Nyáry Krisztián híres költők első verseit osztotta meg költészet napján

Híres költők, köztük Arany János, Petőfi Sándor és József Attila első fennmaradt versét osztotta meg Facebook-oldalán Nyáry Krisztián tegnap, a magyar költészet napján.

fk | 2021. április 12. |

Az összeállítás Csokonai Vitéz Mihály Egy kies kert leírása című versével kezdőik, amelyet tizenkét éves korában írt. De láthatjuk a bejegyzésben Petőfi Sándor tizenöt évesen lejegyzett művét, vagy Arany János Ex librisét nyolcéves korából. Emellett bekerült az összeállításba Ady Endre, József Attila és Pilinszky János egy-egy korai költeménye is.

A híres költők első fennmaradt verseinek gyűjteményében a legfiatalabb pályázó Kosztolányi Dezső, aki ötéves korában vetette papírra a következőket:

Magunk vagyunk

Magunk vagyunk,

ég a házunk.

Kék az ablakunk.

(1890)

Nyáry Krisztián teljes bejegyzése ITT olvasható.

ELSŐ VERSEK magyar költők első fennmaradt versei CS. V. M. 12 éves: EGY KIES KERT LEÍRÁSA Mutogatja magát a pompás...

Közzétette: Nyáry Krisztián – 2021. április 11., vasárnap
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nyáry Krisztián: Minden szolidaritásom a Himnuszt éneklő kárpátaljai magyaroké

Hazaárulás címén indított büntetőeljárást az Ukrán Biztonsági Szolgálat három kárpátaljai képviselő miatt, mert elénekelték a magyar himnuszt. Nyáry Krisztián szerint a felháborító intézkedés mindenben követi a Trianon előtti és utáni himnuszperek koreográfiáját.

...
Hírek

Nyáry Krisztián: A valódi emberek élete mindig jobban érdekelt

A Könyves Magazin sorozatot indított a Delonghi támogatásával, amelyben írók mesélnek az alkotásról. Ezúttal Nyáry Krisztián válaszolt. 

...
Podcast

Nyáry Krisztián: Ez egy szamizdat himnusz volt [PODCAST]

Általad nyert szép hazát címmel jelent meg Nyáry Krisztián legújabb kötete. A sokoldalú szerző ezúttal a himnuszok világába kalauzolja olvasóját. A könyvbemutatóra az őszi Margó Irodalmi Fesztivál színpadán került sor. A szerzőt Nádasdy Ádám kérdezte.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk.