Tökéletesség az Instagram képein – repedések a valóságban

Tökéletesség az Instagram képein – repedések a valóságban

Definiálható-e egy ember a tárgyai felől? A lakásunk berendezése, a munka, amit végzünk, az éttermek, ahová járunk – mind rólunk árulkodnak. De pusztán ezek bemutatásával megragadható egy személy? És hihetünk-e az Instagramnak? Mekkora szakadék tátong a valós életünk és a közösségi oldalakra feltöltött képeink között? Miért akarunk tökéletesek lenni? Van-e összefüggés a tökéletesség iránti vágy és az üresség között? Sok egyéb mellett ezekre a kérdésekre is reflektál Vincenzo Latronico különleges kisregénye, A tökéletesség, melybe bele is olvashatsz. 

Kolozsi Orsolya | 2023. augusztus 31. |
Vincenzo latronico
A tökéletesség
Ford. Todero Anna, Magvető, 2023, 128 oldal
Vincenzo Latronico: A tökéletesség könyv

Elegáns kis kötet jelent meg nemrégiben a Magvető kiadó gondozásában, az 1984-es születésű olasz szerző, Vincenzo Latronico tollából. A rövid regény Georges Perec A dolgok című szövegéből vett mottóval („Ez az igazi élet, ezt az életet szeretnék megismerni, ilyen életet szeretnének élni.”) indul, de az olasz író az utószóban is kitér a francia előd szövegének fontosságára: „Ez a regény Georges Perec A dolgok című könyve előtti tisztelgésként született.” A hatvanas években íródott francia regény egy fiatal, Párizsban élő házaspár, Jérôme és Sylvie hétköznapjait mutatja be, elsősorban középosztálybeli életük kellékein keresztül. A regény tobzódik a tárgyak pazar leírásában, termékkatalógusszerű pontos leírásokat olvashatunk arról, mi mindent birtokolt vagy szeretett volna birtokolni a pár.

Ennek a szövegnek egy mai változatát írja meg Latronico, aki szintén egy fiatal párt állít a középpontba, de nem őket, a személyiségüket szeretné bemutatni, hanem az életformájukat,

azt, ahogyan élnek és ahogy élni vágynak.

Anna és Tom olaszok, de már huszonévesen úgy döntenek, Berlinbe költöznek, hogy azt az életet élhessék, amit szeretnének. A regény első fejezetében nem is látjuk őket, csak hosszú, részletekbe menő, a francia újregény leírásait idéző bekezdéseket arról, hogyan nézett ki a német fővárosban bérelt lakásuk. Az elbeszélő a nouveau roman (a francia újregény) irányzatának eszközeit használva, pusztán a leírásokra, képekre támaszkodva mutatja be a lakást, mely nyilván nagyon is árulkodik a benne élőkről: „A napfény beárad a szobába az ablakfülkéből, smaragzöldre festi egy felhőszerű trópusi monstrea áttört leveleit, visszaverődik a parketta széles, mézszínű léceiről. A növény szárai súrolják egy skandináv stílusú fotel háttámláját, melyen egy nyitott folyóirat hever, címlapjával felfelé.” A részletes, filmszerűen realista leírás olvasásakor szinte kukkolónak érzi magát az olvasó, aki bejutott egy gyönyörű, nagyon trendi lakásba és a legapróbb részleteket is számba véve végighalad rajta.

Latronico kísérlete nagyon érdekes, nemcsak azért, mert párbeszédbe elegyedik az említett nouveau roman kissé elfeledett hagyományával, hanem azért is, mert ma, amikor a lélek élveboncolása, a trauma feldolgozása, az ember érzelmeinek és lelkének feltárása annyira divatos, akkor nem tesz mást, mint megkérdezi, megismerhetünk-e valakit kizárólag annyiból, hogy bemutatjuk az otthonát? Illetve megnézzük a munkáját, a helyeket, ahová eljár, a szórakozási formáit, esetleg szexuális szokásait, életkörülményeit, környezetét?

„A környezetük, amelyet ők választottak és alkottak meg, ahol aludtak és dolgoztak, az egyetlen kézzelfogható megnyilvánulása volt annak, kik is ők.”

De ugyanúgy, ahogyan a francia íróelőd szereplői esetében, úgy itt sem a két főhős személyisége a lényeges, sokkal inkább annak a társadalmi csoportnak a megmutatása, melynek ők is tagjai, tipikus képviselői. A tökéletesség jól sikerült és könnyű kézzel papírra vitt társadalomrajz, az európai huszonévesek, a fiatal harmincasok, a milleniumi generáció egy jól körülhatárolható csoportjának bemutatása. Anna és Tom is kreatív szakemberek, digitális nomádok, egy olyan közegben élnek, ahol nincsenek tanárok, orvosok, cukrászok, taxisok, bolti eladók, helyettük dizájnerek, kreatívok, menedzserek bukkannak fel. Ebben a körben pedig lényeges, hogy másnak kell mutatkozni, mint a többiek, különlegessé kell válni, hiszen „az egyéniség könnyen megfejthető és örökösen megújuló vizuális különbségek rendszerén keresztül nyilvánult meg.”

Latronico elbeszélője nagyon lassan és finoman bontja ki, hogy voltaképpen két élet, két világ létezik:

a tapintható valóságé és a képeké.

A képeken gyönyörű cserepes virágok, antikolt kisasztal, fényfüzérek és kék-fehér mázas tányérok láthatók, de ha közelebb lépünk, vagy benne élünk, az is észrevehető, hogy ezt az eszményi teret is megüli a por, foltok keletkeznek a kárpitokon, és van, hogy rendrakásra sem marad idő. A kötet hősei instapozitív tereket szeretnének, és benne instapozitív, kívánatos, irigyelnivaló emberekké szeretnének válni. És nemcsak ők, hanem egy teljes generáció vágyik erre. A tökéletesség egy nemzedék regénye is, azé a nemzedéké, melynek tagjai, akárcsak Anna és Tom, olyan életet élnek, vagy legalább szeretnének élni, melyet szinte a közösségi oldalakon történő megjelenítésre terveztek. Smaragzöld növényeket tartanak, hangulatos kis sarkokat rendeznek be a lakásaikban, a rusztikus tányérokban pedig avokádót, gránátalmát, balzsamecettel leöntött trombitatököt és paradicsomot tálalnak.

Ahogy az idő halad, a tökéletességen egyre több a repedés, a szépen berendezett élet nem tart semerre, sőt, valamiféle meghatározhatatlan üresség lengi be a fiatal pár életét, és

bár próbálkoznak megtölteni az életüket, kevés sikerrel járnak.

Megtehetik, hogy lakóhelyet váltsanak, először Portugáliába, majd Olaszországba mennek, de közérzetük ettől sem javul, sőt, helyzetük egyre romlik. A tökéletesség egyszerű és szikár története egy lefelé tartó út, melyben egy illúzió, a hibátlan, képekre kívánkozó élet illúziója bukik el. Egy kiábrándulás története, melynek végén nem látszik kilábalás. Az utolsó mondatokban a pár által nyitott kis szálláshelyet ajánlja valaki: „Tényleg minden tökéletes, írja az instasztoriban. Pont olyan, mint a képeken.” De Anna és Tom ekkor már tisztában van azzal, hogy ez közel sincs így, hogy szálláshelyük nem tökéletes, mint ahogyan az életük sem az. De a kérdést, hogy mihez kezdenek ezzel a felismeréssel, a regény már nem válaszolja meg.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Az Instagram-fotó tökéletessége mögött unalom és hiányérzet lappang

Az olasz pár, Anna és Tom a húszas éveikben járnak, és látszólag irigylésre méltó életet élnek Berlinben. Mindketten a kreatíviparban dolgoznak, és minden napjuk olyan, mint egy gondosan megszerkesztett Instagram-fotó. Olvass bele Vincenzo Latronico A tökéletesség című regényébe!

...
Nagy

Szétfilterezett lélekszelfik: az Instagram létrehozott egy új költőgenerációt

...
Hírek

Olasz színészek szavalták el Reményik Sándor versét

Reményik Sándor Egyszer talán majd mégis vége lesz című versét szavalták el olasz színészek magyarul egy videóban, hogy ezzel üzenjék meg: van remény.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Megérkeztek az első képek A Szolgálólány meséje utolsó évadából

...
Hírek

Bill Clinton szexbotrányáról is ír hamarosan megjelenő memoárjában

...
Hírek

Vízágyúval oszlatták egy dedikálás ellen tüntetőket Brüsszelben

...
Hírek

Murakamit 40 évig nem hagyta nyugodni egy történet

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

...
Hírek

Megérkezett az új Bridget Jones-film előzetese

...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2. 

Szerzőink

...
Valuska László

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

...
K. Varga Bence

K. Varga Bence: Nyakkendős Bika

...
Ott Anna

Mit tehetünk, ha bűntudat miatt inkább befelé fordulunk? - Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Jó szívvel ajánljuk
Gyerekirodalom
Szabadság, egyenlőség, tolerancia a rajzolásban és az életben – gyerekeknek (is)
...
Gyerekirodalom

Derűs és hasznos könyvecske ad tanácsot, mit csinálj, ha szembejön egy medve

Ha szembejön egy medve beszélgetésre hív az emberek és állatok kapcsolatáról, Linda Bondestam magával ragadó illusztrációi pedig bemutatják az erdő mélyén leskelődő veszélyek és a mesélés öröme közti különbséget. Olvass bele!