Hallgassátok meg, hogyan hangzik a vers Ulickaja előadásában:
Ulickaja új kötete egyébként nemcsak a címével, de néhány utalással is megidézi Enyedi Ildikó Testről és lélekről című díjnyertes filmjét. Könyvének fordítója Morcsányi Géza volt, a verses szövegrészeket viszont Kántor Péter ültette át magyarra. A lélek testéről történeteinek hősei idősődő, magányos figurák, akik a haláluk előtt még rendezni szeretnék a konfliktusaikat. Olvassatok bele ITT!
Morcsányi Géza nem mellesleg a Testről és lélekről férfi főszereplőjét alakította. Akkor interjúnkban ezt mondta a forgatásról és a szerep elvállalásáról:
„Soha életemben nem vágytam rá, hogy szerepeljek. Ildikó most fölelevenítette, én nem emlékeztem már rá, hogy amikor megkeresett, arról kezdtem beszélni neki, hogy bármennyire is büszke vagyok a szerzőinkre, bármennyire is határtalanul boldog vagyok a könyveik sikerétől, egy-egy jól sikerült felolvasástól, nyomasztanak már azok a fellépések, amelyeket a kiadó igazgatójaként abszolválnom kell, és igyekszem minden ilyen alkalommal a kollégáimat előtérbe tolni (a felkérés idején Morcsányi még a Magvető igazgatója volt - a szerk.). Meg is ijedt, hogy ezek után talán nemet mondok, én azonban épp fordítva okoskodtam. Gondoltam, a forgatás nem fellépés, nincs közönség, amikor meg majd lesz, ott már nekem nem kell ott lennem. A filmben csak Enyedi Ildikó van, ő a főnök. Valószínűleg nagyon vágytam valami önfeledtségre, amikor nem én megyek a csalánosba elsőként.”
Ulickaja egy másik videóüzenetben a test és lélek bonyolult kapcsolatáról is beszélt. Azt mondta, az egész könyv a lélek és test igen-igen bonyolult kapcsolatáról szól, illetve arról az életszakaszról, amikor a lélek kezd fontosabbá válni, mint megszoktuk. Őt pedig éppen az a határ izgatta, ahol a test és a lélek eggyé válik. „Ez a könyv a kutatás könyve, az emberi szellem és az emberi lélek határait kutatja.”