A Szentjánosbogár lányok szerzőjét a rákkal küzdő édesanyja vette rá az írásra

A Szentjánosbogár lányok szerzőjét a rákkal küzdő édesanyja vette rá az írásra

A Fülemüle és a Szentjánosbogár lányok szerzőjét nemcsak támogatta édesanyja a karrierjében, de írni is segített neki. A rákkal küzdő édesanyja utolsó hónapjaiban együtt kezdtek el írni egy regényt – árulta el interjúban Kristin Hannah. 

bzs | 2025. március 25. |

Kristin Hannahn em készült írónak. Az édesanyjának azonban mindig is volt egy olyan megérzése, hogy a lányából író lesz. Meg is kérte, hogy írjanak együtt egy történetet jóval azelőtt, hogy a ma már népszerű amerikai szerzőnek megjelent a volna az első könyve. Az első kilenc oldalt épp aznap írták meg, amikor az asszony meghalt, mellrákkal küzdött. 

„Ezzel telt életének utolsó, nagyjából három hónapja. Ő kórházban volt, én harmadéves voltam a jogi egyetemen" – mesélte Hannah egy podcastban.

Kristin Hannah
Szentjánosbogár lányok
Könyvmolyképző Kiadó, 2021, 656 oldal, Ford. Palásthy Ágnes

Kristin Hannah megírta az édesanyját is

Hannah utólag azt kívánja, bár nyíltabban beszéltek volna az édesanyjával a rákról. Akkor azonban egyikük sem szívesen ment bele ebbe. Inkább azt javasolta az anyja, hogy írjanak együtt egy regényt, Hannah pedig ráhagyta: „Minden nap egyetem után elmentem a könyvtárba, álltam a polcok között, olvastam, infót gyűjtöttem, fénymásoltam , mert eldöntöttük – vagyis ő eldöntötte –, hogy egy történelmi románcot írunk." 

Végül kidolgozták a cselekményt, az első kilenc oldalt épp az édesanyja halálának napján írták meg. „Nem olvashatta el, de odasúgtam neki, hogy elkezdtem a könyvünket! Ezután az egészet eltettem egy dobozba, mert nem akartam író lenni. Letettem a jogi vizsgáimat és elkezdtem ügyvédként dolgozni" – mondta a ma 64 éves szerző az 1980-ban történtekről. 

Addig eszébe se jutott, hogy írjon, amíg terhes nem lett a fiával az 1980-as évek végén, és meglehetősen sok időt kellett otthon töltenie. 14 hétig volt ágyhoz kötve a terhesség komplikációi miatt. 

Nem volt semmi érdekes a tévében, szóval gondoltam, megpróbálok írni egy könyvet. Mennyire lehet nehéz?"

– emlékezett vissza. 1991-ben jelent meg az első könyve, a Maroknyi mennyország.

Az édesanyja mellrákkal kapcsolatos tapasztalatait a 2008-as Szentjánosbogár lányok című könyvébe dolgozta bele, amiből Netflix-sorozat is készült. Saját bevallása szerint ez a legtöbb önéletrajzi elemet tartalmazó munkája: „Abban az évben töltöttem be a 40-et, ekkor álltam készen arra, hogy szembenézzek az édesanyám betegségével és halálával, és megpróbáljam megérteni."

„Megírtam ezt a könyvet, ami a szülővárosomban játszódik két barátnőről, akik ugyanazt végezték, amit én, és egyiküknél mellrákot diagnosztizáltak. 

Amíg be nem fejeztem a könyvet, nem is jöttem rá, hogy pont annyi idősen kezdtem el írni, mint amennyi idős az anyukám volt, amikor kiderült a betegsége, és amikor befejeztem, annyi idős voltam, mint amikor meghalt"

– árulta el a szerző. A könyv abban is segített neki, hogy az édesanyja perspektívájából vizsgálja meg a kettjük kapcsolatát, illetve azt is megpróbálta megérteni, hogy milyen érzés lehetett 46 évesen elbúcsúznia a gyerekeitől.

Forrás: People

Fotó: Kristin Hannah Facebook-profilja

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Elvesznek társadalmi szerepek közt a Szentjánosbogár lányok

Kristin Hannah azonos című regényéből készült romantikus dramedy a Netflix számára, amelyben két nő három évtizeden átnyúló barátságát követhetjük nyomon. Az egyszerre három párhuzamos idősíkon játszódó történet nem rest mélyen megmeríteni minket a szentimentalizmus hullámai közt, miközben a két barátnő kapcsolata a képernyőn mindent kitakar: cselekményt, karaktereket és korszakokat.

...

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

Ezeket szerették idén a Goodreads olvasói. 

...

Ezek a legtöbb példányban eladott könyvek az Amazon történetében

Pénteken ünnepeltük a könyv napját, ebből az alkalomból pedig az Amazon közzétette, hogy az Egyesült Államokban melyik ötven könyv az, amiből a legtöbbet adtak el. 

Listák&könyvek
...

Öt thriller, amelyben a nyaralás rémálomba fordul

...

5 könyv valódi bűnügyekről, ha tetszett A fájdalom háza

...

Itt a lista: ők esélyesek a 2026-os Booker-díjra!

Olvass!
...

Szerelem a csillagok között – Olvass bele Taylor Jenkins Reid legújabb regényébe!

Taylor Jenkins Reid regénye a csillagok közé repít. Mutatunk egy részletet az Atmoszférából.

...

Szerelem, önkeresés, AIDS – Olvass bele Pier Vittorio Tondelli kultikus regényébe!

Két szoba egymástól kétezer kilométerre és egy szerelem, ami legalább annyi fájdalmat, mint boldogságot hordoz.

...

Miért kirándulnánk, ha kocsmába is mehetünk?

Miért jobb a természetben lenni mint ott, ahol meleg van, és még sört is csapolnak?

SZÓRAKOZÁS
...

Amerikai álom vs. valóság – Sorozat készül Obama egyik kedvenc írójának regényeiből

A Harlem-trilógia megmutatja, milyen alapokra épült az a New York, amelyet ma ismerünk.

...

A szerző nem támogatja a Vér és csont gyermekei filmváltozatát – kijött az előzetes

Még meg sem jelent a film, de már megosztó a Vér és csont gyermekei adaptációja.

...

Cserhalmi György és Alföldi Róbert egy családi asztalnál tárják fel a generációs bűnöket

Rettegés és bűntudat a családi vacsorán.