„Egy nő élettartama körülbelül harminc év” 

„Egy nő élettartama körülbelül harminc év” 

Mióta tisztában vagyok azzal, hogy nőnek születtem, tudom, hogy egyszer anya leszek. Ez nem keverendő össze azzal, hogy anya szeretnék lenni, ugyanis soha nem merült fel bennem, hogy lehet ez másképp. Mára azzal is tisztában vagyok, hogy nem akarok nem szülni, és ennek megértésében Sheila Heti Változások könyve is segített. 

Ott Anna | 2020. március 11. |

Amikor kamaszkoromban a barátnőim társaságában kiesett a számon, hogy én biztosan nem szülök addig, amíg feleségül nem vesz a férfi, akkor magam is meglepődtem. Mert ódivatúnak tűnt még a gondolat is. Azóta azzal magyarázom ezt, hogy nekem a gyerekvállalásnál eggyel fontosabb az az aktus, amikor valaki azt mondja a szemembe nézve, hogy én veled szeretném leélni az életemet, téged választalak társamul. És mára pedig azt is pontosan tudom, hogy bár nem akarok nem vállalni gyereket, a legnagyobb félelmem az anyasággal kapcsolatban, hogy egyedül maradok ebben, vagy egyedül hagyom a társam a felnőtt világban, mert én elveszek a gyerekében jóidőre.

#olvass - Ott Annával
Az Instagramon fontos irodalomnépszersítő munkát végez, a TEDx-en arról beszélt, hogy az olvasás milyen hatással volt az életére. Rendszeresen szervez irodalmi programokat a Hadik Kávézóban és a Société Budapestben, a Margó Irodalmi Fesztivál Margó Extra programsorozatának szerkesztője. 

Harminchoz közeledve észrevettem, hogy minden nőtől, akivel találkoztam, azt kérdeztem: „Te hány évesen szültél?” Tét nélkül érdeklődtem, mintha csak statisztikát készítenék, hiszen a tét, maga a szülés nem forgott kockán, az időzítése volt a lényeg. Ekkor éreztem meg először és a legkegyetlenebbül, hogy létezik a női idő, amit egészen máshogy számolunk, mint a férfiakét: „Egy nő élettartama körülbelül harminc év. Úgy tűnik, ez alatt a harminc éve alatt – tizennégy és negyvennégy között – kell mindent megvalósítania. Találnia kell egy férfit, gyereket szülnie, elindítani és felgyorsítani a karrierjét, elkerülni a betegségeket, és elég pénzt félretenni egy privát számlán ahhoz, hogy a férje ne tudja elverni minden megtakarításukat.”

Sheila Heti
Változások könyve
Libri Könyvkiadó, 312 oldal

Megrémültem, milyen mélyen ivódott belém az, hogy harminc körül már illene letenni valamit az asztalra, mert ahogy Sheila Heti írja: “Arra a nőre, akinek nincs gyereke, ugyanolyan averzióval és szemrehányással tekintenek, mint a felnőtt férfira, akinek nincs munkája. Mintha valamiért bocsánatot kellene kérnie. Mintha nem lenne joga a büszkeségre.”

Pedig magamat egy felvilágosult, nyitott nőnek képzeltem, aki ráadásul még olvas is. Sheila Heti Változások könyvét olvasva jöttem rá, mit is jelent pontosan a férfi és a női irodalom:  még nem olvastam soha ehhez hasonló könyvet, ami ennyire megmutatja a női agy cívódásait egy olyan kérdés kapcsán, ami genetikusan egészen egyszerűen nem lehetne kérdés. A 37 éves nő belső monológjában háromszáz oldalon keresztül arra keresi a választ, hogy rendben van-e nem akarni gyereket, miről marad le, mit utasít el, mit kap a döntéséért cserében, mit vár el a társadalom, a pasi, a család tőle és mit vár el tőlük ő viszonzásképp. 

(És valószínűleg épp ezért a szívem egyik csücske biztosan Karl Ove Knausgard Harcom című regényfolyamának Szerelem című kötetéé, ami leplezetlenül megmutatja a másik oldalt, a férfit, akiből apa válik.) Sheila Heti budapesti látogatására Hadik Brunchot szerveztünk vele, de végül a koronavírus keresztül húzta számításainkat és az utolsó pillanatban lemondta az utazást a Torontóban élő írónő, így végül Péterfy Borival és Réz Annával veséztük ki a könyvet. Bori behozta az alkotás mint teremtés témáját, Anna pedig a függetlenség és szabadság oldaláról közelítette meg a narrátor kérdésfelvetéseit, ami mind kulcsfontosságú a könyvben. Engem egyértelműen a főhős édesanyjához fűződő kapcsolata érdekelt és ott találtam meg a választ, hogy miért nem akar gyereket a nő. Ennek biztos ahhoz is van köze, hogy Orvos-Tóth Noémi Örökölt sorsa után már nem csak azok mélyednek el családfájuk történetében egy-egy elakadásuk megértésében, akik terápiára járnak:

 “Amikor azon gondokodom, mi minden lehetett vagy nem lehetett volna, úgy gondolom, nem akarom, hogy a húsunk - anyám húsa, a nagyanyám húsa - egyszerűen csak osztódjon és lemásolódjon. Olyan gyereket akarok, aki nem fog meghalni - egy testet, ami beszél és beszélni fog, ami nem lehet elégtelen, és nem lehet elégetni. Nem lehet egy könyv minden példányát elégetni. Egy könyvnek nagyobb hatalma van minden gyilkosnál, minden bűnnél. Akkor hát erős teremtményt kell létrehoznom, mindünknél erősebbet. Egy olyan teremtményt, ami sok testben él, nem csak egyetlen sebezhető testben. Egy könyv ott él minden emberben, aki elolvasta. Nem lehet csak úgy eltörölni. A nagyanyám megmenekült a táborból. Megmenekült, hogy élhessen. Azt akarom, hogy a nagyanyám ott éljen mindenkiben, nem csak abban az egy testben, ami a két lábam közül bújik elő.”

Sheila tehát az utolsó pillanatban lemondta az utazást, de öröm az ürömben, hogy emailben elküldhettem a kérdéseimet, amelyekre ő videóban válaszolt. Az egyik kérdésem természetesen az anya-lánya kapcsolatot feszegette. Amikor megkaptam a videót és a nyitóképen megláttam, hogy Sheila nem egyedül ül a kanapén, és a mamája magyarul köszön, lecsaptam a gépemet és levittem a kutyáimat sétálni.

Az elmúlt időszakban sokszor meghallgattam a friss irodalmi Nobel-díjas, lengyel Olga Tokarczuk Stockholmban mondott köszönőbeszédét, mert nemcsak rengeteg igazságot sűrített bele, de arra is választ adott, miért vagyok függője az autofikcióknak (amilyen a Változások könyve is, ahol az önéletrajz és a fikció összeér): szerinte a social media és a szelfik korában az irodalom E/1-ben tud igazán hatni ránk.

Amikor a beszélgetésen harmadszor néztem meg a videót, akkor jöttem rá, hogy mi van rám ekkora hatással: még soha nem láttam anyát és lányát ennyire nagy szeretettel és tisztelettel beszélni arról, hogy miért van rendben az, ha egy nő nem szül gyereket. 

Sheila Heti könyve hiánypótló, ami nem ad válaszokat, csak kérdéseket tesz fel, amit mi eddig csak egymás fülébe súgva vagy lesütött szemmel mertünk. Ez a videó pedig megmutatja, hogyan lehet mindezt egyenesen és tisztán megtenni, tiszteletben hagyva a másik döntését. 

Kedvenc idézetek:

“Hogy akarok-e gyereket, vagy sem, azt magam elől is titkolom - ez a legnagyobb titok előttem.”

“Az érzés, hogy nem akarok gyereket, annak az érzése, hogy nem akarok valaki más rólam alkotott elképzelésévé válni.”

“Egy nőnek azért muszáj gyereket szülnie, mert muszáj elfoglalnia magát valamivel. Ha azokra gondolok, akik be akarják tiltani az abostuszt, úgy tűnik, ez csak egyetlen dolgot jelenthet - nem azt szeretnék, ha ez az új ember a világra jönne, hanem azt, hogy az az anya inkább a gyerekneveléssel legyen elfoglalva, mintsem bármi mással. Van abban valami fenyegető, ha egy nő nem a gyerekeivel van elfoglalva. Valamiféle elvarratlanszál-érzés társul hozzá. Vajon mihez kezd helyette? Miféle bajt kever?”

“Hol található a privát szféra tartománya? Csakis a kudarcban. Csak a kudarcainkban vagyunk tökéletesen egyedül. Csak a kudarcban teljesedhet ki az egyén szabadsága. Talán a lúzerek a modern kor avantgárdjai.”

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Orvos-Tóth Noémi: A generációk úgy illeszkednek egymáshoz, mint gyöngyszemek a gyöngysoron

Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus és terapeuta, a párkapcsolatok szakértője, a transzgenerációs szemléletet majdnem húsz éve kezdte kutatni. Örökölt sors című kötete decemberben jelent meg, de olyan népszerű, hogy azóta gyakorlatilag tábort vert a sikerlisták élén. A könyv tanulmányokon keresztül azt a kijelentést tárgyalja, miszerint felmenőink életének történései sejtszinten öröklődnek az utódokban, és mindez hatással van a jelenünkre. Orvos-Tóth Noémivel a családi titkokról, a múlt megismerésének és a gyerekkorban megtapasztaltak döntő fontosságáról beszélgettünk.    

...
Hírek

Olga Tokarczuk 2018 és Peter Handke 2019 irodalmi Nobel-díjasa!

...
Kritika

Az idő mindig ott ketyeg egy nő testében

A Változások könyve, amely a gyerekvállalás témáján keresztül beszél arról, hogy a nők miként tapasztalják meg a létezést, az időt, a szorongást, az alkotást, a testüket vagy éppen a vágyaikat.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának