Nézd meg az Isteni színjáték digitalizált kéziratát ezen az új platformon!

Közel egymillió digitalizált képet lehet megnézni a Yale könyvtárának új internetes felületén, amelyen elképesztő könyvritkaságokat és egyéb kincseket tettek közzé. 

fk | 2021. augusztus 31. |

Egyre több könyvtár és archívum hoz létre mostanában olyan internetes platformokat, amelyeken digitálisan hozzáférhetővé teszik a kulturális kincseket (az Országos Széchényi Könyvtár új fejlesztéseiről például itt írtunk). Most a Yale egyetem egyik könyvtára, a Beinecke Rare Books and Manuscripts Library hozott létre olyan felületet, amelyen közel egymillió digitalizált ritkasághoz lehet hozzáférni, idővel pedig az intézmény könyvtárának minden gyűjteménye erre az oldalra költözik majd.

A felület lehetővé teszi a felhasználók számára a dokumentumok keresését tárgy, formátum, műfaj, forrástípus, nyelv, alkotó, hely és dátum szerint. A hírt közzé tevő Lithub adott is pár ötletet, hogy mivel érdemes kezdeni a keresést. Olyan műveket ajánlanak megnézésre, mint például Dante Alighieri Isteni színjátékának kézirata, Gutenberg Bibliája, George Gershwin eredeti Porgy és Bess-partitúrája, vagy James Baldwin verseinek gépelt, javított verziója.

A gyűjteményben itt lehet böngészni, ebben a rövid videóban pedig elmondják, hogyan lehet használni és mit érdemes tudni róla.

Hírlevél feliratkozás

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egy 17. századi mozgatható könyvtár volt a Kindle őse

A Kindle előfutára a 17. századból származik, ami bizonyíték arra, hogy milyen régóta volt rá igény, hogy a könyveket könnyen hordozhatóvá tegyék. 

...

Rózsa Dávid: Magyarország könyvtárai kreatív módon reagálnak a veszélyhelyzetre

A járványhelyzet okozta ideiglenes lezárások időszakában kreatív megoldásokkal, technológiai innovációkkal jutottak el olvasóikhoz a hazai könyvtárak. Többek között erről mesélt Rózsa Dávid, aki tavaly március óta az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója. Interjú. 

...

Az emberi agy inspirálta ennek a könyvtárnak a tereit

Ahogy az agyunk, úgy a könyvtárak is a tudás őrzői. Ez adta az ötletet ahhoz egy brooklyni építész stúdiónak, hogy megálmodjanak egy emberi agyhoz hasonló, nagyszabású könyvtárat. 

Olvass!
...

Addig kellett várni a vesekőműtétre, hogy az orvos és a páciens is meghalt – Rényi Ádám abszurd felnőttmeséje

Kínunkban nevetünk az abszurd magyar valóságon.

...

„Ő a legjobbat akarja kihozni belőlem” – Olvass bele Somfai Anna ifjúsági regényébe!

Biztos, hogy csak úgy lehet zongorázni, ahogy a tanárnő vagy az apukád helyesnek tartja?

...

Üvöltő szelek: Olvass bele az eredeti Brontë-regénybe!

Film előtt, film után – mindenhogy érdemes elolvasnod az eredetit.

SZÓRAKOZÁS
...

Üvöltő szelek: adaptációnak értelmezhetetlen, önálló filmnek magával ragadó

Kritika az év egyik legjobban várt filmjéről.

...

Így folytatódik a Bridgerton 4. évada a regény szerint

Összefoglaltuk, hogyan folytatódik a történet az eredeti regény szerint. 

...

Újra nekifutnak Stephen King novellájának – végre készülhet belőle egy jó adaptáció?

Mutatjuk, ezúttal melyik regényt készül adaptálni a Bilincsben rendezője.

...

Nobel-díjas lesz, aki sok étcsokit eszik? – podcast Keszthelyi Gabriellával

...

Gerevich András: A queer létben alapvető, hogy az ember föllázad a társadalmi elvárásokkal szemben

...

Tóth Marcsi: Nézed, hogy a pályatársaid elhúznak melletted, te pedig még mindig az első köteteden dolgozol