„De miért? De miért? De miért?” Ismerős kérdés? Nagyon sok kisgyerekes szülő hallgatja ezt egész álló nap, most pedig, hogy a kornavírus-járvány miatt megváltozott az életünk, ez még fokozottabban így lehet. Bár ez egy idő után idegesítő tud lenni, a kutatások szerint a gyerekek fejlődéséhez nagyon is szükség van erre a kérdezős korszakra, ahogy arra is, hogy megkapják a megfelelő válaszokat.
Természetes dolog, hogy ahogy nőnek a gyerekek, úgy lesznek egyre kíváncsibbak a világ működésére. A neves pszichológus, Jean Piaget éppen emiatt nevezte a gyerekeket „kis tudósoknak” az 50-es években. Egy új kutatás most azt is bebizonyította, hogy ez a mindenre magyarázatot keresős fejlődési szakasz azt is befolyásolja, hogy milyen könyveket szeretnek a gyerekek. A Frontiers in Psychology nevű lapban közzétett tanulmány szerint sokkal jobban érdeklik a kicsiket azoka a könyvek, amikből tanulni tudnak a világról.
A BOOKR Kids-en napi 80 percet olvas több tízezer diák -...
Március 13-án, péntek este leállt a hazai iskolákban az oktatás, ami számos szempontból új kihívások elé állította a tanárokat, a gyerekeket és a szülőket egyaránt. A startupként működő BOOKR ezt a helyzetet igyekezett orvosolni azzal, hogy március 14-től kezdődően ingyenesen elérhetővé tette a tanulást segítő digitális alkalmazásait, melyek játékos, interaktív módon segítik a gyerekek olvasásélményét és annak feldolgozását.
A kutatásban összesen 48 gyereket vizsgáltak, mindannyian 3 és 4 év közöttiek voltak. A gyerekeknek két könyvet olvastak fel, mindkettőnek Steve Jenkins volt a szerzője és mindkettő állatos témájú volt, ugyanakkor az egyikben nagyon sok volt az információ az állatokról, míg a másikban kevés. A gyerekek mindkét történetet lelkesen meghallgatták, de amikor választani kellett, hogy melyik tetszett jobban, a többségük az információban gazdagabb könyvet választotta.
A kutatók szerint, amikor egy gyerek választ kap egy olyan kérdésre, ami érdekli őt, az agyában dopamin szabadul fel, ami örömet okoz neki. Ez az örömérzés aztán növelheti a motivációt, hogy többet olvasson a szülővel, majd később azt is, hogy több könyvet vegyen a kezébe. A korai olvasás emellett a nyelvi képességeket is erősen fejleszti.
A kutatás tanulsággal szolgálhat most, a koronavírus-járvány idején is. Érdemes lehet olyan könyveket választani a gyerekeknek, amelyekből magyarázatot kaphatnak az életüket érintő változásokra. A kutatás szerint egyébként az is növeli a könyvek iránti érdeklődést, ha a gyerekekkel beszélgetni kezdünk a történetről. Ráadásul az ilyen együtt töltött idők szorosabbá teszik a szülő-gyerek kapcsolatot is.
Forrás: CNN