Alain Delon az 1950-es évek végétől filmezett. Az egy évtizeddel későbbi filmjeivel vált világhírűvé, és népszerőségét sikerült tartósan megőriznie.
A legjobb színésznek járó César-díjat 1985-ben, A mi történetünk című filmben nyújtott alakításáért kapta meg. A 45. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a Tiszteletbeli Arany Medvét, 2019-ben pedig a Cannes-i filmfesztiválon az egész életművét elismerő Arany Pálmát kapott.
Három, Alain Delon életéről szóló könyvet ajánlunk.
Emmanuel Haymann: Alain Delon
Elkápráztat és irritál, elbűvöl és felbosszant géppisztolyaival és acélkék tekintetével – ő Alain Delon, az ezerarcú sztár.
Ragyogó sikerek és tragikus bukások, szerelmek és szétválások,
Visconti és Romy Schneider árnya, Belmondo barátsága – erről szól ez az életrajz.
A szerző egy történész szigorúságával és egy mozirajongó lelkesedésével vázolja föl a szupersztár szenvedélyes életútját.
Rein A. Zondergeld: Alain Delon
Jön felénk valaki a filmvásznon, szmokingja fölött világos trencskóban, hófehér selyemingben, rózsával a gomblyukában, összehúzott vállakkal, jéghideg pillantással, összeszorított szájjal, kalapját mélyen homlokba húzva – és akkor ez a valaki nagyon lassan felemeli revolverét és ránk céloz… legszívesebben holtan esnénk össze. Csak hogy megmutassuk neki, hogy igaza van, hogy szívünk közepébe talált.
Bernard Violet: Alain Delon titkai
Az írásmű nyomdába adása előtt Alain Delon elérte a francia hatóságoknál, hogy betiltsák az életrajz megjelenését. Hónapokig tartó jogi procedúrák után végül is, a párizsi magisztrátus zöld utat adott a könyvnek.
Nehéz és aprólékos nyomozást követően – amelyet a sztár megpróbált minden rendelkezésre álló eszközzel megakadályozni – Bernard Violet számos ismeretlen oldalról mutatja be Delon életét. A rengeteg átnézett dokumentumnak és a számos szemtanú elbeszélésének köszönhetően egy sokrétű, minden meglepetésre képes egyéniség tárul elénk: a „gyilkos” gyermekkor, a mozgalmas serdülőkor,
és egy szinte teljes és sokszor titokzatos felnőttkor.
Többek között szóba kerülnek a futó kalandok, szerelmek és tartós barátságok, olyan emberek, akik között közismert és megbecsült egyének, de homályos múltú alakok egyaránt felbukkannak.
Mindannyian Delon szerves részei, úgy is mondhatnánk: akár filmjei főhőseinek életében, a sajátjában is összekeveredett a jó és a rossz, a zsaru és a bűnöző.
Kivételes pályafutását nem a szerencséjének köszönheti, még ha igazi története gyakran el is távolodik attól, amit az érdekelt szeretett volna ráerőltetni a sajtóra.
Ha tetszik, ha nem, a Rocco és fivérei, a Gepárd és a Szamuráj főszereplője generációjának egyik legtehetségesebb művésze.
Bernard Violet tizenegy évig dolgozott az FR3 és a TF 1 tvtársaságok újságírójaként, ma oknyomozó riporterként ismert. Tizenkét műve közül a legismertebbek: A titkosszolgálatok Franciois Mitterrand alatt, Cousteau-bibliográfia és a Pappon-dosszié.
Nyitókép: picryl.com