Versterápia: 'Nem megy a színusz-tétel, Sándor.'

Versterápia: 'Nem megy a színusz-tétel, Sándor.'

A Könyves Magazinon ősszel a kötelezőkkel foglalkozunk: azt járjuk körbe, hogyan befolyásolják az olvasáshoz való viszonyunkat, és milyen problémákat vet fel a kötelezők listája. Versterápia rovatunkban is olyan verseket mutatunk ebben az időszakban, amelyek kapcsolódnak az iskolához, illetve az olvasáshoz. A mai napra Weöres Sándor egyik iskolai élményeket megidéző versét ajánljuk. 

Forgách Kinga | 2020. október 07. |

A visszaemlékezések szerint Weöres Sándor legendásan hanyag diák volt. Az egyik legizgalmasabb feljegyzést a diákéveiről Lőcsei Péternek köszönhetjük, aki egykori osztálytársával, Dr. Kovács Jenővel készített interjút a témában (a beszélgetés ITT teljes egészében elolvasható).

Versterápia
Versterápia rovatunkat a karantén alatt indítottuk el, hogy versekkel segítsünk feldolgozni a nehéz időszakot. A rovat a továbbiakban heti egyszer, szerdánként fog jelentkezni. A korábban megosztott verseket ITT találjátok meg. 

A cikkből kiderül többek közt, hogy Weöres Sándor már ötödikes korában írogatott, ugyanakkor a magyartanára ekkor még nem fedezte fel a tehetségét. Ahogy az is, hogy viszonylag sokat hiányzott és nem tanult valami jól, egyedül történelemből voltak jó jegyei. „Sanyi legendásan hanyag diák volt. A szidásokat nem vette zokon, de nem is igen változott meg tőlük. Sokszor elkésett, majdnem mindig hiányzott valami a felszereléséből. Hol a könyv, hol a füzet, hol a rajzeszközök. Az öltözete is mindig rendezetlen volt. Ekként őrzi az emlékezetem: lóg az inge, félregombolva a kabátja. Majd elesik a kibomlott cipőfűzőjében. El lehet képzelni az ezekből adódó megjegyzéseket, gúnyolódásokat, diáktréfákat. Egy alkalommal Schlosser tanár úr történelemórájára szédeleg be jókora késéssel. Haja kócos, kabátja alól kilátszik a hálóinge. Már várjuk a dorgálást. Sándor zavartan motyogja: "Tanár úr, ne haragudjon, hogy megint elkéstem". Schlosser József, aki nem először tapasztalt már hasonlókat Sanyitól, csak odamordul: Nem haragszom én, Weöres, csak beírom hiányzónak".”

Egy matematika órai korholásból később vers is született. A hatodikos Weöres Sándor a tábla előtt toporgott, amikor a tanára a következő, később szállóigévé váló mondatot mondta: "Nem megy a színusz-tétel, Sándor.” Ebből írta a következő verset, amelyben a nevezetes mondat minden szakaszban eggyel hátrébb kerül:

Weöres Sándor

'Nem megy a színusz-tétel, Sándor.'
Fehér kréta, fekete tábla
és én szürkén tapogatok csak -
('Sándor, négyesre vagy lezárva...')
Az egész már egy messze álom.

Eridj csak helyre, lóg a fejed,
nem megy a színusz-tétel, Sándor.
Lesznek, akik értik a dürgést,
akiknek keze tettre bátor.
Ez már az élet. Nincs itt helyed.

A végtelenbe tapogattam,
ott kerestem a befogókat.
Nem megy a színusz-tétel, Sándor,
hiába susogsz gyáva szókat,
hogy: a táblába lelket adtam

végtelen éje volt a tábla
a kréta tévedt messzi vándor
s a számok a síkon remegtek-
nem megy a színusz-tétel, Sándor,
bújj vissza és szüless meg újra.

Én, végtelenben kréta-vándor,
nem találtam a befogókat...
Jaj, nem való e tábla-élet
végtelenbe tapogatóknak,
nem megy a színusz-tétel, Sándor.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Versterápia: „a tanárok azt szeretik, / aki lány vagy szemüveges”

Versterápia rovatunkban ma Tóth Krisztina Megfelelési versét ajánljuk. 

...
Nagy

Versterápia: „Ha ma kihagyod az esti mesét, holnap már lehet, hogy nem is kéri a lányod vagy a fiad.”

Versterápia rovatunkban ma Janikovszky Éva Ők ma gyerekek című versét ajánljuk. 

...
Nagy

Versterápia: „nem azérjá roksuliba,/ hogy jólérez zemmagam”

A Könyves Magazinon szeptemberben a kötelezőkkel foglalkozunk. Versterápia rovatunkban is olyan verseket fogunk mutatni ebben az időszakban, amelyek kapcsolódnak az iskolához, illetve az olvasáshoz. A mai napra Lackfi János „komoly versét” ajánljuk.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.