Ezeket a könyveket jelölték idén a Margó-díjra (3.rész)

.konyvesblog. | 2019. szeptember 13. |

lead_margo_dij_2015_2018_2000x1200pix.jpg

Az október 10-én kezdődő Margó Irodalmi Fesztiválon kiderül majd, hogy Totth BenedekMilbacher RóbertSzöllősi Mátyás és Mécs Anna után ki nyeri idén a Margó Irodalmi Díjat, amit már ötödik alkalommal ítélnek oda a legjobb első prózakötetnek. 2019-ben összesen 34 könyvet jelöltek a díjra. A napokban már közzétettünk tíz+tíz jelöltet, most pedig folytatjuk a longlistesek rövid bemutatását. 

Vöröskéry Dóra: Röpképtelen madarak 

Vöröskéry Dóra: Röpképtelen madarak

Előretolt Helyőrség Íróakadémia, 2019, 168 oldal, 2990 HUF

 

Lehet-e panaszt tenni, ha a Halál véletlenül rossz emberre csapott le? Mi történik, ha egy bonbonház tulajdonosának fia nem szereti a csokit? Hogyan lehet leállítani egy csalódott menyasszonyt, aki egy spermabank kirablására készül? Vöröskéry Dóra novellái abszurd elemekkel játszanak, és bár nagyon sokszínűek, közös bennük, hogy meglepő fordulatokat, váratlan csattanókat tartogatnak. A Röpképtelen madarak című kötetbe összesen huszonegy írás került, vannak köztük mesék, fantasztikus történetek, humoros fricskák és több, meglehetősen groteszk szöveg is.

Pungor András: A hetedik nap a papáé

Pungor András: A hetedik nap a papáé

Scolar Kiadó, 2019, 184 oldal, 2990 HUF

 

A tolsztoji tétel szerint minden boldogtalan család a maga módján az, és bár Pungor András hősei deklaráltan nem boldogtalanok, szinte mindannyian olyasmi után vágyakoznak, ami már-már elérhetetlen nekik. Ez lehet egy állapot, egy érzés, vagy egy személy akár. A vágyakozás lehet tudatos, de sokszor csak lappang bennük, hogy aztán az emlékek a legabszurdabb helyzetekben törjenek elő belőlük. Az apa-fiú kiruccanás így torkol majdnem tragédiába, az apa hamvai így kerülnek egy teszkós szatyor mélyére, a családi látogatás pedig akkor szakad félbe, amikor valakiből végre felszakad egy régóta és nagyon mélyre fojtott káromkodás.

Botta Gábor: Gyémántvadász RT.

Botta Gábor: Gyémántvadász RT.

Publio Kiadó, 2019, 252 oldal, 2990 HUF

 

Legfeljebb Rejtő Jenőnél szoktak olyan figurák feltünedezni, mint az egykori légtornász Zorro, aki azután szenvedett munkahelyi balesetet, hogy „Monacóban egy gálaelőadáson túl hosszan fixírozta a herceg feleségét”. Ő meg a haverjai egy szép napon úgy döntenek, hogy ellopják Sobri Jóska gyémántokkal kirakott mellényét, viszont az akcióig vezető út is rengeteg baleksággal meg félreértéssel van kikövezve – a kényszerű kórházi kitérőkről már nem is beszélve.

Juhász Kristóf: Boldog halottak napját!

Juhász Kristóf: Boldog halottak napját!

Előretolt Helyőrség Íróakadémia, 2019, 338 oldal, 2990 HUF

 

A Boldog halottak napját! már címével megelőlegezi mindazt, ami vár ránk: Juhász Kristóf történeteiben egy abszurd, elemelt világba lépünk, ahol simán előfordulhat, hogy egy pár – különböző formációkban és alakzatokban – harmincezer éve ismerje egymást, a halottak a legnagyobb természetességgel szóljanak az őket meglátogató élő leszármazottukhoz, sőt, még az is megeshet, hogy egy parkőr egy szerencsétlen balesetet követően pókhálót pisiljen. Juhász Kristóf történeteiben csalfa, gyűrűhajigáló falusiak, a Gertrudist játszó Eszenyi Enikő és még maga a civakodó halál alakja is felbukkan, miközben kiderül, miféle bajt képes kavarni még holtában is Ady Endre.

Suzanne Paul: A világ titokzatos meséi 

Suzanne Paul: A világ titokzatos meséi

Publio Kiadó, 2019, 200 oldal, 2490 HUF

 

Hat fantasztikus történet, hat távoli táj: Suzanne Paul elbeszélései különleges helyszínekre viszik el az olvasót, olyan országokba és városokba, ahol a titkok és rejtélyek irányítják az életet. A világ titokzatos meséiben Csehország, Norvégia, Erdély, Amerika, Afrika és Kambodzsa varázslatos utcái, tájai elevenednek meg, de mindegy melyik országban járunk, rendre veszélyes démonokkal, szörnyekkel, vadállatokkal vagy épp gyerekrablókkal kell megküzdeni. A történetek jellemzően valószerű eseményekből indulnak ki, de aztán egy fordulattal életre kel bennük valami mágikus, és a démoni vízköpők, az állatokká változó emberek, a feloldatlan átkok és egyéb furcsaságok kerülnek a középpontba. 

Mucha Dorka: Puncs

Mucha Dorka: Puncs

21. Század Kiadó, 2019, 159 oldal, 2990 HUF

 

Izgalmas témával robbant be Mucha Dorka, akinek Puncs című regénye elején már olyan bonyolult élethelyzetben találjuk magunkat, hogy a Hatalmas kis hazugságok című sorozat egyszerűnek tűnik. Vizsgára készül egy lány az ELTE-n, behívja a tanár, leülteti, tételt húz, felel, majd a vizsga végén a tanár egy cetlin becsúsztatja a telefonszámát a lány indexébe. A hét könyve volt nálunk, akkor azt írtuk, hogy „Mucha Dorka első regénye csak egyik rétegében mesél egy bonyolult kapcsolatról és az azt működtető hatalmi helyzetről, sokat elárul generációjáról is. A háttérben érdekesen épül a környezet a szinte már anakronisztikus D-209 graffitivel, illetve a generáció is elég jól érzékelhető a kocsiban bongozó sráccal, a teszetosza, de jómódú Bálinttal, aki nagyon szeretné a lányt, az Amarilla nevű albérlőtárssal."

Jassó Judit: Kaszt

Jassó Judit: Kaszt

Fiatal Írók Szövetsége, 2019, 2200 Ft/p>

 

Bergman, papíron - ez olvasható a kiadói ajánlóban, és csak megerősíteni tudjuk, hogy komoly, jó stílusú határozott elképzeléseket ismerhetünk meg a mindennapi kapcsolataink küzdelmeiről. A FISZ Könyveknél megjelent novelláskötet szövegeinek hangulatáról könnyen jut eszünkbe Szabó T. Anna és Szvoren Edina prózája. A kötet bizonyítja, hogy a mai világban nem nagy álmokat kell kergetni, hanem először meg kell próbálni normálisan élni, bármit is jelentsen ez. Részlet>> 

Holch Gábor: Ez a város egy távoli bolygó

Holch Gábor: Ez a város egy távoli bolygó

Athenaeum Kiadó, 2018, 376 oldal, 3699 HUF

 

Van olyan otthon, amit születésünktől kezdve adottságként fogadhatunk el, van olyan, amibe magánéletünk vagy szakmai karrierünk miatt keveredünk bele, van jó és szomorú otthon. Valaki egész életében az otthonát keresi, azt a helyet, ahol minden kompromisszumtól mentesen, a saját boldogsága miatt élhet. Az interkulturális vezetési tanácsadó és coach, Holch Gábor bejárta a világot, és saját idegenségét megélve lakta be Ázsiát. Könyve erős nézőpontból és határozott stílussal vezeti végig az olvasót személyes történetekkel az iraki gyerekkortól Kínáig. Sokkal több, mint útikönnyv, szórakoztatóbb mint egy esszéötet, színesebb mint egy átlag életrajz, mert a kultúrák, országok és nyelvek folyamatosan alakították Holch Gábort, amit a könyvben is nyomonkövethetünk. Olvassatok bele>>

Vass Norbert: Indiáncseresznye

Vass Norbert: Indiáncseresznye

FISZ – Apokrif Könyvek, 2019, 126 oldal, 1900 Ft

 

A harmincas generáció is megérkezett arra a pontra, amikor végre szégyentelenül nosztalgiázhat. Egy vidéki kisvárosban vagyunk a kilencvenes években, néhány kilométerre a balkáni háborútól, a VHS-ek szemcsés világában. Vass Norbert első novelláskötete úgy maxolja ki a kilencvenes évek romantikáját, amiben a Mortal Kombat, a Commodore 64 és a citromos tea is fontos helyet kap, hogy szinte elhisszük, hogy ez jó világ lehetett. Pedig ugyanúgy tudjuk, ahogy Vass is írja, hogy generációnk coming-of-age története ettől függetlenül sokféle szempontból problémás, és ezeket novelláiban meg is mutatja. Itt bele is lehet olvasni>> 

Moesko Péter: Megyünk haza

MŰÚT, 2019, 96 oldal, 2500 Ft

A MŰÚT az egyik legizgalmasabb folyóiratok egyike, nemcsak komoly szakmai munka folyik ott, hanem olyan műhely, amiben olvasóként érdemes megbízni. Moesko Péter novelláskötete hétköznapi történetekből, erős képi világgal építkezve mutatja be azt a szövetet, amit végülis életnek tudunk nevezni. Miközben a könyv címe az, hogy Megyünk haza, végig azon jár az agyunk, hogy vajon haza lehet-e érni egyszer, és hogy egyáltalán mit jelent az otthon.

András K. Zoltán: Szóródás

szorodas.jpgAndrás K. Zoltán háromrészes regénye az Ugrai család történetéről szól, amelynek gyökerei egészen a 12. századig nyúlnak vissza. A könyv aprólékos részletességgel és tárgyilagossággal mesél a család egyes őseiről és a történelem alakulásáról, amely meghatározta a leszármazottak életét is. A Szóródásból, az 1891-től 2004-ig tartó időszak legfontosabb eseményeit és az ezalatt élt három generáció történetét ismerhetjük meg. Végigkövethetjük a család örömteli és tragikus élményeit, ahogy a Magyarország sorsának alakulását is. A regényt nem kevés romantikus, erotikus jelenet színezi, és az is kiderül belőle, hogy milyen árat kell fizetni a boldogságért.   

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!