Budapestről szóló drámákkal lehet pályázni

Drámapályázatot hirdet a „Budapest 150” ünnepi év jegyében Budapest Főváros Önkormányzata és a Színházi Dramaturgok Céhe. A nyertes pályaműveket várhatóan a 2023/24-es évadban állítják színpadra a fővárosi színházak.

Könyves Magazin | 2022. április 28. |

Pest-Buda-Óbuda egyesítésének 150. évfordulóját ünnepli jövőre Budapest Főváros Önkormányzata. Az ünnepi programsorozat egyik legfontosabb pillére a Budapest Könyvfőváros eseménysorozata, amely a fővárosi kulturális élet „könyvhöz-kötöttségét” hivatott bemutatni: az olvasás és kortárs írás népszerűsítésén túl facilitálja új kortárs művek, kortárs szövegek megszületését.

A fővárosi színházak javaslatára, a Fővárosi Önkormányzat anyagi támogatásával a Budapesti Művelődési Központ ezért pályázatot hirdetett új, kortárs, magyar művek megírására. A Színházi Dramaturgok Céhe szakmai közreműködésével megvalósuló anonim pályázat nyílt, bárki nevezhet rá. Az évfordulós drámapályázat célja, hogy olyan új, egyéni, eredeti, magyar nyelvű művek szülessenek, amelyek Budapestről szólnak, akár mint helyszínről, akár mint kulturális, történeti vagy identitásbeli kötődések és hagyományok hordozójáról. A tágan értelmezett „Budapest tematikához” kapcsolódva minden egyéb műfaji megkötés nélkül, minden magyar nyelven író szerző benyújthatja darabtervét 2022. június 1-ig a pályázati felhívásban leírtak szerint.

Az első fordulóra beérkező drámatervek értékelésekor választják ki azokat a pályaműveket, amelyek szerzői felkérést kapnak a teljes mű megírására. A második fordulóban elkészült drámákat egy öt fős színházi szakemberekből álló zsűri értékeli, amelynek tagjai Csizmadia Tibor rendező, Szikszai Rémusz színész, rendező, Gáspár Máté kulturális menedzser, Orbán Eszter és Szokolai Brigitta a Dramaturgok Céhétől. A drámapályázat eredményhirdetésére várhatóan 2023. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján kerül sor, ahol a díjakat is kiosztják: az első díj 5 millió forinttal jár, a második 4 millióval, a harmadik 3 millióval. A nézők várhatóan a 2023/2024-es színházi évadban találkozhatnak az elkészült pályaművek színpadi verziójával.

További részletek a pályázati felhívásban.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Látványos kötet mutatja be Budapest különleges bérházait

Ha azt mondjuk valakinek, hogy gangos budapesti bérház, akkor valószínűleg pontosan tudja, hogy miről van szó. Ám ha azt mondjuk, hogy franciaudvaros bérház, már kevesebben tudják, hogy miről is beszélünk, pedig ez a speciális építési forma is elterjedt Budapesten. Mártonffy Melinda művészettörténész díjnyertes kötetekben mutatja be ezeket a speciális társasházakat. A második rész most a hét könyve.

...
Gyerekirodalom

Mese- és novellaíró pályázatot hirdet gyerekeknek a BKV

Mese- és novellaíró pályázatot hirdet Gurulós történetek címmel általános iskolás diákoknak a BKV, a pályamunkák beérkezési határideje április 19-e.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Kritika

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

Érdekel a legújabb tündéres fantasy? Elolvastuk az Emily Wilde tündérenciklopédiáját.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

A fiú, aki nem akart meghalni elgondolkodtató, szívszorító történet arról, hogyan élte túl a vidéki kisgyerek a XX. század egyik legrémesebb gaztettét, a holokausztot. Olvass bele a könyvbe!

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.