Forgách András könyve lehet a következő Hajnali láz

.konyvesblog. | 2016. április 21. |

forgachandras-elo-kotet-nem.jpgForgách András Élő kötet nem marad című könyve volt az egyik legnépszerűbb magyar kötet az idei Londoni Könyvvásáron. A kötet jogait eddig nyolc országba (Kanada, Dánia, Franciaország, Németország, Görögország, Hollandia, Norvégia és Svédország) adták el, az olasz és a spanyol kiadókkal zajló tárgyalások még a héten lezárulnak, adta hírül a Sárközy & Co. Irodalmi Ügynökség. A könyvet a szerző fordította angolra.

Amikor előkészítettük a magyar kiadást, már akkor éreztem, hogy nem állhatunk meg itthon, a magyar olvasóknál, mert ez a könyv olyasmit képes – épp a személyességével – elmondani rólunk, magyarokról, illetve olyasmit általánosan az emberről, ami másutt is értő fülekre és érző szívekre találhat

– írta Sárközy Bence, a Jelenkor igazgatója a Literán megjelent netnaplójában.

Forgách András: Élő kötet nem marad

Jelenkor Kiadó, 2015, 248 oldal, 3490 Ft

 


Az Élő kötet nem marad című könyvben Forgách a szülők ügynökmúltját dolgozza fel eltérő módon: az első harmadban a Pápainé által írt és róla készített jelentéseket novellákká írja át leírásokkal, karakterelemzésekkel, a másodikban versek segítségével folytatja az önmarcangolást, végül a Még valami című fejezetben kommentárt ír az egész ügyhöz, személyesen, vívódva. Forgách András íróként kiegészíti és továbbépíti a jelentésekben üresen hagyott helyeket, dramatizál és szceníroz. (…) A könyv szörnyű drámája elbeszélhetetlen, Forgách ezért esik neki a jelentések feldolgozásának különböző utakon (novella, vers, kommentár), keresi a fogást az anyagon, de nem találja, mert nem találhatja. Ő elsősorban Bruria gyereke és nem Pápainéé, vele most kellett megismerkednie. Ez a teljes zavarodottság ideje, ilyen értelemben az új könyv a megértés felé vezető út első kísérleti lépése

írtuk a könyvről tavaly novemberben.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.