Aegon-díj jelöltek: Bán Zsófia (Magvető)

Valuska László | 2013. április 13. |

Bán Zsófia: Amikor még csak az állatok éltek

Magvető, 216 oldal, 2012, 2287 HUF

AEGON KONYVES.jpg

A Facebookon nem kell magyarázni senkinek, milyen fontosak a képekből kibontakozó történetek: a sugdolózva csetelő ismerősök, a féltékeny képelemző szeretők, a kommentben viccelődők világa ez. Látni valamit, és rögtön történetet alkotni hozzá. Hogy lesz a különlegesből banális, az egyszeriből megkerülhetetlen? "A kép: az élet császára. Múltja, jelene, jövője, története és emlékezete, egyszóval mindene van. Egy képnek, kell-e mondani, saját emlékezete van, amely hol keresztezi a nézőét, hol nem, gyakran csak elmennek egymás mellett, integetünk az ablakból, hogy hé, hova mész, de hiába, már elment” - írja Bán Zsófia Aegon-díjra jelölt elbeszéléskötetében, az Amikor még csak az állatok éltekben.

Rögtön az első történetében a röntgensugár történetét vezeti le egy egyszerű és szép szerelmi történettel: Wilhelm Röntgen X-sugárral készít felvételt szerelme kezéről. Egyben kísérletet tesz annak megfejtésére, "mi is ez a titokzatos sugárzás, ami egyik testtől a másikig hatol". Bán Zsófia jó sok képet keresett és talált a fotótól, a festményen és a dokumentumfilmen át a 8mm-es családi filmig, mindegyikben úgymond benne van az élet lényege, még ha csak kisebb darabjai is, de benne. Egy röntgenképtől az Antarktiszig nyúlik az elbeszélések fesztávja, a kettő közé pedig az emberi kapcsolatokról szóló tudását sűrűsíti be a szerző. A két, egymástól távol eső kép között találkozhatunk meglopott öregasszonnyal, Karády Katalinnal Brazíliában, a fotográfia rövid történetével, izgalmas taxis jelenettel, rengeteg dél-amerikai hangulattal, végül egy biológusnővel. A történetekben több helyszín és szereplő ismétlődik, így valamelyest összekapcsolódnak a történetek.

"Mert a kép az olyan, hogy elárul. Beléd vágja a konyhakést, mikor nyúlsz a hagymáért" - írja egy másik helyen, A fotográfia rövid történetében Bán Zsófia. Mi egyfelől a könyv olvasására buzdítunk mindenkit, másfelől a Facebook-képek nézegetésére. "Csak a kép tud mindent", és Bán ebből a tudásból sok mindent megmutat remek elbeszéléskötetében.

---------------------------------------------------

Az ajánló megjelent az Aegon Művészeti Díj Facebook-oldalán.

Első: Kemény István A királynál

Második: Fehér Béla Kossuthkifli

Harmadik: Végel László Bűnhődés

Negyedik: Márton László M. L., a gyilkos

Ötödik: Karafiáth Orsolya Kicsi Lili

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.