A gyerekek azokat a mesekönyveket szeretik, amikből tanulni tudnak

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekeket jobban érdeklik azok a történetek, amikben több információ van. Örömet okoz nekik a tanulás, illetve, ha magyarázatot kapnak a kérdéseikre. Ráadásul sokat fejlődnek és a nyelvi képességeik is javulnak, ha felolvasunk nekik.

Könyves Magazin | 2020. április 16. |

„De miért? De miért? De miért?” Ismerős kérdés? Nagyon sok kisgyerekes szülő hallgatja ezt egész álló nap, most pedig, hogy a kornavírus-járvány miatt megváltozott az életünk, ez még fokozottabban így lehet. Bár ez egy idő után idegesítő tud lenni, a kutatások szerint a gyerekek fejlődéséhez nagyon is szükség van erre a kérdezős korszakra, ahogy arra is, hogy megkapják a megfelelő válaszokat.

Természetes dolog, hogy ahogy nőnek a gyerekek, úgy lesznek egyre kíváncsibbak a világ működésére. A neves pszichológus, Jean Piaget éppen emiatt nevezte a gyerekeket „kis tudósoknak” az 50-es években. Egy új kutatás most azt is bebizonyította, hogy ez a mindenre magyarázatot keresős fejlődési szakasz azt is befolyásolja, hogy milyen könyveket szeretnek a gyerekek. A Frontiers in Psychology nevű lapban közzétett tanulmány szerint sokkal jobban érdeklik a kicsiket azoka a könyvek, amikből tanulni tudnak a világról.

A BOOKR Kids-en napi 80 percet olvas több tízezer diák -...

Március 13-án, péntek este leállt a hazai iskolákban az oktatás, ami számos szempontból új kihívások elé állította a tanárokat, a gyerekeket és a szülőket egyaránt. A startupként működő BOOKR ezt a helyzetet igyekezett orvosolni azzal, hogy március 14-től kezdődően ingyenesen elérhetővé tette a tanulást segítő digitális alkalmazásait, melyek játékos, interaktív módon segítik a gyerekek olvasásélményét és annak feldolgozását.

A kutatásban összesen 48 gyereket vizsgáltak, mindannyian 3 és 4 év közöttiek voltak. A gyerekeknek két könyvet olvastak fel, mindkettőnek Steve Jenkins volt a szerzője és mindkettő állatos témájú volt, ugyanakkor az egyikben nagyon sok volt az információ az állatokról, míg a másikban kevés. A gyerekek mindkét történetet lelkesen meghallgatták, de amikor választani kellett, hogy melyik tetszett jobban, a többségük az információban gazdagabb könyvet választotta.

A kutatók szerint, amikor egy gyerek választ kap egy olyan kérdésre, ami érdekli őt, az agyában dopamin szabadul fel, ami örömet okoz neki. Ez az örömérzés aztán növelheti a motivációt, hogy többet olvasson a szülővel, majd később azt is, hogy több könyvet vegyen a kezébe. A korai olvasás emellett a nyelvi képességeket is erősen fejleszti.

A kutatás tanulsággal szolgálhat most, a koronavírus-járvány idején is. Érdemes lehet olyan könyveket választani a gyerekeknek, amelyekből magyarázatot kaphatnak az életüket érintő változásokra. A kutatás szerint egyébként az is növeli a könyvek iránti érdeklődést, ha a gyerekekkel beszélgetni kezdünk a történetről. Ráadásul az ilyen együtt töltött idők szorosabbá teszik a szülő-gyerek kapcsolatot is.

Forrás: CNN

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Csapody Kinga: Amíg olvasnak, a gyerekek jobban viselik a bezártságot

Mihez kezdenek a gyerekkönyvírók a karanténban, mit olvasnak, és milyen könyveket ajánlanak másoknak? Ezúttal Csapody Kinga válaszait olvashatjátok.

...
Gyerekirodalom

Mit érdemes most olvasnia egy karanténba kényszerült kamasznak?

Gyurkó Szilvia öt szuper könyvet ajánl a kényszerű szobafogságban tengődő tizenéveseknek.

...
Összekötve

A BOOKR Kids-en napi 80 percet olvas több tízezer diák - Összekötve

A járvány miatt 2000 tanár és több tízezer diák használja naponta a BOOKR Kidset: napi 80 percet olvasnak a karanténban.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.