Nyáry Krisztián, az Általad nyert szép hazát szerzője azt írta, az egyszerre ostoba és felháborító intézkedés mindenben követi a Trianon előtti és utáni himnuszperek koreográfiáját.
„Az etnikai türelmetlenség, politikai feszültségkeltés máig leghatásosabb eszköze egymás himnuszainak betiltása.”
Posztjában több hasonló példát is említett a történelemből. Az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó éveiben a vallás- és közoktatásügyi miniszter elrendelte, hogy valamennyi iskolában ki kell helyezni a Himnusz szövegét és kottáját, és nem tettek kivételt a nemzetiségi iskolákkal sem, ami több helyen ellenállást váltott ki. Idővel egyre több helyen büntették más himnuszok éneklését.„Az érvelésen felbuzdulva Serbán Miklós román nemzetiségű politikus a brassói városi közgyűlésben öt társával együtt elénekelte a magyar hatóságok által betiltott román nemzeti indulót. A képviselőt 1911-ben izgatás vétsége miatt kéthavi államfogházra és 200 korona pénzbírságra ítélték. Hasonló eset történt a felvidéki Nyitrán is, ahol egy szlovák pap ellen azért emeltek vádat, mert a kocsmában rászólt a cigányokra, hogy ne a Himnuszt, hanem a Hej, slovaci című dalt húzzák.”
Hazaárulás címén indított büntetőeljárást az Ukrán Biztonsági Szolgálat a kárpátaljai Szürte település helyi képviselői...
Közzétette: Nyáry Krisztián – 2020. december 15., kedd
Mint írja, Trianon után minden folytatódott tovább, csak a szereplők cseréltek helyet egymással. A legtöbb utódállamban izgatásnak vagy államellenes tevékenységnek számított a magyar himnusz nyilvános éneklése. „1923 nyarán Rimaszombatban azért tartóztattak le két magyar papot a hatóságok, mert híveikkel nyilvánosan énekeltették a Himnuszt. Bár ez önmagában nem számított büntetendő cselekménynek, a körülmények miatt államellenes izgatásnak minősítették a papok tettét.”
Könyvek hírek mellé
Rengeteg rövid hírt olvasunk, a könyvek viszont segítenek más-más nézőpontból értelmezni a hírek mögötti világot. A post-truth korszakában mi a könyvekhez fordulunk, hogy jobban értsük a körülöttünk lévő világot. Ha még több könyv érdekel a hírekhez kapcsolódva, kattints ide>>
Nyáry Krisztián a himnuszpereket felsoroló posztját azzal zárta, hogy Ukrajna jó pár évtized késéssel vetette be a nemzetiségi feszültségkeltésnek ezen jól bevált eszközét, ami a populista politikusoknak pusztán eszköz, másoknak azonban félelemmel teli mindennapokat jelent. „Minden szolidaritásom a Himnuszt éneklő kárpátaljai magyaroké” – írta.
Olvassátok el a teljes bejegyzést ITT.