Ezeket a programokat ne hagyjátok ki az idei könyvfeszten!

.konyvesblog. | 2018. április 19. |

Fotó: Valuska Gábor

Hivatalosan ma veszi kezdetét a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, ahol rengeteg program és beszélgetés is várja az érdeklődőket. A teljes programtervezetért érdemes felkeresni a könyvfeszt honlapját, de mi most kiválogattuk nektek a legizgalmasabbakat.

Április 19. csütörtök

Az idei könyvfesztiválnak a német Daniel Kehlmann a díszvendége. Az elmúlt napokban mi is sokat foglalkoztunk vele: mutattunk öt könyvet azoknak, akik most ismerkednek az ő műveivel, interjúztunk állandó fordítójával, Fodor Zsuzsával, és legújabb regénye a hét könyve volt nálunk (a regényből ITT el is tudtok olvasni egy részletet). Kehlmann-nal csütörtökön 16 órakor Lévai Balázs beszélget a Millenáris B épületében, a galérián, a beszélgetés után átadják a Budapest Nagydíjat, a laudációt Darvasi László mondja.

Április 20. péntek

Nők a mai európai irodalomban címmel tartanak kerekasztal-beszélgetést az Európa Pontban pénteken 14.30-tól. Résztvevők: Clare Azzopardi (Málta), Ivana Djilas (Szlovénia), Theresia Enzensberger (Németország), Nora Ikstena (Lettország), Maria A. Ioannou (Ciprus), Jana Juráňová (Szlovákia), Emy Koopman (Hollandia), Anita Furu (Dánia) és Dulce Garcia (Portugália). Moderátor: Bán Zsófia.

Népszabadság-órát tartanak 15 órától a Szabó Magda teremben, a moderátor Szemere Katalin, a résztvevők pedig az egykori Népszabadság munkatársai, a megszűnés óta megjelent és megjelenő könyvek szerzői lesznek (Csákvári Géza, Csepelyi Adrienn, Hegyi Iván, Herczeg Szonja, Hargitai Miklós, Kácsor Zsolt, Kelen Károly, Lakner Zoltán, Murányi András, N. Kósa Judit, Papp Sándor Zsigmond, Pető Péter, Rab László, Tóth Ákos és Uj Péter).

17.30-tól szlovén-magyar költői estet tartanak az Osztovits Levente teremben, a résztvevők: Térey János, Tóth Krisztina, Vörös István, Kristina Kočan, Andrej Brvar és Aleš Šteger.

Április 21. szombat

Text címmel Dmitry Glukhovsky és Karafiáth Orsolya beszélgetését hallgathatjuk meg a Supka Géza teremben 10.30-tól. Ezután még pont van annyi időnk, hogy átérjünk a Márai Sándor terembe, ahol Melyik talál? címmel a PIM Arany János-kiállításához kapcsolódó kiadványokról beszélget Nényei Pál író, középiskolai tanár; Kaszap-Asztalos Emese irodalomtörténész, muzeológus; Sidó Anna művészettörténész, muzeológus és Vaderna Gábor irodalomtörténész, a kötetek szerkesztői. A moderátor: Valuska László újságíró, szerkesztő.

14 órától megint Daniel Kehlmann követel figyelmet magának, akkor mutatják be ugyanis legújabb, Tyll című regényét az Osztovits Levente teremben. A szerzővel Grecsó Krisztián beszélget. Ezzel egy időben kezdődik a Szabó Magda teremben „Érted is, amit olvasol...?” Megjelent az új Biblia – magyarázó jegyzetekkel kiadás címmel tartanak beszélgetést. Moderátor: Pecsuk Ottó, a Magyar Bibliatársulat főtitkára. Résztvevők: Nádas Péter író, Karasszon István teológus és Galsi Árpád igazgató. Közreműködik: Kéringer László énekművész. Ugyancsak 14 órától tartják Finy Petra Akkor is című új könyvének bemutatóját, a szerzővel Jakupcsek Gabriella beszélget (helyszín: Votisky Zsuzsa terem).

14 órakor kezdődik a Kner Imre teremben a József Attila – Tanulmányok és cikkek 1930–1937 (kritikai kiadás) című kötet bemutatója. A bemutatót Váradi Péter főszerkesztő nyitja meg, a moderátor: Angyalosy Gergely. Résztvevők: Spiró György, Tverdota György és Veres András. A román irodalom iránt érdeklődők 14 órakor a B4 stand felé vegyék az irányt, ekkor kezdődik ugyanis az Intimitás és nyilvános tér a kortárs román regényekben című beszélgetés. Résztvevők: Ana Maria Sandu, Dan Lungu és Alex Goldiş irodalomkritikus, a moderátor: Alex Goldiş. (Tolmácsol: Nagy Lajos.) Ugyancsak 14 órakor kezdődik Kovács Bálint Puszild meg – A zaklatás természetrajza című könyvének bemutatója. Az Index újságírója által jegyzett kötet a zaklatási botrányok hátterét igyekszik feltárni (helyszín: K24 stand).

15 órakor mutatják be Varró Dániel Aki szépen butáskodik című apanaplóját. Az íróval Mészáros Antónia, az UNICEF ügyvezető igazgatója beszélget (helyszín: Gyerek(b)irodalom). Ugyancsak 15 órakor veszi kezdetét a B4 standon Maja Lunde A méhek története című regényének bemutatója, a szerzővel Dragomán György író és Patat Bence műfordító beszélget. Mindeközben – ugyancsak 15 órai kezdettel – a B33 standon Kortárs-író-lét címmel a visegrádi országok fiatal írói beszélgetnek. Résztvevők: Csutak Gabi, Weronika Gogola, Matěj Hořava és Jakub Juhás; a moderátor: Fehér Renátó.

16 órától Tisza Kata terápiás verseit ismerhetik meg az érdeklődők, az Osztovits Levente teremben ekkor kezdődik A legjobb hely a városban te vagy című kötetének bemutatója. A szerzővel Faragó Borbála irodalmár, párkapcsolati tanácsadó beszélget. Szintén 16 órakor kezdődik Robert Menasse A főváros című regényének bemutatója; az osztrák író tavaly ezzel a könyvével nyerte el a Német Könyvdíjat. Moderátor: Hegedűs István, a Magyarországi Európa Társaság elnöke; résztvevők: a szerző, Győri László műfordító és a Geopen Kiadó munkatársai.

16.30-kor kezdődik Mathias Énard dupla könyvbemutatója: a Goncourt-díjas francia szerzőnek egyszerre két könyve is megjelent magyarul, az Iránytűt a Magvető, Mesélj nekik csatákról, királyokról és elefántokról című regényt a Jelenkor adta ki. A szerzővel Dunajcsik Mátyás beszélget a Supka Géza teremben.

17 órakor kezdődik az Osztovits Levente teremben „Elfoglalom az éjszaka helyét” címmel Háy János Vietnámból való műfordításkötetének bemutatója. Ezzel egyidejűleg mutatják be a B33 standon Irena Brežná Hálátlan idegen című regényét. A szerzővel Kiss Noémi író és Vályi-Horváth Erika műfordító beszélget. A sikeres ember sine qua csimborasszója címmel 17.15-kor kezdődik Uj Péter Önbizalompunpa című könyvének bemutatója a Márai Sándor teremben, a szerzővel Szabó Tibor Benjámin beszélget.

Április 22. vasárnap

11 órakor kezdődik Szabó T. Anna Határ című kötetének bemutatója a Supka Géza teremben; a szerzővel D. Tóth Kriszta beszélget. 11.30-kor Boldizsár Ildikó Hamupipőke Facebook-profilja című könyvével ismerkedhetnek az érdeklődők; a szerzőt Szily Nóra faggatja az Osztovits Levente teremben.

A délutánt Shakespeare-rel indíthatjuk: 13 órától mutatják be az Osztovits Levente teremben Nádasdy Ádám új Shakespeare-fordításait. Résztvevők: Nádasdy Ádám és László Ferenc. Közreműködnek: Kókai Tünde és Polgár Csaba. Rögtön a Nádasdy-bemutató után, 14 órakor kezdődik Jón Kalman Stefánsson A halaknak nincs lábuk című kötetének bemutatója, a szerzővel Karafiáth Orsolya beszélget.

A kora délután megint sűrű lesz, hiszen 14 órai kezdettel mutatják be Kemény István Nílus és Guillaume Métayer Türelemüveg című köteteit a Szabó Magda teremben (a szerzőkkel Tóth Krisztina beszélget), és ugyancsak 14 órakor találkozhatnak az olvasók a Vörös lázadás-trilógia írójával, az amerikai Pierce Brownnal (helyszín: Supka Géza teremben).

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!