A britek többet olvasnak, és főleg krimit

A britek többet olvasnak, és főleg krimit

Egy brit kutatás szerint a karantén kezdete óta közel kétszer annyian olvasnak, mint előtte. A műfajok közül a bűnügyi regény a legnépszerűbb.

Könyves Magazin | 2020. május 18. |

A britek 41 százaléka mondta azt a Nielsen Book kutatásában, hogy többet olvas, mióta Boris Johnson miniszterelnök elrendelte a karantént március 23-án. Az ezerfős mintán alapuló felmérés szerint nőtt az olvasással töltött idő is, heti 3,5 órától 6-ra. A megkérdezettek csupán 10 százaléka mondta azt, hogy kevesebbet olvas karantén idején.

A válaszadók több mint fele (52%) azért olvas többet, mert egyszerűen több ideje van rá, 51 százalék szimplán a szórakozást keresi, és 35 százalék mondta azt, hogy a könyvek egyfajta menedéket jelentenek számára a jelenlegi válsághelyzetben.

A járvány kitörése óta az emberek szívesebben vesznek a kezükbe krimit és thrillert, míg a disztópiák most kevésbé népszerűek. Louise Doughty krimiíró szerint az emberek olyan könyveket akarnak olvasni, amelyekben elmerülhetnek, amelyek története magával ragadja a figyelmüket, a krimi műfaja pedig eleget tesz ennek a követelménynek.

Peter May skót krimiíró még 2005-ben írt egy Lockdown című bűnügyi regényt, amely arról szólt, hogy a madárinfluenza-járvány miatt egész Londont le kell zárni. Tizenöt éve annyira elképzelhetetlennek tartották ezt a helyzetet, hogy egyik kiadó sem kapkodott a kézirat után, amely végül most, 2020-ban jelent meg. May szerint a krimi műfaja vigasztaló visszatérést jelent azokhoz az értékekhez, melyeket gyakorta elveszettnek hiszünk - például, hogy a jó győzedelmeskedik a gonosz erői felett. És ez különösen igaz azokban az időkben, amikot azt érezzük, hogy a világunk, és minden, ami ismerős benne, a feje tetejére állt.

A Nielsen felmérése szerint a megkérdezettek negyede mondta egyébként azt, hogy a karantén alatt több könyvet vásárol, míg 18 százalékuk kevesebbet - utóbbit főleg azzal magyarázták, hogy nem tudnak könyvesboltba járni.

Forrás: Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

80 éves lett Robin Cook, aki beköltöztette a krimit a kórházakba

Első regényét egy tengeralattjárón írta, a világsikert viszont pár évvel később a Kóma hozta el neki. Nyolcvanéves lett Robin Cook, az orvosi krimi koronázatlan királya.

...
Hírek

Krimipályázatot hirdet a Prae Kiadó

A Prae Kiadó pályázatot hirdet magas színvonalú krimik – novellák és regények – írására. A kiadó által gondozott Krimi Ma sorozat sikere nyomán a pályázat célja a hazai krimi kínálatának bővítése, az iránta való érdeklődés élénkítése. A pályázat nyílt.

...
Kritika

Nesbo ismét bizonyította, hogy nem véletlenül van a krimiírók top ligájában

Harry Holének a Késben külső démonokkal kell megküzdenie, amellett persze, hogy fejlett alkoholizmusa, amelyet ideig-óráig el tudott fojtani, ismét benyújtja a számlát. Kritika.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.