Bán Zsófia könyvét ajánlja júliusban az ORF

Bán Zsófia könyvét ajánlja júliusban az ORF

Két erős nő vezeti júliusban az ORF bestseller-listáját – ezekkel a szavakkal vezette fel irodalmi ajánlóját az osztrák közszolgálati adó, amely az osztrák Melitta Breznik és a magyar Bán Zsófia köteteit helyezte fókuszba.

Könyves Magazin | 2020. július 06. |

Még áprilisban írtunk arról, hogy Terézia Mora fordításában németül is megjelent Bán Zsófia Lehet lélegezni című novelláskötete (Weiter atmen). A kötetről szóló kritikánkban azt írtuk, hogy történetei egyszerre szólnak a mindannyiunkat érintő egyéni, szociális és politikai nehézségekről, valamint az élet apró örömeiről: „Arról, hogy bármi is történik, amíg itt vagyunk, amíg lehet lélegezni, addig minket szolgál belső szabadságunk, amit senki nem vehet el. A kötetnek talán ez a legalapvetőbb kiindulópontja és legfőbb célja: szembemenni a panaszkultúrával, a sötét értelmiségi víziókkal, és felkínálni a remény lehetőségét”. 

Ott vagyunk, ahol az idő, az emlék, a bőr, a seb, a szív szakad - Könyves magazin

Színes szappanok egy szürke, nedves betonfelületen: Bán Zsófia új kötetének borítóján különös rózsaszín, zöld, kék és sárga szobrocskák vannak, ezek inspirálták a novellákat is. A könyv elején szereplő kép Eperjesi Ágnes D. 365 napja című tavalyi kiállításáról való, és csak a mögötte megbújó történettel együtt értelmezhető.

A kötet most kiemelt helyet kapott az ORF ajánlójában, amely egyebek között úgy fogalmaz, hogy a könyv művészi játéka a bizonytalannal „egyszerűen lélegzetelállító”. Az ORF virtuóz elbeszélőnek nevezte Bán Zsófiát, aki a kötet történetei szerint a bizonytalanban, a váratlanban, a látszólag paradox helyzetekben érzi magát biztonságban, amelyek – teszi hozzá a recenzens – néha csak az igazság másik oldalát jelenítik meg. Az ajánló kiemelte, hogy nincs egyetlen olyan téma, amely összekötné a 19 novellát, és az epizódok időnként spontán pillanatfelvételekre hasonlítanak. Bán Zsófia írói stílusát a recenzens szinte filmszerűnek festette le, kiemelve, hogy asszociatív elbeszéléseinek alapját többször is egy-egy fénykép szolgáltatta, kifutása pedig soha nem kiszámítható.

Az ORF júliusi listáján a megosztott első helyen található Melitta Breznik és Bán Zsófia könyve, a teljes listát pedig ITT találjátok.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Németül is megjelent Bán Zsófia novelláskötete

Újabb könyve jelent meg külföldön Bán Zsófiának - a Lehet lélegezni című novelláskötet Terézia Mora fordításában olvasható.

...

Krasznahorkai és Bán Zsófia a figyelemre méltó műfordítások listáján

...

A Kirkus Reviews a legjobbak közé választotta Bán Zsófia könyvét

Hírek
...

Pál Dániel Levente költő nagydíjat nyert egy romániai fesztiválon

...

Kijavították Móra Ferenc csaknem száz évvel ezelőtt ejtett tollhibáját

...

Fájdalmas gyerekkori emlékek ihlették az Oscar-díjas színésznő gyerekkönyvét

...

Árulás, feketelista, remegő hangú Erdély – írók is reagáltak arra, hogy magyarellenes elnöke lehet Romániának

...

Áprilisban Nádasdyt és Esterházyt is lekörözte a pápa a Bookline-on

...

Margaret Atwood szerint veszélyben vannak a szavaink

Olvass!
...

Egy nő, aki a fagyasztóba temeti halott állatait – Olvass bele Molnár T. Eszter új novelláskötetébe!

Az állatok lefagyasztása és a gyász között talán valami párhuzam húzódik?

...

Stephen Kinget elütötte egy kisteherautó, erre ő megírta, hogyan kell regényt írni

Ha már úgyis ráért, a lábadozás alatt befejezte a könyvét.

...

Egy halottnak hitt anya hosszú évek után visszatér – Olvass bele Holly Jackson új könyvébe!

Részlet a Rachel Price visszatérése című regényből.