A számtalan előny mellett akad néhány hátránya is a megnövekedett képernyőidőnek, amely túlnyomórészt egészségügyi kockázatot is jelent. Az egyik legkitettebb szervünk a szemünk: ha nem figyelünk, a számítógép és az egyéb digitális eszközök használata könnyen látásromláshoz vezethet.
Miután hosszú ideig egyetlen egy dologra fókuszálunk, a szemizmok „ellustulnak”, és a képernyőre meredve sokkal ritkábban pislogunk, ami a szem kiszáradásához vezet. Azonban a legnagyobb problémát talán a kijelző kék fénye okozza.
Szemfáradtság, ég veled!
Ha sok időt töltesz a gép előtt, biztos tapasztaltad már, hogy a nap végére szúr, viszket és fáj a szemed. Ilyenkor nehezebb fókuszálni, és szinte semmi másra nem vagy képes, csak magad elé merdeni. Ezt a kiszáradással járó szemfáradtságot a kijelző kék fénye okozza, ami kifejezetten káros, és hosszú távon akár látásromláshoz is vezethet. Szerencsére egy kis segítséggel búcsút inthetsz ennek a kellemetlen mellékhatásnak!
A blue filter szemüveg egy speciális szemüveg monitor előtti munkavégzéshez, amit pontosan ennek a problémának a kiküszöbölésére találtak ki. A titok nyitja a szemüveglencsékben rejlik, amit egy különleges szűrővel vonnak be, amely képes kiszűrni a kijelzőből sugárzó kék fényt.
Ha ilyen monitorszűrős szemüveg van rajtad a digitális eszközök használata közben, búcsút inthetsz a szemfáradtságnak és csökkentheted a látásromlás kockázatát.
Akkor is segít a blue filter szemüveg, ha már szemüveges vagyok?
A kékfény szűrő szemüveg nulldioptriás (dioptria nélküli) és dioptriás változatban is kapható. Előbbi azért kiemelten fontos, mert segít megelőzni, hogy elromoljon a látásunk, utóbbi pedig segít megőrizni a meglévő állapotot, hogy ne romoljon tovább a szemünk.
A dioptriás monitor szemüveg felírása tulajdonképpen semmiben nem különbözik egy átlagos szemüvegétől, csupán annyit kell tennünk, hogy a látásvizsgálat és a keret kiválasztása után kékfény szűrővel ellátott lencsét rendelünk.
Már van monitorszűrős szemüvegem – Mit tehetek még?
Ha a kékfény szűrő szemüveg viselése mellett bevetünk még néhány dolgot, tovább csökkenthetjük a látásromlás kockázatát.
Szemcsepp
A kijelzőre meredve sokkal kevesebbet pislogunk a szükségesnél, ami a szemek kiszáradásához, végül a látás romlásához vezet. Ezen sokat javíthatunk, ha szemcseppet használunk. Kövessük a használati útmutatót és az alapján ismételjük bizonyos időközönként a cseppentést.
Szemtorna
Szintén komoly gondot okozhat a szemizmok gyengülése. Ha folyamatosan egy pontra fókuszálunk, ezek az izmok ellustulnak, ami ugyancsak a látás gyengüléséhez vezet. Az interneten rengeteg szemtorna (vagy szemjóga) gyakorlatot találunk, amelyből érdemes minden nap elvégezni egyet, hogy edzésben tartsuk a szemünket.
Képek: canva.com