Közel 13 ezer év után először vonyítottak – egyelőre meglehetősen cukin – az óriásfarkasok, vagy ahogy a Trónok harca olvasói ismerhetik, a rémfarkasok. Legalábbis olyan farkasok, akiknek a génjeit úgy módosították, hogy hasonlítsanak a kihalt fajhoz. Az amerikai Colossal cég kísérleteit a sajtó és George R. R. Martin is kitörő lelkesedéssel fogadta, több szakember azonban figyelmeztet a grandiózus kijelentések mögötti valóságra, és arra, hogy milyen hatása lehet a környezetre, ha kihalt állatokat támasztanak fel laboratóriumokban.
A Colossal társalapítója, Ben Lamm egy interjúban elárulta, hogy odautaztatta Martint, hogy személyesen is találkozzon az állatokkal. „Idehozattam George-ot, hogy találkozzon a farkasokkal, és sírt. Tényleg elsírta magát. Azt mondta, hogy ez volt az egyik legnagyszerűbb dolog, amit valaha látott" – számolt be a találkozóról Lamm.
„Sokak számára az óriásfarkasok mítikus lények, akik csak a fantasyk világában léteznek, a valóságban azonban nagyban hozzájárultak az amerikai ökoszisztémához" – mondta el Martin.
Abban a kivételes helyzetben vagyok, hogy varázslatról írhatok, Ben és a Colossal azonban tényleg varázslatot hozott létre azzal, hogy visszahozták ezeket a mágikus lényeket a világunkba"
– számolt be a fantasy könyvsorozat írója.
A Trónok harca mellett az óriásfarkasok a Dungeons & Dragons és a World of Warcraft világának a részei, a popkultúrában ismert alakok.
125 ezer éve jelentek meg
Az óriásfarkas (angolul dire wolf, tudományos neve: Aenocyon dirus, korábban Canis dirus) körülbelül 125 ezer éve jelent meg Észak-Amerikában, és tízezer évvel ezelőttig, az utolsó jégkorszak végéig élt az amerikai kontinensen. Korábban a mai farkasok ősének hitték, azonban 2021-ben a DNS-vizsgálatból kiderült, hogy csak távoli rokona a farkasoknak vagy a kutyáknak.
Fotó forrása: georgerrmartin.com/notablog/
A Colossal cég kutatói, aminek befektetői között találjuk a Trónok harca szerzőjét is, „több tízezer éves fog- és csontminták elemzése alapján végeztek változtatásokat a szürke farkasok génjein, majd az így előállított embriókat keverék kutyákba ültették – így 2024 októberében megszületett Romulus és Remus, az elmúlt tízezer év első óriásfarkas-testvérpárja” – olvasható a Qubit részletes elemzésében.
Idén januárban egy nőstény állat is született, Khaleesi, ami a Trónok harca világában királynőt jelent.
A Time címlapján hozta a hírt a szenzációról, ahol az Extinct (kihalt) szót pirossal áthúzták.
A most hat hónapos kölykök hófehérek, és a beszámolók szerint már majdnem 120 cm hosszúak és a 40 kilogrammot közelítik. A kutatók szerint idővel akár a 180 centimétert és a 70 kilót is elérhetik.
Viselkedésük nem hasonlít a kutyák társaságkereső, emberekkel kapcsolódó habitusához.
Magányosan, az emberektől a lehető legnagyobb távolságot tartva játszanak a 800 hektáros, 3 méter magas kerítéssel körbevett rezervátumukban.
(Qubit, The Independent, George R.R. Martin blogja)
Fotó: George R.R. Martin blogposztja