Meghalt Fonyódi Tibor író, forgatókönyvíró

Meghalt Fonyódi Tibor író, forgatókönyvíró

Fonyódi Tibor számos sci-fi kalandregény szerzője volt, dolgozott a Nemzeti Filmintézet szakembereként, illetve tanárként és forgatókönyvíróként is elismert volt. 

sza | 2026. május 14. |

Május 13-án 61. életévében meghalt Fonyódi Tibor, író, forgatókönyvíró, akit sokan Harrison Fawcett szerzői néven ismertek meg a regényein keresztül. A Zsoldos Péter-díjas szerző 2019 és 2024 között a Nemzeti Filmintézet vezető szakembereként dolgozott, legsikeresebb könyvsorozata a kétrészes Katedrális sci-fi kalandregény-sorozat volt. 

Fonyódi Tibor 1965. június 2-án született, első publikációi 1992-ben jelentek meg a Harmadik Szem Magazinban, első önálló kötete 1998-ban látott napvilágot A Katedrális harcosai címmel a Cherubion Kiadó gondozásában. Két évvel később a folytatásért (A Katedrális legendája) Zsoldos Péter-díjjal tüntették ki, sci-fi regényei a zsáner meghatározó darabjainak számítottak már a megjelenést követően, húsznál is több újrakiadást éltek meg.

A szerzői oldalán az olvasható, hogy „nem tekinti magát mainstream scifi írónak, gyakorlatilag „scifinek álcázott” történelmi témájú regényeket ír Harrison Fawcett írói álnéven”. Számos könyve jelent meg Fawcett álnéven, melyek mindegyik egy-egy történelmi korszakot dolgoz fel, például az Aranypiramis az ókori Egyiptomban, a Feketecsuklyások a II. Világháborús Angliában, A Korona Szövetsége pedig az 16. századi Magyarországon játszódik. 

A 2000-es években nagy érdeklődéssel fordult a magyar történelem felé, 2002-ben kezdte el kiadni a végül hatrészes Hadak útja könyvsorozatát, amely a Hun Birodalomtól kezdve dolgozza fel a magyar történelmet.

Az egyik legtöbbet foglalkoztatott magyar forgatókönyvíróként tartották számon. Dolgozott többek között a Tűzvonalban és Hacktion című sorozatokon, valamint a Liszt Ferenc születésének bicentenáriumi évére készült tévéfilm, az Utolsó rapszódia forgatókönyvírója is volt. Részt vett az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára készült Szabadság tér '56 című film elkészítésében, ő írta a Béres Csepp feltalálójának életét feldolgozó Cseppben az élet című minisorozat, valamint A feltaláló című nagyjátékfilm forgatókönyvét is.

2019 és 2023 között a Nemzeti Filmintézet forgatókönyv-fejlesztési igazgatója, a Filmszakmai Döntőbizottság tagja, 2024-es távozásáig forgatókönyv-fejlesztési vezető, a Televíziós Döntőbizottság tagja volt. 2024-ben a Mesterjátszma forgatókönyvéért Tóth Barnabás rendezővel közösen Magyar Mozgókép Díjat nyert. 2021 és 2023 között a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez tartozó Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet filmírás tanára volt.

Legutóbbi regénye 2019-ben jelent meg Praetorianus címen, de számos könyve újabb kiadásokat kapott a 2020-as évek elejétől kezdve, így az Isten ostorai, A háború művészete és az Ármány éneke is.

„Életerő voltál, örök lelkesedés, örök tervezés és újratervezés. A magyar science-fiction panteonja, meg ilyenek. Igen. De mást mondok inkább. A barátaid, és olvasóid el nem múló szeretete kísér” - búcsúzott tőle Bán János író Facebook-posztjában.

(24.hu / fonyoditibor.hu)

Fotó: Fonyódi Tibor szerzői oldala / fonyoditibor.hu

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Stefan Zweig Sakknovellájából készült filmben egy szerelmespár élete a tét

Egy sokak által vágyott kincs, egy sorsfordító sakkjátszma, egy, a szabadság felé robogó vonat: Stefan Zweig Sakknovellájának szabad adaptációja, a Mesterjátszma november 9-től érkezik országszerte a mozikba. Elkészült az előzetes.

...

Átadták a 2026-os Zsoldos Péter-díjakat: ezek a sci-fi alkotások nyertek

Idén rekordszámú szavazat érkezett a közönségdíjas jelöltekre. Mutatjuk a nyerteseket.

...

A Hail Mary-küldetés szerzője: A sci-fi írók tudományrajongó kockafejek

Andy Weir, A Hail Mary-küldetés írója szerint egy fontos különbség van a sci-fi szerzők és a tudósok között.

Hírek
...

Meghalt Gálvölgyi Judit műfordító

...

Jön a Nobel-díjas Han Kang gyászról szóló lírai könyve

...

Ekkor érkezik magyarul Ann Patchett új regénye, a Whistler

...

Itt vannak Barack Obama idei kedvenc nyári olvasmányai

...

Terrorizmus miatt is elítélték Salman Rushdie merénylőjét

...

Odüsszeia-vita: Joyce Carol Oates kiállt Nolan mellett a műfordító lesújtó kritikája után

Prieger Zsolt: József Attila életműve egy anarchisztikus csoda

Prieger Zsolt: József Attila életműve egy anarchisztikus csoda

Prieger Zsolt a Nyári Margóról, József Attiláról és a DJ Palotairól készülő kötetről mesélt.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Cserna-Szabó András: Láttam a saját szememmel EP-t önfeledten macskapöcsét burkolni

Schillinger Gyöngyvér
Schillinger Gyöngyvér

Schillinger Gyöngyvér: Jobb napok (4. rész)

Futurotheca
...

A svéd teniszlegenda rock and roll élete – Olvass bele Björn Borg memoárjába!

Hogyan él egy teniszlegenda?

...

„A barátnőd, a cimborád, a nőd vagy bármi, amit csak szeretnél”: Olvass bele Frida Kahlo szerelmes leveleibe!

Magyarul először olvasható válogatás a festőművész szerelmes leveleiből.

...

Mezey Györgynek Pep Guardiola volt a csúcs az edzők közül

Mi történt a magyar válogatottal a szovjetek ellen vívott meccsen Mexikóban?