Ezért olyan ismerős Vida Kamilla új kötetének borítója

Ezért olyan ismerős Vida Kamilla új kötetének borítója

Vida Kamilla Könyves Magazinra írt cikke köszön vissza a költő új verseskötetének borítóján.

ta | 2026. február 13. |

Pár nappal az országgyűlési választás előtt, április 8-án kerül a könyvesboltokba Vida Kamilla új verseskötete, a Demográfiai csúcs.

Vida Kamilla
Demográfiai csúcs
Magvető, 2025

Vida Kamilla legutóbbi verseskötete 2021-ben jelent meg, hét könyve kritikánkban akkor itt írtunk róla. A hamarosan megjelenő versek az elmúlt öt év termései, és a kötet vezérmotívuma Kónya Imre és Pető Iván 1991-es vitája a történelmi igazságszolgáltatásról.

„Imre és Iván, mint két testvér, a mindenkori történelemben rejlő két erőként jelenik meg a versekben. Náluk is fontosabb azonban, hogy mit tanulhatunk tőlük. A történelem itt van, és soha nem érhet véget” – olvasható a fülszövegben.

Vida Kamilla közösségimédia-oldalán azt írta a Demográfiai csúcsról, hogy szó lesz benne forradalomról, szerelemről, lehallgatásról, műsorvezetésről, Portik Tamásról is, ahogy a mostani választásról is.

Egy plusz csavar

Külön érdekesség, hogy a szemfülesek kiszúrhatták, hogy a Kenczler Marci által tervezett borítón a költő Könyves Magazinra írt, Két farkas lakozik bennünk: az egyik Kónya Imre, a másik Pető Iván című cikke köszön vissza.

„1991. november 16-án egy nevezetes vitát rendeztek a Testnevelési Főiskolán az ún. igazságtételi törvényről.

Írásom nem arra törekszik, hogy a legnagyobb részletességgel ismertessen egy – ma már lehet így fogalmazni – történelmi eseményt. Nem is újságíróként idézem fel elsősorban, hanem a szépség előtt hajtok fejet, ami aznap megszületett a színpadon és a közönség soraiban. A demokratikus vita mint önérték ellentmondásosságának esztétikája, a politikai dilemmák legszebb szimmetriája bomlott ki a magyar közbeszéd tűzfalára” – kezdődik a szöveg, amit itt olvashatsz el teljes terjedelemben.

Nyitókép forrása: Fotó: Sivák Zsófia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Vida Kamilla: Két farkas lakozik bennünk: az egyik Kónya Imre, a másik Pető Iván

A harmadik magyar köztársaság talán legfontosabb közéleti vitájának, a harmadik magyar köztársaság egy bámulatosan szép metaforájának 34. évfordulójára írt esszét Vida Kamilla költő. 

...

Vida Kamilla: A politika rengeteg mindent meghatároz a magánéletünkben is

E/3 címen új sorozat indult a Könyves Magazinon, amelyben női szerzőket kérdezünk nőiségről, írásról, felnövésről. Ezúttal Vida Kamilla mesélt közéletről, a versek logikájában való gondolkodásról és a cinizmus szerepéről az életünkben. 

...

Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Vida Kamilla

Érdekel minket, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort.

KÖNYVHÉT
...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

A hét könyve
Kritika
Tompa Andrea dühvel és reménnyel: Kolozsvárról, hatalomról és homoszexualitásról
Hogyan talál haza az, aki otthontalannak született? – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi regényéről

Hogyan talál haza az, aki otthontalannak született? – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi regényéről

Kiss Villő magyar-amerikai és amerikai-magyar, legyen Liptóvárosban vagy Manhettenben, mindenhol idegen. Felnövéstörténet az otthontalanságról.

Hírek
...

A Biblia kötelező olvasmány lett a texasi iskolákban

...

Megalakult az Irodalmi Szakszervezet – ezek a célok!

...

Balsai Móni két évezred erotikus verseiből készített előadást

...

BookTok-álomprojekt: Colleen Hoover producerként csatlakozik az új Ali Hazelwood-adaptációhoz

...

Melyik könyv lehet „a nagy amerikai regény”? Híres szerzők árulják el kedvenceiket

...

Victor Hugo klasszikusa, A nyomorultak új feldolgozást kap

Listák&könyvek
...

Nevetnél egy jót? 5 könyv, ha humoros olvasmányra vágysz

...

5 könyv szülőknek, akik szeretnék jobban megérteni a gyereküket

...

Egyetlen könyv is megváltoztathatja az életed – Az olvasó országa