Montolieu nem az egyetlen könyvváros a világon, a walesi Hay-on-Wye-t, amely több mint 20 könyvesboltnak ad otthont, 1963-ban ismerték el, a belga Redu, amely akkor 26 könyvkeresedést számlált, 1984-ben érdemelte ki a státuszt. Franciaországban a bretagne-i Bécherel 1989-ban, az országban elsőként lett könyvváros, azóta hét további település kapta meg az elismerést, közöttük 1990-ben Montolieu is.
Richard Boothot egyesek őrültnek, mások prófétának tartották, de az kétségtelen, hogy neki köszönhetően került könyvrajongók millióinak bakancslistájára egy alig kétezer lakosú, az angol-walesi határon található kistelepülés.
Franciaország második legrégebbi hivatalos könyvvárosa kitűnik abban, hogy eredetileg nem a könyvek értékesítése, hanem készítése volt a célja. Michel Braibant könyvkészítő mester először az 1980-as években álmodta meg ezt az utópiát:
egy falut, ami a könyvkészítők paradicsoma.
A településen működik egyébként a Montolieu-i Musée des Arts & Métiers du Livre, a könyvkészítők művészetének szentelt múzeum, mely nemcsak nyomdagépeknek és egyéb, könyvkészítéssel kapcsolatos tárgyaknak ad otthont, hanem rendszeresen szervez könyvkészítő workshopokat is.
A turisztika szezonban megtelik élettel a kis falu, koncerteknek, művészeti kiállításoknak ad otthont, középkori kis utcácskái mentén pedig hat étterem és sok, könyvekkel dekorált szállás is várja a turistákat.
A 15 könyvesbolt nem rivalizál, hanem egyetértésben, egymást támogatva működik, minden boltnak megvan a maga arculata, specialitása.
A L'Art et la Manière például a művészeti könyvekre összpontosít, a Mamézon polcai tele vannak képregényekkel és mangákkal. A Contes et Gribouilles színes kirakata a „0 és 99 éves kor közötti” gyerekeknek szóló könyveket kínál, az a Au Temps Jadis pedig régi, bőrkötéses könyvtárgyakban utazik.
(BBC)
Fotó: Wikipédia