Nyerj könyvcsomagot a Roald Dahl Napon!

.konyvesblog. | 2017. szeptember 13. |

Ma 101 éve született Roald Dahl (portrénkat olvasd el ITT), ami nyilván nem egy kerek évforduló, de ezt a napot 2006 óta Roald Dahl Napként ünneplik a rajongók, így arra gondoltunk, jó alkalom arra, hogy összeszedjünk öt érdekességet a könyveiről. És ha ez nem lenne elég, a Kolibri Kiadóval közösen kvízjátékot hirdetünk, mellyel fantasztikus Roald Dahl-könyvcsomagot nyerhettek.

    • Roald Dahl első gyerekkönyve a második világháború alatt jelent meg, The Gremlins címmel. Dahl a háborúban a Brit Királyi Légierőnél szolgált. A címben szereplő lények amúgy csintalan manók, akikről a pilóták úgy tartották: ha valami baj van a gépezettel, az csakis a manók számlájára írható. Dahl a negyvenes években légi balesetet szenvedett, ezt követően attaséként szolgált Washingtonban; ekkor küldött egy példányt a The Gremlinsből az akkori amerikai elnök feleségének, Eleanor Rooseveltnek, aki felolvasta a mesét az unokáinak. A sztoriból Walt Disney készített volna filmet, ebből végül nem lett semmi.
    • A Charlie és a csokigyárat egyértelműen Dahl saját csokis élményei ihlették: iskolás korában ugyanis az egyik csokoládégyártó a diákokon tesztelte új termékeit. Angliában akkor két nagy csokigyár vetélkedett a vevők kegyeiért. Természetesen mindkét nagy cég szerette volna kikémlelni a rivális csokikészítő titkait, emiatt aztán nagy becsben és titokban tartották a saját módszereiket. Ez a titkolózás és a gyárakban működő gigantikus gépek nagyban inspirálták a regényt.
    • A Matilda címszereplőjét egy bingómániás anya és egy csaló autókereskedő apa neveli; féleszű szülei legnagyobb bosszúságára a kislány nagyon okos és nagyon szeret olvasni. A sztori szerint Matilda a következő könyveket olvassa el pár hónap leforgása alatt: A titkos kert (Frances Hodgson Burnett), Szép remények (Charles Dickens), Twist Olivér (Charles Dickens), Jane Eyre (Charlotte Brontë), Egy tiszta nő (Thomas Hardy), Róka az odúban (Mary Webb), Kim, az ördöngös (Rudyard Kipling), A láthatatlan ember (H.G. Wells), Az öreg halász és a tenger (Ernest Hemingway), A hang és a téboly (William Faulkner), Érik a gyümölcs (John Steinbeck), Jópajtások (J.B. Priestley), Brightoni szikla (Graham Greene), Állatfarm (George Orwell).
    • A barátságos óriást (olvassatok bele) Dahl Olivia nevű kislányának ajánlotta: a gyerek 1962-ben kanyarós lett, és az ennek szövődményeként kialakult agyvelőgyulladásban hunyt el. A kislány mindössze hétéves volt.
    • A Boszorkányok című regénye (olvassatok bele ITT) előkelő helyen szerepel az Amerikai Könyvtárosok Egyesülete által vezetett listán, melyen a legtöbbször kifogásolt könyveket gyűjtik. A vádak között szerepelt már, hogy nőgyűlölő, valamint hogy szexista, sőt, volt, aki egyenesen úgy vélte, hogy sátáni nézeteket propagál. Roald Dahlt viszont nem rázta meg különösebben, amikor a regény valahol iskolai tiltólistára került, egy interjúban például ezt mondta: „Mindannyian tudjuk, hogy boszorkányok nem léteznek, legalábbis nem abban a formában, ahogy én írtam róluk. Ezek olyan szülők (utalt a tiltást követelőkre – a szerk.), akiknek semmi humoruk”.

Játék!

A Kolibri Kiadóval közösen játékot hirdetünk, melynek nyereménye egy négy Roald Dahl-kötetből álló könyvcsomagból lesz! Ehhez nem kell mást tennetek, csak válaszoljatok helyesen az alábbi kérdésekre:

1. Ki után kapta a Roald keresztnevet az író?

a. Roald Amundsen sarkkutató
b. Roald Hoffmann Nobel-díjas kémikus

2. Hol dolgozott napközben Roald Dahl?

a. A helyi kocsmában, ahol törzsasztala volt
b. A kertjében felállított írókunyhóban, ahová rajta kívül nem léphetett be senki

3. Dahl nagyon kényes volt az íráshoz használt papírra - milyen színű papírt használt?

a. Csak és kizárólag hófehér lapokat
b. Sárga színű lapokat

4. Saját bevallása szerint melyik volt Roald Dahl kedvenc története?

a. Fantasztikus Róka úr
b. A barátságos óriás

5. Utolsó gyerekkönyve kivételével Roald Dahl mindig ugyanazzal az illusztrátorral dolgozott - ki volt ő?

a. Raymond Briggs
b. Quentin Blake

A helyes válaszokat a konyvesblog@gmail.com címre küldjétek, a határidő: szeptember 15. péntek éjfél. A tárgymezőbe írjátok be: DAHL.

Ha nem vagytok biztosak a válaszokban, böngésszétek korábbi cikkeinket, például ITT és ITT.

UPDATE:

A helyes megfejtés a következő:

1.a, 2.b, 3.b, 4.a, 5.b

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!