Jókai Mór is előkerült a magyarérettségin

Az 1848-as nagy szónokokról kaptak cikket a diákok a mai magyarérettségin – adta hírül az Eduline.

fk | 2021. május 03. |

A szövegértési feladatsor báziszövege az 1848-49-es szabadságharc nagy szónokairól szól, például Kossuth Lajosról és Jókai Mórról. A szónoki beszédek kapcsán kell a középszinten vizsgázóknak megoldaniuk a kétoldalas szöveghez kapcsolódó tizenegy feladatot.

Ahogy arra a cikk szerzői is felhívták a figyelmet, Jókai Mór februárban a kötelező olvasmányokról szóló vita középpontjába került, miután Tóth Krisztina a Könyves Magazinnak adott interjújában arról beszélt, hogy Az arany ember című regényt a nemi szerepek ábrázolása miatt kivenné a kötelező olvasmányok listájáról. Tóth Krisztina véleménye komoly vitát gerjesztett, Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár pedig úgy reagált, hogy „Jókai Mór nem vita tárgya”.

Az első feladatsor megoldására a diákoknak összesen 90 percük van. Először egy 700-1000 szavas ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet vagy ezek részletét kell elolvasniuk, majd az alapján megoldani a különböző feladatokat. Például meg kell keresniük a szövegben megtalálható megállapításokat, érveket, álláspontokat, összefüggést kell keresniük a cím és a szöveg, vagy éppen a szöveg grammatikai és stilisztikai jellemzői között, értelmezniük kell a szövegben a logikai, tartalmi kapcsolatokat.

A szövegértési feladatok megoldásával maximum 40 pontot szerezhetnek a vizsgázók.

Frisstíés: 

A középszintű feladatsor második részében két feladat - egy mű (vagy műrészlet) problémaközpontú, értelmező bemutatása, vagy két mű (vagy műrészlet) adott szempontú összehasonlító elemzése - közül választhatnak a diákok. Akármelyiket is választják az érettségizők, egy 400-800 szavas esszét kell írniuk 150 perc alatt. A műértelmező szövegalkotási feladatot választó érettségizőknek egy Mikszáth-novellát kell elemezniük. Az összehasonlító műelemzést választóknak egy nagyon ismert Arany János- és egy Tóth Árpád-verset kell elolvasniuk, majd összevetniük. Az elemzés szempontjainál a létösszegző művek motívumaira is ki kell térni az esszében a két költemény alapján.

Forrás: Eduline

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Érettségi: „A romantikáig terjedő időszakot tanulhatták a diákok rendes iskolai körülmények között”

Szabó Roland, a budapesti Szent István Gimnázium magyar-történelem szakos vezetőtanára nyilakozott az Eduline-nak arról, vajon mi várható az idei magyarérettségin. A nagy kérdés, hogy vajon figyelembe vették-e a feladatok összeállítói, hogy reálisan meddig juthattak az iskolákban az anyaggal még az offline oktatásban.

...
Hírek

Tizenegyes - Mit olvas az író? Tóth Krisztina

Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Tóth Krisztina, az Akvárium, a Pixel és a Fehér farkas szerzője.

...
Hírek

Jókai Mór nem lehet vita tárgya Maruzsa szerint, de miért nem?

Maruzsa Zoltán felelős államtitkár nem kíváncsi az írók véleményére.