Mucsi Zoltán: Ez a könyv egyfajta összegzés volt

Mucsi Zoltán: Ez a könyv egyfajta összegzés volt

Bérczes László sok hírességről készített már könyvet, de legnehezebb interjúalanya állítólag jóbarátja, Mucsi Zoltán volt. Bár sok körös javítással, de elkészült a „A Nagy Mucsi-könyv”, benne sok-sok sztorival gyerekkorról, színházról, fontos személyekről. A kötetet a Margón mutatták be tegnap este, a beszélgetést Scherer Péter vezette. (Mucsi Zoltánnal készült interjúnkat ITT tudjátok elolvasni.)

Fotó: Valuska Gábor

Forgách Kinga | 2020. október 16. |

  • Eredetileg zsebkönyvnek indult volna a kötet, de a szöveg egyre terebélyesedett, így végül vastagabb lett, mint a József Attila összes vagy a Tolnai-világlexikon.
Bérczes László
Mucsi Zoltán
Európa, 2020, 366 oldal
Bérczes László: Mucsi Zoltán
  • Bérczes Lászlónak ez bevallottan élete egyik legnehezebb munkája volt. Szerinte azért, mert Mucsi nagyon szűkszavú, hallgatag ember (kivéve előadások után), és mert úgy gondolja, hogy a könyv olyan, mint egy színházi előadás: mindig lehet rajta javítani. „A pontot a végén nem ismeri Zoli.”

  • Mucsi Zoltánnak valóban sok javítanivalója volt, sok helyen úgy érezte, bő lére van eresztve. Szerinte minden alkotásánál máshol van a fal, hogy meddig lehet elmenni. Van egy pont, amikor ugyan lehetne még javítani, de az ember már nem képes rá. „A színházban nem készül el soha egy előadás, vagy ha igen, akkor le kell venni.”
  • Bérczes szerint, ha holnap újra elkezdenék a munkát, akkor egy másik könyv születne. Nem is beszélve arról, ha más ült volna le a színésszel beszélgetni.

Mucsi Zoltán: Teljesen nem terítem ki magam, de nem is az volt a cél - Könyves magazin

Jó, akkor a szokástól eltérően én kezdem el. Csak szeretném felhívni a figyelmedet, hogy nehéz helyzetben leszel, hogy tudsz-e olyan kérdést feltenni, ami nem hangzott el az utóbbi tizenöt napban. Vagy akkor lehet úgy, hogy mondom, hogy melyik cikkben nézd meg a válaszomat. Jó! Azt is lehet, hogy még az elején elmondod, mi maradt ki.

  • A könyv úgy készült, hogy a beszélgetéseiket szó szerint legépelték. Bérczes László ezt írta újra. Szerinte fontos, hogy nem csak a szavakat kell visszaadni. „Nem leírni kell, hanem megírni.”
  • A könyv személyes oldaláról Mucsi azt mondta, felmerült, hogy kell-e egyáltalán ez a könyv. Az életének sok különleges, izgalmas pontja van, ezek nyilván más formában, de bekerülnek a színdarabokba is. Példaként azt az esetet említette, amikor a fia fulladni kezdett a Batthyány téren. Ha a konkrét szituációt nem is, a tehetetlenség, az elveszettség érzését beemelte már darabokba.

  • Bár nagyon sok fontos előadás és személy előkerül, nem akarták, hogy ez egy hálakönyv legyen, és nem akart ez a könyv „Intim Pista” sem lenni. Mucsi szerint van egy csomó dolog, amit nem mond el az ember, mert nem mondhat el, különben megszűnik annak lenni, aki.
  • Bérczes szerint az alapfeladat egy ilyen könyv esetében, hogy megismerjük az embert, de az sem mindegy, hogyan ismerjük meg. Például fontos kérdés, hogy amik vele történtek, azok érintik-e az olvasó életét. 

  • Mucsi Zoltán elmesélte, hogy fiatal színészként a La Mancha próbáján igazságtalan volt vele a rendező, és akkor majdnem otthagyta a szakmát. Csak azért maradt, mert visszahívták, mielőtt kiment az ajtón. Bérczes László szerint ezt akár össze is lehet kapcsolni egy gyerekkori esettel, amikor Mucsi „világgá ment”, ráadásul meztelenül, mert a szülei azt mondták, hogy nem vihet el semmit, ami nem az övé (spoiler: rögtön utánaszaladt az édesanyja).
  • A színész szerint ez a könyv egyfajta összegzés volt, egy pályának az útja, amiben benne van a negyven év barátság is Bérczes Lászlóval. „Jó kaland volt.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mucsi Zoltán: Teljesen nem terítem ki magam, de nem is az volt a cél

Mucsi Zoltánnal az önéletrajz kérdéseiről, a szembenézésről és az életrajzi kötet lehetséges folytatásáról beszélgettünk, miután az interjú elején elmondta, a Bérczes Lászlóval készített interjúkötet után már nem maradt kérdés, amit még nem tettek fel neki.

...

Ezeket a magyar könyveket keresd a Margón! (2. rész)

Elkezdődött az őszi Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár, amikor négy napon keresztül minden az irodalomról, a könyvekről és írókról és természetesen az olvasókról szól. Mutatjuk, milyen magyar szerzőkkel és könyvekkel találkozhattok. 

...

Ezeket a gyerekkönyveket keresd a Margón!

Szombaton a gyerekek és szüleik vehetik birtokba a Margót, illetve mindenki, aki érdeklődik a kortárs magyar gyerekirodalom iránt. Mutatjuk a programokat!

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

Hírek
...

Megszólalt a Trónok harca-előzménysorozat showrunnerje az adaptációt ért kritikákról

...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült

...

Meghalt Val Kilmer, akinek arca eggyé vált Jim Morrisonéval

...

Így készül a várva várt Piszkos Fred, a kapitány animációs film

...

Jönnek a Beatles-filmek: 3 könyv, amit olvass el a zenekarról

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal.