Több mint 70 év után juttatták vissza egy skót könyvtár könyvét

sa | 2021. november 19. |

Rupert Hughes Stately Timber című kötetét az akkori Dunfermline közkönyvtárak központi könyvtárába 1948. november 6-án kellett volna visszavinni.

A könyvet az akkori kölcsönző lánya találta meg és postázta el most az intézménynek a Black Isle szigetén lévő Cromartyból.

Donna Dewar, a könyvtár munkatársa elmondta: nevetésben tört ki, amikor kibontotta a csomagot, nem hitt a szemének. 

Kollégáival kiszámították, mennyit tenne ki most a késedelmi díj, és hatalmas összeget, 2827 fontot (1,2 millió forintot) kalkuláltak.

A Fife megyei könyvtárak a járvány időszaka alatt amnesztiát vezettek be a késedelmekre, hogy így bátorítsák az intézmények tagjait, hogy visszahozzák a köteteket.

A könyvet kikölcsönző férfi lánya elmondta, apja a Fife területén lévő Thorntonban élt 1948-ban. Azt azonban nem tudja, hogy már elhunyt édesapja elfelejtette-e visszavinni Rupert Hughes írását, vagy úgy döntött, inkább megtartja.

"Lenyűgöző volt látni a dátumokat, amikor a második világháború utolsó éveiben kikölcsönözték a könyvet, és tudni, hogy a háború véget ért a könyvtárosok pecsétjei között" - írta a nő. "A történelem jelentős pillanatai közepette is zajlik az élet" - fogalmazott.

A könyv belső oldalán egyébként szerepel a pecsét, amely szerint  "ez a könyv csak 14 napra kölcsönözhető".

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nézd meg videón, milyen lett a Murakami Könyvtár!

Október elején megnyílt a tokiói Murakami Könyvtár az író személyes archívumát, lemezgyűjteményét és kéziratait is megnézhetik a látogatók. 

...

Beköltöztek a könyvek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárba

A könyvek zöme már beköltözött az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárba - adta hírül az Evangélikus Országos Gyűjtemény a Facebook-oldalán.

...

Egy 17. századi mozgatható könyvtár volt a Kindle őse

A Kindle előfutára a 17. századból származik, ami bizonyíték arra, hogy milyen régóta volt rá igény, hogy a könyveket könnyen hordozhatóvá tegyék. 

A hét könyve
Kritika
A magány egy város, ahol életre kelnek a falak – Murakami új kötetéről
Biró Zsombor Aurél: Az első könyvemet szerettem írni, a másodikat is szeretni akarom [Alkotótárs]

Biró Zsombor Aurél: Az első könyvemet szerettem írni, a másodikat is szeretni akarom [Alkotótárs]

A Mastercard – Alkotótárs ötödik pályázatán az első tízbe jutott Biró Zsombor Aurél. Interjú.

Elif Shafak új regénye és még 8 világirodalmi kötet, amit már most felírhatsz a kívánságlistádra

Elif Shafak új regénye és még 8 világirodalmi kötet, amit már most felírhatsz a kívánságlistádra

Elif Shafak, Stephen King és Ken Follett is új regénnyel jelentkezik. Mutatjuk, szerintünk mit szerezz be!

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Biró Zsombor Aurél: Az első könyvemet szerettem írni, a másodikat is szeretni akarom [Alkotótárs]

Chilembu Krisztina
Chilembu Krisztina

A magány egy város, ahol életre kelnek a falak – Murakami új kötetéről

Hírek
...

Hullócsillag vagy földönkívüli objektum, amit láttál? 3 könyv csillagnézéshez!

...

Először fordítják románra Tompa Andrea első regényét

...

„Csodálom a nőket, mert olyan sok menő cipőjük van” – Stephen King úgy beszél a hétköznapi dolgokról, mint senki más

...

Elnézést kért Jónás Tamás, amiért legújabb kötetében plagizált

...

A szépség átok? Jön Biró Kincső izgalmas bemutatkozó regénye!

...

Meghalt Tatár György filozófus

...

Bartók Imre: őrület, élet, halál és sakk

...

Hogyan leszünk kritikus olvasók, ha már az iskolában megmondják, mi a jó és mi a rossz? Podcast Mohácsi Balázzsal

...

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Olvass!
...

A kamasz bloggert nem hagyja nyugodni rejtélyes padtársa titka – Olvass bele Alessandro Mari regényébe!

Kamaszokról szóló regény nem csak kamaszoknak.

...

Már az amerikai őslakosok is felfedezték a kapitalizmus pusztítását - Olvass bele a Mindenek hajnala című könyvbe!

Az emberiség történelme sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk. Ez a könyv pedig radikálisan máshogy meséli el. Olvass bele!

...

Radikálisan őszinte regény egy gyermekkori traumáról: olvass bele Fabricius Gábor új könyvébe!

A Merre vagyok arccal előre témája az önismeret, a terápia és az abúzus feldolgozása.

...

Kolbászok, repülők és mesebeli ajtók – Olvass bele Schäffer Erzsébet könyvébe!

Számodra mi rejlik a hetedik ajtó mögött?

...

Olvass bele A proféta éneke című Booker-díjas disztópiába!

A telefonokat lehallgatják, látszólag teljesen indokalatlanul zárnak be embereket, a családokat felbontják. De mi lehet a céljuk? Olvass bele!

...

A támadó medve olyan, akár egy elvesztett családtag – Olvass bele Karin Smirnoff regényébe!

Még a legedzettebb vadászok is megremegnek, ha a legbelsőbb démonjaik tűnnek fel előttük.

SZÓRAKOZÁS
...

Obamáék Netflix-sorozatot forgatnak Stephen King egyik kedvenc thrilleréből

Már a sorozat főszereplőjét is megtalálták.

...

A randiappok kora lejárt, jönnek az olvasórandik és a könyvesbolti ismerkedések!

A közös könyves ízlés a jó párkapcsolat alapja?

...

James Cameron a Japánra ledobott atombombáról forgat: A Titanic óta nem láttam ilyen erős sztorit

A film középpontjában egy férfi lesz, aki a Hirosimára és Nagasakira ledobott atombombát is túlélte.