Középiskolásoknak indít irodalmi versenyt az Esterházy Alapítvány

Az Esterházy Irodalmi Díj kísérőprogramjaként új irodalmi verseny indul középiskolásoknak. Az Aposztróf - Esterházy Irodalmi Verseny a 9-11. évfolyamos diákokat szólítja meg Magyarországról és a határon túlról.

chk | 2026. június 03. |

Az Esterházy Magyarország Alapítvány a Nyugat Társaság támogatásával hirdette meg a versenyt. Az Esterházy Irodalmi Díj kísérőprogramjának célja, hogy minél több fiatalt ösztönözzön olvasásra, közelebb vigye hozzájuk a kortárs magyar irodalmat, és megmutassa számukra az irodalmi művek közötti párbeszéd gazdagságát – írták a szervezők a közleményükben.

„Az Aposztróf nem csupán egy írásjel: megszólítás és elfordulás is egyben – amikor a szöveg kilép önmagából, és kapcsolatba lép velünk.

Versenyünkön a klasszikus és kortárs művek nem lezárt történetek, hanem egy nagyobb jelentésháló részei, amelyet ti gondolhattok tovább. Itt az olvasás közös felfedezés: kérdezünk, vitázunk és új nézőpontokat találunk együtt”

olvasható az alapítvány honlapján. 

Jelentkezni az online nevezési lap kitöltése mellett egy pályamunkával lehet augusztus 16-ig.

A pályamunkát az Esterházy Irodalmi Díj 2026 shortlistjére jutott könyvek, vagy a kiírásban megjelölt további művek közül kiválasztott kötet alapján kell elkészíteni a versenykiírásban szereplő módon.

Esszéírás és csoportos feladat is vár a döntősökre

A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri értékeli. Az első forduló jutalma a döntőben való részvétel, egyben a rigóci kastélyban (a Dráva Völgye Technikum és Gimnázium középrigóci kollégiumában) eltöltött három nap szállással, étkezéssel.

A döntőre október 16-18. között kerül sor, a versenyzőkre egyéni (esszéírás) és csoportos kreatív feladatok egyaránt várnak.

Az egyéni esszéfeladat kidolgozását mentorok előadásai és szakirodalmi segítség támogatja, míg a kreatív megközelítést igénylő csoportos feladatokat a diákok a helyszínen kisorsolt csapatokban oldják meg.

A zsűri a döntőn részt vevő diákok közül évfolyamonként az 1-3. helyezetteket, valamint a különdíjasokat értékes ajándékokkal jutalmazza.

A verseny szakmai partnere a Magyartanárok Egyesülete, a versenyt szervező pedagógusok mellett a budapesti Eötvös József Gimnázium tanárai működnek közre.

A versenyre nevezési díj nincs, a döntőn való részvétel költségeit a szervezők biztosítják, az utazás költségeiről azonban a jelentkezőknek kell gondoskodniuk. További információ a versenyről és a jelentkezésről az Esterházy Magyarország Alapítvány weboldalán, Instagram-oldalán és a verseny Facebook-oldalán érhető el.

(MTI)

Nyitókép: Vámos Miklós, Facebook

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az köti össze ezeket a könyveket, hogy segítenek élni – az Esterházy Irodalmi Díj eseményén jártunk

Felolvasás, kerekasztal-beszélgetés és jövőbeli tervek között jelentették be az Esterházy Irodalmi Díj rövidlistáját. Beszámoló.

...

Ebből a 7 könyvből kerül ki az Esterházy Irodalmi Díj idei győztese

Megvan a rövidlista.

...

Olvass Esterházy otthonában a szerző születésnapja alkalmából!

Esterházy Péter születésnapjának előestéjén, április 13-án néma olvasást szervez a Villa Esterházy.

KÖNYVHÉT
...

Ezt hallgasd a foci-vb után: Tíz meccs, száz év politika – Podcast Kele Jánossal

A foci-vb véget ért, de a Flair még mindig tartogat újabb részeket: Kele János futballszakíró is a vendégünk volt.

...

Kömlődi Ferenc jövőkutató: Az evolúció nem áll meg az embernél

Kömlődi Ferenccel az evolúció, a mesterséges intelligencia és a sci-fi kérdéseit jártuk körül.

...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

Hírek
...

„Éreztem a fájdalmat, és felkiáltottam": Salman Rushdie felidézte az ellene elkövetett merényletet

...

Magyarul is megjelenik Virginia Evans Women’s Prize-díjas kötete

...

10-ből 9 bestseller Angliában nőgyilkosságról szól

...

Készül az AI Odüsszeia és Elon Musk rendezi

...

Apa-fiú kapcsolatról ír memoárt Haruki Murakami

...

Ősszel érkezik magyarul Paul Auster feleségének memoárja

Listák&könyvek
...

5 regény, ami újrameséli az Odüsszeiát – a kisembertől a bátor nőkig

...

Rémeket rejt a magyar vidék – 5 hátborzongató könyv

...

6 könyv a balatoni történetek rajongóinak

Kiemeltek
...

Esterházy Márton: Péterrel jó volt együtt játszani, nagyon értette a futballt

Interjú Esterházy Mártonnal Esterházy Péterről, fociról és családról. 

...

Ezt hallgasd a foci-vb után: Tíz meccs, száz év politika – Podcast Kele Jánossal

A foci-vb véget ért, de a Flair még mindig tartogat újabb részeket: Kele János futballszakíró is a vendégünk volt.

...

Most tényleg azt magyarázzam meg, miért nem kell sajnálni? – Fekete Ádám regényéről

Téged jó érzéssel tölt el a normalitás? Fekete Ádám regénye a hét könyve.

Így készült a Krasznahorkai-kiadvány: A Sátántangó egy egész univerzum

Így készült a Krasznahorkai-kiadvány: A Sátántangó egy egész univerzum

Miért nehéz a magas irodalomból filmet készíteni?

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Esterházy Márton: Péterrel jó volt együtt játszani, nagyon értette a futballt

bs
bs

„Alapvetés, hogy a művészet a jelenre reagál” – Rába Roland és Biró Zsombor Aurél beszélgetése // Alkotótárs podcast VI.