünk vissza hozzájuk? Ott Anna beszélget Péterfy Gergellyel az 1984-ről.

...

Olvasóként most tök jó gyereknek lenni [Mesék Minden Mennyiségben podcast]

Komolyan vesszük a gyerekeket, éppen ezért fontosnak érezzük, hogy olyan könyveket kapjanak a kezükbe, amelyekhez igazán kapcsolódni tudnak. A HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum és a Könyves Magazin közös podcastjében a meséken innen és túl vizsgáljuk meg, mi zajlik éppen a könyvpiacon, a kiadóknál, a boltokban, az írók és az illusztrátorok műhelyeiben. A legszebb mesékről, klasszikusokról és újdonságokról, provokatív ifjúsági regényekről beszélget Szekeres Niki és Ruff Orsolya.

...

Az ország leggazdagabb családja alkut kötött a nácikkal [Összekötve podcast]

Závada Pállal a Hajó a ködben című regényéről, a főszereplő Weiss családról és a szokatlan történetük kapcsán felmerülő morális kérdésekről is beszélgettünk az Összekötve műsorában.

...

„Sokszor muszáj kordában tartani a szárnyalást” – Harag Anita író és Giliga Ilka díszlet- és jelmeztervező beszélgetése

...

„Kicsit gusztustalan, kicsit szürreális és nagyon vicces” – Harag Anita mesél olvasmányairól

...

Szabados Ági: Az olvasás a mentális egészségem záloga // TBR podcast

Kiemeltek
...

10 lebilincselő hangoskönyv a nyár legnagyobb slágerei közül

Közönségkedvenc történetek, amiket nem érdemes kihagyni – 10 hangoskönyvet ajánlunk a VOIZ kínálatából.

...

Ő írta „korunk legnagyobb regényét” – Nádas Pétertől búcsúzik a világsajtó

Susan Sontag „korunk legnagyobb regényének” nevezte az Emlékiratok könyvét.

...

Dobos Barna: Azért olvasok, mert nem tudok mást elképzelni

Interjúsorozatban mutatjuk be a Margó-díj előzsűrijének tagjait, ezúttal Dobos Barnát.

Olvass!
...

Jézus Krisztust nem más mentette meg, mint egy csökönyös szamár – Olvass bele Zalka Csenge Virág mesegyűjteményébe!

Mesék kicsiknek, nagyoknak, mesélni vágyóknak. Olvass bele!

...

Hogyan őrzi meg egy tanár a hitét, a tekintélyét és az emberségét? – Olvass bele Tóth B. Judit novelláskötetébe!

Egy tanár, aki látszólag mindent megtesz azért, hogy szeressék, mégsem kedveli a környezete. Olvass bele!

...

Csak időskorban érthető meg igazán az élet? – Olvass bele Virginia Evans díjnyertes regényébe!

Egy elküldetlen levél elég ahhoz, hogy minden a feje tetejére álljon. Olvass bele!