A britek 41 százaléka mondta azt a Nielsen Book kutatásában, hogy többet olvas, mióta Boris Johnson miniszterelnök elrendelte a karantént március 23-án. Az ezerfős mintán alapuló felmérés szerint nőtt az olvasással töltött idő is, heti 3,5 órától 6-ra. A megkérdezettek csupán 10 százaléka mondta azt, hogy kevesebbet olvas karantén idején.
A válaszadók több mint fele (52%) azért olvas többet, mert egyszerűen több ideje van rá, 51 százalék szimplán a szórakozást keresi, és 35 százalék mondta azt, hogy a könyvek egyfajta menedéket jelentenek számára a jelenlegi válsághelyzetben.
A járvány kitörése óta az emberek szívesebben vesznek a kezükbe krimit és thrillert, míg a disztópiák most kevésbé népszerűek. Louise Doughty krimiíró szerint az emberek olyan könyveket akarnak olvasni, amelyekben elmerülhetnek, amelyek története magával ragadja a figyelmüket, a krimi műfaja pedig eleget tesz ennek a követelménynek.
Peter May skót krimiíró még 2005-ben írt egy Lockdown című bűnügyi regényt, amely arról szólt, hogy a madárinfluenza-járvány miatt egész Londont le kell zárni. Tizenöt éve annyira elképzelhetetlennek tartották ezt a helyzetet, hogy egyik kiadó sem kapkodott a kézirat után, amely végül most, 2020-ban jelent meg. May szerint a krimi műfaja vigasztaló visszatérést jelent azokhoz az értékekhez, melyeket gyakorta elveszettnek hiszünk - például, hogy a jó győzedelmeskedik a gonosz erői felett. És ez különösen igaz azokban az időkben, amikot azt érezzük, hogy a világunk, és minden, ami ismerős benne, a feje tetejére állt.
A Nielsen felmérése szerint a megkérdezettek negyede mondta egyébként azt, hogy a karantén alatt több könyvet vásárol, míg 18 százalékuk kevesebbet - utóbbit főleg azzal magyarázták, hogy nem tudnak könyvesboltba járni.
Forrás: Guardian