Általános cikkek

Zeke Gyula: Nagypapa a kispadon - Foci Vb a Literán

Könyves Magazin | 2010. június 21. |

Amikor a Litera szerkesztőinek felkérését megkaptam, nyomban felcsigázott annak újszerűsége. Nem egy mérkőzésről, hanem egyvalakiről, a vébé akárki tetszőleges szereplőjéről írni, aki nem is feltétlenül játékos, ez nem szokványos feladat, gondoltam, s vállalom, válaszoltam. A meccseket így kezdettől evvel az alakvadász szemmel néztem, ám hamar rá kellett jönnöm, hogy a látásom ugyanúgy ki van szolgáltatva a rendező szeme-kényének, mint egyébkor. Mindig épp azt nem látom, vagy nem elég hosszan, amire kíváncsi lennék, ami kicsit is érdekesebb, szokatlanabb, ritkább, mint a pályán belüli és azon kívüli történések hagyományosan előtérbe tolt képei. Mert, ha valami kárpótolhat a személyes jelenlét hiányáért (semmi sem kárpótolhat érte), hát épp ezek a közelképek, ismétlések, lassítások lennének azok. Évtizedek óta nem vagyunk, nem lehetünk ott a pályán, mi magyarok, és én önszántamból nem vagyok már évtizedek óta a lelátón. Sóváran emlékszem azért, milyen volt a Népstadionban a kakasülőn,  madármagasságban lebegni a mélység felett, szuszogok hűvös sörömmel a kanapén, és kukkolok a média hatalmas szembogarának ablakán át. Már mindegy, szemet szemért.

Szóval, megpróbáltam most a média lehetőségeiben újra bízva alakvadász szemmel nézni a meccseket, és szinte kudarcot vallottam. Ha idáig főként az zavart, hogy nem tekinthetem át tévén a pályát, mert a kép mindig az akciósávban halad, és a lassítások alkalmával tízezredszerre is látnom kell, miként öli meg a – felerészt rendre elintett – lesszabály a játékot, s hogy szaladó reklámok gyötrik a szememet, most a közelképek unalmas kiszámíthatósága felett külön is bosszankodhattam. Vad arcok, szép arcok, nyers arcok a himnuszok alatt, zászlócsere, pénzfeldobás, kézfogások. Lökő, hátulról becsúszó, támaszkodó lábat elkaszáló játékos, amint ártatlansága jeleként már szabálytalan és kíméletlen tette közben fölteszi a kezét. Ajtó-ablakot elpuskázó, szabadrúgást fölé zúgató, földről föltápászkodó játékos, amint káromkodik és köp. Egyéni rohanós, és csoportos gúlás gólöröm. Kirúgáshoz készülődő kapus, szemezgető, a mérkőzésre figyelmet nem fordító madár a pálya szélén vagy a háló tetején. Az idétlen mintázatú, gömbformát megcsúfoló műanyag labda a tizenegyes pont fehér meszén. Arcukat a tenyerükbe temető vesztesek, mezt cserélő vesztesek és győzők, ujjongó győzők. Kifestett, fura díszekben pompázó vendégszurkolók, amint észreveszik, hogy megjelentek a kivetítőn, és vadul integetni kezdenek, pompásan táncoló afrikaiak, és ugyanők, amint feltámadást perlő fekete angyalok módjára fújják a vuvuzelát. Sárga lapot osztó, piros lapot osztó bíró, konfliktuskezelő bíró, játékvezető. Nagyjából ezek, ilyesmik. Senkit, semmit nem követhetek a rendező úr szeszélyén túl egy fél másodperccel sem tovább.

Így telt el egy hét, és én már-már lemondtam a megtisztelő felkérés teljesítéséről, amikor leültem a komolynak tetsző Algéria-Anglia mérkőzés elé, ahol valami, valaki végre komolyan felkeltette a figyelmemet. Nem említettem fönt a tipikus közelképek között a cserepad és a gondterhelt edző oly gyakori képét. Reménykedő játékosok, izzadságtól csurgó, keserű tekintetű lecserélt játékosok, másodezdők, gyúrók és orvosok ülnek sorban, s előttük, nekik háttal öltönyös, nyakkendős úr áll szigorú tekintettel. Törzsfőnök, hadvezér és apa egy személyben, szavát, mozdulatát leső fiai mindenható ura. S itt még ráadásul: Capello drótkeretes szemüvege, úristen, Osváténál is szigorúbb. Az Egyesült Európa Afrika ellen, Róma és Karthagó, Scipio és ..., de nem, nem, cseppet sem Hannibál. Már amint először megjelent az algériai szín, láttam, hogy megborult a hadrend. És néztem valahányszor boldogan, ahányszor újra megjelent. Igen, Rabah Saâdane algériai edző alakja bűvölt el. Ugyan egyidősek Capelloval, mindkettő hatvannégy éves, ám külsőre is mintha egy nemzedéknyi idő választaná el őket. Ha Capello a fönti szerepek élő szobra, Rabah Saádane kedélyes nagyapafigura. Nem ordított, nem gesztikulált, nem vágott jelentőségteljes képet, szinte meg sem mozdult az egész meccs alatt, csak támaszkodott féloldalt dőlve, paradicsomi mosollyal az arcán, mintha Rippl-Rónainak ülne, bölcs derűvel. Nézte a meccset, bizonyára szereti a futballt. Okos, erős és igen jól játszó unokái meg is leckéztették a pökhendi Rooney-nyilatkozat terhével pályára lépő angolokat, akiket mindemellett számos csapatnál jobban kedvelek.

Rabah Saâdane-nak tartozom hát köszönetettel. Nélküle ez az írás nem születhetett volna meg.

Korábbi szövegek:

Nagy Gabriella: Bradley papa és a fia

 

Kukorelly Endre: Emberek, futballoznak

Kőrösi Zoltán: Sírás

Ágoston Zoltán: Maicon, KNDK, Kassai

Maradona belenyúl a történelembe - Szálinger Balázs írása

Mi a jabulani? Mi?! - Balázs Attila írása

Messi - Garaczi László írása

Két igaz ember boldog - Schein Gábor írása

Benni nagy napja - Zelki János írása

 

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!